Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καταρχας δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο επιθετικος.

Κατα δευτερον ηθελα να κανω χρηση ολοκληρου του παραθεματος γιατι νοηματικα επεκτεινεται στην απαντηση μου.

Επισης, επειδη η Δευτερα ειναι πολυ δυσκολη ημερα, καλο ειναι να ειναι οι απαντησεις σου λιγο πιο χαλαρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε, αν επρεπε να συντονισεις 2000ποστ τη μερα θα καταλαβαινες.

Απαντας στο ΑΚΡΙΒΩΣ προηγουμενο ποστ.

Πρεπει να το κανεις ολο παραθεση???

 

 

ΥΓ. Επισης δεν ηταν προσωπικο το μηνυμα. Στα τελευταια 20 ποστ εχω σβησει ολες τις αχρηστες παραθεσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεκτο και δεκτο.

Απλα θεωρω οτι ο κατα τα αλλα σωστος γενικα dimitris εχει χασει εξ ολοκληρου το νοημα της διαταξης.

Σεβαστα πολυ οσα λες παραπανω, και ευχαριστουμε για την δουλεια που κανετε, απλα βρηκα λιγο επιθετικο το μην.

Link to comment
Share on other sites

ναι μεν...

αλλα και εγω...  διαφωνώ....συμφωνώντας...

ανεξαρτητα δε απο την προθεση ή την βουληση ή την επιθυμια των συντακτών της εγκυκλίου

να δειξουν οτι "απλοποποιούν" καποια πραγματα..

 

παραμενει τογεγονος οτι

 

η απλη "συναινεση" με ΥΔ, δεν κατοχυρωνει και δεν υποχρεωνει κανεναν να προχωρησει στην οριστικη συνταξη της συστασης ΟΙ...

με αποτελεσμα να μεινουν στον "αερα" ολες οι ενεργειες...και τα εξοδα του  ενδιαφερομενου...

 

αυτο, θεωρώ οτι ηταν το βασικο σημειο της συζητησης

 

κατα τα λοιπα και το 9/1 για την κατηγορια 1 ελεγε -και λεει- "αποκλειστικη χρηση"

αλλα -οπως ..αλλού τα ειπαμε πριν λιγο ...- το εκαναν "επικρατουσα" με το ετσι θελω...

ομοιως και στο 18 της εγκ.4 εχουμε νεα ερμηνεια του " φερομενου"

 

γι  αυτο και δεν συμφωνω με την υπερ-απλοποιηση που κανουν με την παρ.20,  αφου αφηνει πολλά θεματα  σε εκκρεμοτητα...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Όσο οι ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ - ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΣΧΥΝΤΟΣ ΝΟΜΟΥ γίνονται μέσω εγκυκλίων που γράφουν άνθρωποι οι οποίοι δεν γνωρίζουν να γράφουν με απλότητα, περικτικότητα και σαφήνεια τις απόψεις τους, δεν πρόκειται να βγάλουμε καμία απολύτως άκρη. Από όπου και να το πιάσουμε το ..."ψάρι" βρωμάει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε μετά και από αυτή την πολυαναμενόμενη εγκύκλιο που "υποτίθεται" θα έριχνε φως στα χιλιάδες κυριολεκτικά ερωτήματα που δέχτηκαν από μηχανικούς οι του ΥΠΕΚΑ πείστηκα!

Μετά και από την ανάγνωση 14 σελίδων της εγκυκλίου 4 ένα πράγμα μας προστάζουν πλέον να κάνουμε!!

Τσουβαλιάστε τα όλα μηχανικάρες μου!!Μπουμπουνήστε δηλώσεις να τρέφεται το σύστημα και μη μασάτε!!Όλοι φυλακή αποκλείεται να πάτε!

Είναι κοινή ομολογία πλέον και από μηχανικούς της πιάτσας που μιλάω ότι δεν πρέπει να πολυσκάμε!

Οι περισσότεροι που έχουν και την πολύ δουλειά ρίχνουν αβέρτα κουβέρτα δηλώσεις με ότι τους κατεβάζει η κούτρα τους και τελικά μετά από όλα αυτά δικαιώνονται!!

Μοιράστε κύριοι δηλώσεις μοιράστε βεβαιώσεις και δεν τρέχει τίποτα..θα βγεί η εγκύκλιος 48 που θα ακυρώνει την εγκύκλιο 36 που δεν ξέραμε που δεν ακούσαμε και τώρα μεταβιβάστηκε το ακίνητο και έλα μωρέ μην σκας που μεγάλωσε άλλα 20 μέτρα το σπίτι σου πέρσι εγώ θα στο περάσω στην δήλωση που ανοίγει με μια αίτηση και ποιός ψάχνει να βρεί..

Όλα αυτά τα ωραία συμβαίνουν με την πλήρη υποστήριξη του ΤΕΕ (παράβολο ανταπόδοσης)  και του ΥΠΕΚΑ (πράσινο ταμείο και πράσινα άλογα).

Αγανάκτηση και οργή τουλάχιστον!!!!!

bnn7, η ασάφεια και η πολυνομία ποτέ δεν ευνόησαν τον αδύναμο και τον νοικοκύρη.

Δίνουν πατήματα σε αετονύχηδες δικηγόρους πελατών να σε τρέχουν αν κάτι δεν πάει καλά.

Φυλακή μπορεί να μην πας, αποζημιώσεις όμως μπορεί να πληρώσεις, ίσως και φακελάκια.

Φοβάμαι εξάλλου και τίποτα νέους, ψαρωμένους και αμούστακους μηχανικούς και ίσως στο μέλλον κληθούν να κάνουν ελέγχους και θα είναι ανυποψίαστοι για το μπάχαλο του 4178.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

@letom,

συμφωνώ. Το θέμα είναι τι γίνεται με τις κατηγορίες που πρέπει να συγκρίνεις με τα εγκεκριμένα μ2 της άδειας και όχι με τα επιτρεπόμενα. Θα πρέπει να βρούμε ένα άλλο ποσοστό δόμησης σε σχέση τώρα με τα εγκεκριμένα ?

Εκεί λογικά θα κάνεις τον υπολογισμό: εγκεκριμένα επί ποσοστό δόμησης.

Όπου "ποσοστό δόμησης" φυσικά το ίδιο που είχες υπολογίσει πριν για τους συντελεστές προστίμου.

 

Στην εγκυκλιο αγαπητε letom ομως γραφει οτι αν τα χιλιοστα του πινακα κατανομης είναι περισσοτερα απο το ποσοστο δόμησης τότε μετράει το ποσοστο δόμησης  αρθρο 18 γ

Κι αυτο γιατι οι εργολαβοι-κατασκευαστες εβαζαν κατα καιρους σε κλειστα γκαραζ που δεν μετρούσαν στον σ.δ. π.χ.50χιλ.επι του οικοπέδου που αντιστοιχούν στα χιλιοστά ενος διαμερίσματος με ποσοστο δομησης 10% (το παράδειγμα απο πραγματική περίπτωση..........)

Προσοχή, δεν λέει αν τα χιλιοστά είναι περισσότερα αλλά αν είναι διαφορετικά (άρα και λιγότερα). Δηλαδή ουσιαστικά λέει ότι σε κάθε περίπτωση πλέον πάμε με το ποσοστό δόμησης.

 

Από εκεί και πέρα, κατανοητό αυτό περί εργολάβων, χιλιοστών, γκαράζ κλπ αλλά αμφιβάλλω αν έχουν καταλάβει κάτι από όλα αυτά οι εμπνευστές της εγκυκλίου. Προσπαθώντας να διορθώσουν ένα στραβό, κάνουν περισσότερα. Όπως βλέπουμε έχει προκύψει συντακτικό, νοητικό, γραμματικό και κατά συνέπεια πρακτικό χάος. Είμαι βέβαιος ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένας σωστός τρόπος υπολογισμού που να μην έρχεται σε κόντρα με έστω κάτι από αυτά που λέγονται στο νόμο ή τις εγκυκλίους και είμαι επίσης βέβαιος ότι δεν υπάρχει και κανένας λάθος τρόπος υπολογισμού που να μην βρίσκει στήριγμα-άλλοθι σε έστω κάτι από όλα αυτά. Όπως και να υπολογίσει κανείς το πρόστιμο θα είναι και σωστό και λάθος. Προσωπικά δεν πολυσκάω πια να ερμηνεύσω τα λόγια των σοφών του ΥΠΕΚΑ περισσότερο απ' όσο πρέπει. Ζητάνε υπολογισμό με βάση τα καθαρά τμ του πίνακα χιλιοστών. Κανένα πρόβλημα. Αν ήθελαν να υπολογίζονται διαφορετικά οι χώροι που δεν μετρουν στον σ.δ. ας το έλεγαν ή ας το πουν σε επόμενη εγκύκλιο. Ως τότε, καθαρά τμ του πίνακα θέλουν, καθαρά τμ του πίνακα θα πάρουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τους συντελεστές υπολογισμού ανάλογα με την δόμηση που αντιστοιχεί σε κάθε ιδιοκτησία, σκεφτόμουν τα εξής:

1) θα μπορούσαν οι κοινόχρηστοι να θεωρηθούν ως τελευταία ιδιοκτησία και να τους αναλογούν τα τετραγωνικά των κοινοχρήστων και όχι όλη η δόμηση. 

2) για το δώμα και αυθαιρεσίες σε αυτό, αν αυτό είναι κοινόχρηστο ή δεν έχει ορισθεί ποιος παίρνει τον αέρα, τότε πάει στους κοινόχρηστους.

 

Συμφωνώ ότι καλό είναι να συγκρίνουμε με τα τετραγωνικά της Ο.Α. που αντιστοιχούν σε κάθε ιδιοκτησία, όμως μαζί με τους τοίχους, αφού και την αυθαιρεσία την μετράμε μαζί με τους τοίχους, αφού έτσι μάλλον το ορίζει η νέα εγκύκλιος.

 

Επίσης επειδή από απροσεξία μου έκανα τακτοποίηση σε ακάλυπτο χώρο αποκλειστικής χρήσης και μετά κολήσανε (τσακωμένοι) στην αλλαγή σύστασης (λόγω τροποποίησης ακαλύπτου), σκέφτομαι στα περίεργα, να πηγαίνω στον συμβολαιογράφο μαζί με τον πελάτη και να τον ρωτάω: Αν τακτοποιήσω το Α ή το Β, προχωράει;

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης επειδή από απροσεξία μου έκανα τακτοποίηση σε ακάλυπτο χώρο αποκλειστικής χρήσης και μετά κολήσανε (τσακωμένοι) στην αλλαγή σύστασης (λόγω τροποποίησης ακαλύπτου), σκέφτομαι στα περίεργα, να πηγαίνω στον συμβολαιογράφο μαζί με τον πελάτη και να τον ρωτάω: Αν τακτοποιήσω το Α ή το Β, προχωράει;

Ηταν φυσικο επακόλουθο να συμβει αυτο...

 

Αυτος που δηλωσε οτι συναινει...όταν θα παει στον συμβολαιογραφο να υπογραψει...

ξαφνικα "ανακαλυπτει " οτι ο "αλλος" κερδιζει- παρανομα-   μια ΘΣΑ ή κατι άλλο...

ενώ αυτός, ο "νομιμος"...τίποτε...

 

Εκει θα αρχισουν τα περιεργα..

...".να εγω δεν καταλαβα" ..."

και τι λες τωρα...δεν μου τα ειπες   "αυτα"..."και ποιος εισαι εσυ που θα παρεις δικη σου μια θεση..."

και εκει πανω στο "ποιός εισαι εσυ"

αρχιζουν τα "ξερεις ποιός ειμαι εγω...και ..που ολη την ημερα τιναζεις τα ..τσόλια σου...πανω στο καναρινι μου..."

και ασε ρε χωριατη που  ηρθες απο τα ...βουνα...που θα μου πεις ..και σε μενα τα λες...και θα σου πώ...."

 

και αλλαπολλαζωακαι φυτα...

 

Γι αυτο....

απο πριν το προσυμφωνο και ολες οι εντολες με ολες τις συμφωνιες  γραμμενες αναλυτικα...

 

ολα τα αλλα ειναι... "άλλα λογια...ν' αγαπιόμαστε..."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας,

 

αυτό που γράφει ότι οι δηλώσεις του 4014 που είναι σε (α) αρχική υποβολή και (β) όσες έχους ληξιπρόθεσμες οφειλές πρέπει να μεταφερθούν στον 4178 μέχρι 6/2/2014 σε ποιές αναφέρεται ?

 

το (α) είναι σαφές

το (β) εννοεί τις δηλώσεις που πληρώνονται με μηνιαία δόση / τριμηνιαία / εφάπαξ και δεν έχει εξοφληθεί ακόμη το σύνολο του προστίμου ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.