Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το γράφω ξανά πριν καεί και το τελευταίο μου εγκεφαλικό κύτταρο.

 

Κατηγορία 4 µπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1, 3.

Κατηγορία 5 µπορεί να συνδυαστεί µε Κατηγορίες 1, 3.

 

Αυτές μεταξύ τους γιατί όχι??????

παράδειγμα.

έχω μία Ο.Ι. που έχει κλείσει έναν Η/Χ και έχει κλείσει και ένα τμήμα του μπαλκονιού που είναι εντός του προκηπίου.

Οι ΥΔ<40, ΥΚ<40, ΥΥ<20%...

 

Πως θα το αντιμετωπίσουμε;;;;

Όλο στην 5;;;;;

Γιατί???????????????

 

Γιατί προφανώς είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις σαν τη δικιά σου που δεν τις έχουν σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρξουν και εξετάζουν τα πάντα με τις ανισότητες ΥΔ<40%, ΥΚ<40% και ΥΥ<20%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εν τω μεταξυ, απιστευτη φλυαρια.

14 σελιδες που θα μπορουσαν να ηταν μονο 4

Γραφουν, γραφουν, ξεχνανε τι ειχαν γραψει, ξαναγραφουν και στο τελος σαλατα.

Επιτηδες το κανουν?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί προφανώς είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις σαν τη δικιά σου που δεν τις έχουν σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρξουν και εξετάζουν τα πάντα με τις ανισότητες ΥΔ<40%, ΥΚ<40% και ΥΥ<20%

Επομένως μου λες ότι είμαι "μπροστά".

Κάτι είναι και αυτό... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Περί αυθαιρέτων δεν σχολιάζω, υπάρχουν ειδικώτεροι εμού ..

 

Όμως αυτό :

αρθρ. 3, Παρ. 2 : Στα συµβολαιογραφικά έγγραφα, που καταρτίζονται µετά την έναρξη ισχύος του νόµου και έχουν σαν αντικείµενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, προσαρτώνται αντίγραφα εκ των συνολικών σχεδίων της άδειας δόµησης τα οποία απαιτούνται και υποβάλλονται  για την έγκριση δόµησης  σύµφωνα µε τις διατάξεις του ν.4030/2011,  δηλ.  τοπογραφικό  διάγραµµα  και  διάγραµµα  δόµησης  θεωρηµένα  από  την οικεία Υ.∆.Ο.Μ.

Δεν παίζει με τίποτε ... ο συμβολαιογράφος πως θα "περιγράψει" τις ιδιοκτησίες ;

Φανταστείτε τον εαυτό σας να εξηγείτε διάγραμμα δόμησης σε συμβολαιογράφο που του έχει πει ο υποθηκοφύλακας ότι "ο μηχανικός δεν το έχει κάνει καλά και εδώ θα έπρεπε ...".

 

Νομίζω πρέπει να απαγορευθεί η χρήση πληκρολογίου σε όλους τους πιθανούς συντάκτες παρόμοιων κειμένων.

Ας πηγαίνουν στα γραφεία τους αλλά, προς θεού, να μην έχουν πρόσβαση σε υπολογιστή ή τηλέφωνο ... καταστρεφόμαστε ...

Edited by kan62
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδή έχω το σύνολο των κλειστών χώρων στην κατ. 4 και ένα στέγαστρο στο προκήπιο που εντάσσεται στην 5 θα πάει και το κτίριο στην 5????

 

 

Ναι!!!!

Δυστυχως!

 

Είναι παρανοϊκό!!!!!!!!

 

 

Περί αυθαιρέτων δεν σχολιάζω, υπάρχουν ειδικώτεροι εμού ..

 

Όμως αυτό :

αρθρ. 3, Παρ. 2 :
Στ
α συµβολαιογραφικά έγγραφα, που καταρτίζονται µετά την έναρξη ισχύος του νόµου και έχουν σαν αντικείµενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, προσαρτώνται
αντίγραφα εκ των συνολικών σχεδίων της άδειας δόµησης
τα οποία απαιτούνται και υποβάλλονται για την έγκριση δόµησης σύµφωνα µε τις διατάξεις του ν.
4030/
2011,
δηλ. τοπογραφικό διάγραµµα και διάγραµµα δόµησης
θεωρηµένα από την
οι
κεία Υ.∆.Ο.Μ.

Δεν παίζει με τίποτε ...

Φανταστείτε τον εαυτό σας να εξηγείτε διάγραμμα δόμησης σε συμβολαιογράφο που του έχει πει ο υποθηκοφύλακας ότι "ο μηχανικός δεν το έχει κάνει καλά και εδώ θα έπρεπε ...".

 

Νομίζω πρέπει να απαγορευθεί η χρήση πληκρολογίου σε όλους τους πιθανούς συντάκτες παρόμοιων κειμένων.

Ας πηγαίνουν στα γραφεία τους αλλά, προς θεού, να μην έχουν πρόσβαση σε υπολογιστή ή τηλέφωνο ... καταστρεφόμαστε ...

Ζητώ συγνώμη για το συνεχόμενο μήνυμα,

αλλά άμα δεν κάνουμε αυτό το μήνυμα δημοφιλές

ΤΟΤΕ ΠΟΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??????????????????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αρθρ. 3, Παρ. 2 : Στα συµβολαιογραφικά έγγραφα, που καταρτίζονται µετά την έναρξη ισχύος του νόµου και έχουν σαν αντικείµενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, προσαρτώνται αντίγραφα εκ των συνολικών σχεδίων της άδειας δόµησης τα οποία απαιτούνται και υποβάλλονται  για την έγκριση δόµησης  σύµφωνα µε τις διατάξεις του ν.4030/2011,  δηλ.  τοπογραφικό  διάγραµµα  και  διάγραµµα  δόµησης  θεωρηµένα  από  την οικεία Υ.∆.Ο.Μ.

Δηλαδή βγάζουμε Ο.Α μέσω πολεοδομίας αν θέλουμε να κάνουμε σύσταση??Δεν το πιάνω..!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει πλέον να σκέφτομαι. Έχουμε να κάνουμε με πολύ επικίνδυνους ανθρώπους τελικά.

 

Περίμενα τόσο καιρό αυτήν την πολυδιαφημισμένη εγκύκλιο και τώρα θα πρέπει να περιμένω την 5 που θα ερμηνεύει την 4. Περίφημα.

Edited by jja
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι παρανοϊκό!!!!!!!!

 

 

 

Θυμησου οτι ο νομος γραφει οτι ο ελεγχος γινεται στο ΑΚΙΝΗΤΟ.

Η Εγκ 3 το εκανε ανα αυτοτελη ιδιοκτησια!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμησου οτι ο νομος γραφει οτι ο ελεγχος γινεται στο ΑΚΙΝΗΤΟ.

Η Εγκ 3 το εκανε ανα αυτοτελη ιδιοκτησια!!!

Δεν ειναι ακριβως ετσι.

Κανονικα "Ακινητο" ειναι ΚΑΙ η οριζοντια ιδιοκτησια.

Απλα υπηρχε ενα σημειο στον 4178 και ενα σημειο στο Παραρτημα Α που διαχωριζε -Λανθασμενα- το ακινητο απο την οριζοντια ιδιοκτησια, με αποτελεσμα να δημιουργηθει ασαφεια.

Το σωστο ηταν και ειναι οτι η λεξη ακινητο εμπεριεχει και την εννοια της οριζ. ιδιοκτησιας.

Edited by Clemenza
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Στα ποσοστά αυτά συνυπολογίζονται

όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και

τυχόν αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες αλλαγές

χρήσης που έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009

(Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62).

 

 

 Πιστευω αυτο απανταει στην παρατηρηση σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.