Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση για μελέτη πισίνας


solar

Recommended Posts

Μου έχει ανατεθεί η μελέτη Ηλεκτ/γικών σχεδίων πισίνας εμβαδου περίπου <100 τ.μ .Απ΄'οσα μου είπαν χρειάζεται μόνο τα σχέδια τις πισίνας δλδ ύδρευση,αποχέτευση,ηλεκτρολογικά και μια τεχνική έκθεση!Όποιος γνωρίζει περισσότερα επι του θέματος και έχει την βούληση να βοηθήση έναν νέο μηχανικό ,θα ήθελα να βρώ μια πρότυπη τεχνική έκθεση ολοκληρομένη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Βασικά υπάρχουν δύο 'λύσεις' για τις εγκαταστάσεις κολυμβητικών δεξαμενών:

α) κλασική, με μηχανοστάσιο

β) τύπου 'DESJOYAUX', με κόμπακτ μονάδες (συνήθως PAF25 ή PAF50), οι οποίες καταργούν την ανάγκη ύπαρξης μηχανοστασίου

 

Για τις μικρές πισίνες (έως 100 μ2) θεωρώ αποδεκτή υλοποίηση τη δεύτερη -ως προς την επίτευξη των επιθυμητών αποτελεσμάτων, σε υγιεινή κλπ.

Για μεγαλύτερες (ή όπου είναι δυνατή η κατασκευή μηχανοστασίου) προτείνω τη πρώτη υλοποίηση.

 

Ανέβασα στο rapidshare τα δύο πρότυπα που έχω συντάξει και χρησιμοποιώ. Το ν4 είναι για την πρώτη περίπτωση και το ν4β για τη δεύτερη.

 

Εδώ είναι η διεύθυνση:

>http://rapidshare.com/files/167349470/Protypes_meletes_systhmatwn_ka8arismou_kolymbitikwn_deksamenwn.zip

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν. Καλή συνέχεια!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαρηστώ πολύ για αυτό !'εχεις κάνει πολύ καλη δουλεία απ΄ότι είδα και σου αξήζουν συνχαρητήρια.Θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω απο μερίας μου αν και εφόσον μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά!

Δεν 'ανέβασα' σχέδια των κόμπακτ μονάδων, αλλά νομίζω ότι θα μπορέσεις να τα βρεις από το site τους. Αν όχι, εδώ είμαι πάλι!

Link to comment
Share on other sites

....

Εδώ είναι η διεύθυνση:

>http://rapidshare.com/files/167349470/Protypes_meletes_systhmatwn_ka8arismou_kolymbitikwn_deksamenwn.zip

 

ευχαριστούμε πολύ για το αρχείο!Να ρωτήσω κάτι φίλε μου μήπως το γνωρίζεις , το compact σύστημα γίνεται αποδεκτό από όλες τις πολεοδομίες ή υπάρχουν συνάδελφοι που σε υποχρεώνουν να δείξεις μηχανοστάσιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 6 months later...

μηπως θα μπορουσε και εμενα κανεις να με ενημερωσει του τι ειδος φορτια οφειλω να υπολογιζω σε μια πισινα οικιακης χρησεως <100μ^2.συγκεκριμενα αυτη που εχω ειναι 32m^2 και 41m^3 ή εστω να μου στειλει μια μελετη?Εννοω τι ειδους φωτιστικα,μ/σ και τι αντλιες χρειαζονται για αυτη τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Επειδή μου προέκυψε μια τέτοια περίπτωση, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει ένα προσχέδιο/πρότυπο του πώς πρέπει να είναι περίπου η τεχνική έκθεση;

Έχω καταγράψει τα στοιχεία που απαιτείται να παρουσιάζονται σε αυτή, αλλά έχω κολλήσει λίγο στην μορφή της τεχνικής έκθεσης. Θα είναι εντάξει αν την φτιάξω στα πρότυπα της τεχνικής περιγραφής που καταθέτουμε από το "Πισίνες" της 4μ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...

Γεια σας και από εμένα.

Μου έχει ανατεθεί η μελέτη Η/Μ σχεδίων πισίνας εμβαδού  <100 τ.μ  οικιακής χρήσης.

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου την βοήθεια σας κυρίως στο τι αναγράφουμε στην τεχνική έκθεση.

Αν κάποιος κάποια πρότυπη μελέτη θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.