Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[Εγκύκλιος 4 - Ν.4178] 3/12/13


Recommended Posts

Κι εμενα με απασχολει   αυτο.!  Συμφωνα με την κοινη  λογική  πιστευω οτι ληξιπροθεσμες ειναι αυτες που εχουν τρεις συνεχομενες δοσεις απληρωτες ή αυτες που πληρωσαν καποιες δοσεις και μετά σταμάτησαν....Βεβαια μετα το σοκ του φασιστικου  κλεισίματος της β βασης ο,τι και να λεει η λογική του καθένα μας ειναι περιττο....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όχι 3...

Δυστυχώς και μία.

Αλλά πληρώνεις και παύει να είναι ληξιπρόθεσμη...

Κατά την λογική...

Γιατί κατά το ΥΠΕΚΑ...

 

Υ.Γ. άκου φασιστική... που το είδες... Εντελώς δημοκρατικά.

Link to comment
Share on other sites

Nα δεις οτι θα μας βγαλουν κανα "φασούλι¨" για το ποιες θεωρουν ληξιπροθεσμες και θα τρέχουμε και δε θα φτανουμε....Δε θελω να το σκέφτομαι.Εχω ανασφάλεια ακομη να μεταφέρω τις δηλώσεις μου στο νέο νομο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την προθεσμία 6-2-2014. αναφέρει πως οι ληξιπρόθεσμες αφορούν όσες δηλώσεις για τις οποίες έχουν εφαρμογή τα εδάφια γ και δ της παρ8. του αρ.24 του ν.4014. τα οποία λένε τα εξής

 

β. Το πρόστιμο καταβάλλεται εντός τριάντα (30) μηνών για τα ακίνητα κατοικίας και εντός τριάντα έξι (36) μηνών για τα ακίνητα άλλης χρήσης από την έναρξη ισχύος του νόμου, τμηματικά σε ισόποσες δόσεις, ο αριθμός των οποίων καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής, εκ των οποίων η πρώτη δόση καταβάλλεται εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής εντός της προθεσμίας καταβολής της πρώτης δόσης παρέχεται έκπτωση 20%.

 

γ. Σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των παραπάνω δόσεων επιβάλλεται προσαύξηση 1% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Η ίδια προσαύξηση επιβάλλεται σε περίπτωση καθυστέρησης καταβολής των δόσεων των προστίμων, που επιβάλλονται δυνάμει των διατάξεων του ν. 3843/2010, μόνο για τις καθυστερούμενες μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος δόσεις.
Σε περίπτωση μη εμπρόθεσμης καταβολής της πρώτης δόσης ή μη καταβολής τριών συνεχόμενων δόσεων ο υπόχρεος εκπίπτει του δικαιώματος της υπαγωγής στη ρύθμιση.

δ. Για αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις της περίπτωσης β΄ της παραγράφου 6 το πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, χωρίς έκπτωση και μέχρι 31.12.2011. Σε περίπτωση παρέλευσης της παραπάνω προθεσμίας το ποσό του ενιαίου ειδικού προστίμου προσαυξάνεται σε ποσοστό 3% για κάθε μήνα καθυστέρησης. Η οριστική εξόφληση δεν μπορεί να καθυστερήσει πέραν των τριών μηνών από τον προβλεπόμενο χρόνο.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως ληξιπρόθεσμη μπορεί να θεωρηθεί και 1 μηνιαία δόση που έχει καθυστερήσει να καταβληθεί ή η εφάπαξ που δεν έχει καταβληθεί ποτέ. που σημαίνει πως είτε ενημερώνονται οι ιδιοκτήτες πως πρέπει να είναι συνεπείς, είτε μεταφέρονται στον 4178 και συνεχίζουν από εκεί με όλα τα συν και πλήν (ελάχιστη δόση στον 4178 είναι 50 ευρώ ενώ στον 4014 δεν υπήρχε ελάχιστο).

Link to comment
Share on other sites

Ληξιπρόθεσμη εννοεί και αν μια δόση γράφει το σύστημα πχ πληρωμή μέχρι 22/6 και πληρώθηκε 25/6 ; 

Ληξιπρόθεσμη είναι μια δόση που πέρασε η ημερομηνία λήξης πληρωμής και δεν έχει πληρωθεί ακόμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ληξιπρόθεσμη είναι μια δόση που πέρασε η ημερομηνία λήξης πληρωμής και δεν έχει πληρωθεί ακόμα.

 

Αυτό που λές letom είναι τελείως διαφορετικό απ' αυτό που λένε οι υπόλοιποι παραπάνω. Διότι άν κάποιος έχει ξοφλήσει τις δόσεις, έστω και με καθυστέρηση, δεν είναι ληξιπρόθεσμες. Αυτό καταλαβαίνω και εγώ!!!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μια δόση μπορεί να είναι ανεξόφλητη, ληξιπρόθεσμη ή εξοφλημένη. Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι εκπρόθεσμη μία δόση που έχει πληρωθεί! Εκπρόθεσμη μπορεί να είναι η πληρωμή της αν έγινε εκπρόθεσμα, όχι η δόση.

Link to comment
Share on other sites

Ληξιπρόθεσμη είναι μια δόση που πέρασε η ημερομηνία λήξης πληρωμής και δεν έχει πληρωθεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν φαίνεται το σύστημα να προσθέτει εκείνο το 1% στις εκπρόθεσμες. Έχω 1-2 δηλώσεις που μένουν πίσω λίγο και οι δόσεις ενημερώνονται κανονικά. Θα δούμε τι θα προκύψει στην μεταφορά. Προς το παρόν ούτε εγώ έχω μεταφέρει δηλώσεις που έχω απορίες, είτε προς ΥΔΟΜ, είτε προς ΥΠΕΚΑ, είτε προς ΤΕΕ, οι οποίες δεν έχουν απαντηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.