Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Clemenza

Με το ομαδοποιούνται, εννοούν ότι συγκεντρώνονται όλες οι παραβάσεις που πάνε με κατηγορία 3 και συγκεντρώνονται και όλες οι παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό.

Απο εκεί και πέρα, αν υπάρχουν παραβάσεις του αναλυτικού και συνυπάρχουν και παραβάσεις της κατηγορίας 3 

τότε μπορούν όλες μαζί να πάνε με αναλυτικό σε κοινό προϋπολογισμό.

 

Alsterwasser

Γίνεται πράγματι ακύρωση της κατάτμησης, αλλά εξαρτάται από τις μεταγενέστερες δικαιοπραξίες και τους ιδιοκτήτες, δύσκολη περίπτωση, 

οι δικηγόροι/συμβολαιογράφοι είναι πιο αρμόδιοι να το χειριστούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 Alsterwasser

Γίνεται πράγματι ακύρωση της κατάτμησης, αλλά εξαρτάται από τις μεταγενέστερες δικαιοπραξίες και τους ιδιοκτήτες, δύσκολη περίπτωση, 

οι δικηγόροι/συμβολαιογράφοι είναι πιο αρμόδιοι να το χειριστούν.

 

 

πολυ σωστα

 

και ειναι δυσκολη η περιπτωση

 

και ειναι πολλαπλη η ερωτηση...

και δεν εχουμε ολα τα στοιχεια..

πιθανον

η ΟΑ να εκδοθηκε στο αρχικο οικοπεδο, αλλα να μην εξαντλουσε τον σδ...

Αρα μπορουσε να γινει κατατμηση

αλλα,

αν προκειται για οικοπεδο...εχουν προβλημα.... διοτι το εναπομειναν  -πιθανον- να μην ηταν αρτιο και οικοδομησιμο

[αρα ελεγχουμε την δηλωση του ν 651 που εχει επανω στο τοπογραφικο της κατατμησης]

 

Αν ηταν εκτος σχεδιου και παλι μπορουσε να γινει η κατατμηση...το εναπομειναν θα ηταν μη αρτιο και μη οικοδομησιμο...μετα ο ιδιοκτητης  αγορασε το διπλανο

αρα εχουμε συνενωση και -πιθανον- να δημιουργηθηκε αρτιο και οικοδομησιμο...ως πριν τον 3212..

 

αρα , με βαση συμπληρωματικες  πληροφοριες ...."πιθανον" να υπαρχει απαντηση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πως τα ορίζεις τα μεγέθη αυτά;

Εγώ λέω καθαρά/καθαρά με την έννοια ότι έτσι:

1. διατηρούμε την αναλογία

2. χρησιμοποιούμε το σύνολο του σ.δ. όπως θα κάνουμε όταν σε μία τυπική σύσταση λάβουμε υπόψη μας το ποσοστό της συνιδιοκτησίας.

Και εγώ για τα καθαρά μιλάω αλλά έχεις δίκιο γιατί αν διαιρέσω με τη συνολική δόμηση, του δίνω λιγότερα χιλιοστά οπότε ο Σ(ΥΔ) θα είναι μεγαλύτερος....

Οπότε καθαρά Ο.Ι/σύνολο καθαρών Ο.Ι.

 

Αλλά παραμένει το θέμα των κοινόχρηστων χώρων. Τι ποσοστό θα έχουν αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

Clemenza

Με το ομαδοποιούνται, εννοούν ότι συγκεντρώνονται όλες οι παραβάσεις που πάνε με κατηγορία 3 και συγκεντρώνονται και όλες οι παραβάσεις που πάνε με αναλυτικό.

Απο εκεί και πέρα, αν υπάρχουν παραβάσεις του αναλυτικού και συνυπάρχουν και παραβάσεις της κατηγορίας 3 

τότε μπορούν όλες μαζί να πάνε με αναλυτικό σε κοινό προϋπολογισμό.

 

Εισαι σιγουρος 100%?

Γιατι το "ομαδοποιουνται" να μην ειναι στο πλαισιο εφαρμογης του 4014, οπου παντα ειχαμε σαν σημειο αναφορας τις "ΟΜΟΕΙΔΕΙΣ" παραβασεις?

Λες η απαντηση να ειναι οτι αν εννοουσε ομαδοποιηση ομοειδων παραβασεων, θα ειχαν προσθεσει τη λεξη "ομοειδων"? 

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες μόλις έφαγα τρελό κόλλημα...

επιγραμματικά: λόγω υπέρβασης ύψους>20% δεν μπορώ να υπαχθώ σε κατηγορία 4 (αν και έχω υ.δ και υ.κ. < 40%).Επομένως, και επειδή δεν είμαι προ 1983, είμαι κατηγορία 5. σωστά?ναι θα μου πείτε...

επίσης έχω και αναλυτικό (ισόγειο η.χ. και πέργκολα).το ακίνητο μου όμως έχει και άδεια.άρα είμαι κατηγορία 4 (βάσει και της εγκυκλίου 4).πάλι σωστά νομίζω.

έλα όμως που βάσει της εγκυκλίου 4, δεν βλέπω οι κατηγορίες 4 και 5 να συνδυάζονται... :shock:  :shock:

τί παίζει?

Link to comment
Share on other sites

 

Στην διευκρίνηση 33  της Εγκυκλίου 4 το λέει. 

 

"Σε περιπτώσεις όπου από το σχετικό πίνακα κατανοµής ποσοστών συνιδιοκτησίας σύµφωνα µε τον οποίο καταρτίστηκε η πράξη
σύστασης προκύπτει ότι το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι διαφορετικό από το συντελεστή δόµησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία,
για τον υπολογισµό των συντελεστών λαµβάνεται υπόψη το ποσοστό δόµησης που αντιστοιχεί σε κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία."

 

Ναι μα επισης αναφερει πως αν αναφερονται και καθαρα και μεικτα τετραγωνικα, τοτε λαμβανουμε υποψιν τα καθαρα για τον υπολογισμο του ΣΔ της ΟΙ μας

 

Αν εχουμε μονο μεικτα?

 

Να υποθεσω πως ο συντελεστης δομησης μιας ΟΙ ειναι το πηλικο της διαιρεσης του εμβαδου βασει συμβολαιων με το συνολικο εμβαδον της αδειας

 

Εγω σε συμβολαιο εχω 4,7% ποσοστο συνιδιοκτησιας, 70τ.μ. μεικτα (καθαρα δεν εχει) και 1221,59 τ.μ. κτισμενα στην αδεια

70/1221,59=5,7%

 

Και ποιο θα λαβω υποψιν τελικα? Το 4,7% η το 5,7%?

 

Οπως και να χει, ως τωρα λαμβανω το ποσοστο των συμβολαιων, ειναι το πλεον επισημο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άποψη γι' αυτό??

 

Όσων αφορά την "άρρηκτα συνδεδεμένη με τον Φ.Ο. κατασκευή" μπορούμε να εντάξουμε την ολική μετατόπιση όψης κτιρίου σε βάρους του Δ?? Με την μετατόπιση αυτή έχουμε μετατόπιση 1 μέτρου όλης της πίσω όψης του κτιρίου = 1 μέτρο μικρότερο Δ, μετακίνηση κλιμακοστασίου και διάφορων κοινόχρηστων χώρων πάλι 1 μέτρο....

 

Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να δικαιολογηθεί στην Τεχνική Έκθεση ώστε να αποδείξουμε τον χρόνο κατασκευής της αυθαιρεσίας?? Στην περίπτωση αυτή, που με την μετατόπιση έχουμε και υπέρβαση του Δ, χρειάζεται και συναίνεση από τους συνιδιοκτήτες?? 

Edited by kostaras4
Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση ναι θες γιατί μπαίνεις εντός κοινόχρηστου ακαλύπτου.

 

Λογικά δικαιολογείται η παλαιότητα όπως λες με την "άρρηκτα συνδεδεμένη με τον Φ.Ο. κατασκευή"

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε συναδελφε

Γιατι να θελεις συναινεσεις?

Συναινεσεις απαιτουνται μοναχα για το ισογειο, για οποιαδηποτε επιφανεια τελος παντων εφαπτεται του εδαφους και καταλαμβανει τμημα αυτου

 

Αν ο ανθρωπος ειναι σε οροφο για ποια συναινεση μιλαμε?

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες μόλις έφαγα τρελό κόλλημα...

επιγραμματικά: λόγω υπέρβασης ύψους>20% δεν μπορώ να υπαχθώ σε κατηγορία 4 (αν και έχω υ.δ και υ.κ. < 40%).Επομένως, και επειδή δεν είμαι προ 1983, είμαι κατηγορία 5. σωστά?ναι θα μου πείτε...

επίσης έχω και αναλυτικό (ισόγειο η.χ. και πέργκολα).το ακίνητο μου όμως έχει και άδεια.άρα είμαι κατηγορία 4 (βάσει και της εγκυκλίου 4).πάλι σωστά νομίζω.

έλα όμως που βάσει της εγκυκλίου 4, δεν βλέπω οι κατηγορίες 4 και 5 να συνδυάζονται... :shock:  :shock:

τί παίζει?

Όντως, άλλη μλκ αυτό να μην γίνεται 4+5. Ε, θα πας την πέργκολα ΚΑΤ.5 και θα την ελέγξει ελεγκτής δόμησης για το αν είναι γερή! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.