Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τεχνική έκθεση για μελέτη πισίνας


solar

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα.

Στις κατηγορίες των κολυμβητικών δεξαμενών υπάρχουν και δυο ακόμα βασικές.

α) Με υπερχείληση, όπου τότε ζητείται και επιπλέον δεξαμενή για την ανακυκλοφορία του νερού

β) Χωρίς υπερχείληση (με skimmer) όπου δεν χρειάζεται 2η δεξαμενή.

 

Η επιλογή της δεξαμενής έχει να κάνει με την χωροθέτηση της πισίνας και τον επιπλέον χώρο που χρειάζεται (για την περίπτωση (α)).

 

Γενικά η (α) περίπτωση είναι ακριβότερη και ομορφότερη αφού η επιφάνεια του νερού είναι ένα με το περιβάλλον, ενώ η 2η περίπτωση έχει περίπου 10-15cm επιπλέον τοίχωμα πάνω από το νερό.

Θα σε συμβούλευα να συμβουλευτείς προμηθευτή πισίνας. Θα σου λύσει όλες τις απορίες για βάθη, φωτισμό, ανακυκλοφορίες, φίλτρανση, υπερχείληση ή όχι, compact ή όχι μέτρα ασφαλείας κλπ κλπ.

Αν είναι για τουριστικό κτίριο με σήμα ΕΟΤ μπαίνεις σε συγεκριμένες προδιαγραφές.

 

Γενικά η πισίνα είναι πολύπλοκη όσον αφορά την επιλογή της. Τα υπόλοιπα είναι βατά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας,

Μήπως θα μπορούσατε να ανεβάσετε πάλι την μελέτη της πισίνας διότι είμαι νέα μηχανικός και δεν γνωρίζω ούτε έχω εμπειρία σε τέτοια μελέτη και επείγομαι διότι είναι να καταθέσουμε για την άδεια ενοικιαζόμενων κατοικιών και έχουμε προθεσμία λόγω συγκεκριμένου προγράμματος επιδοτήσεως.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση μην καταθέσεις έτοιμη μελέτη.

Δεν μιλάω ειδικά για την πισίνα αλλά γενικότερα.

Η νομοθεσία, οι κανονισμοί αλλά και η διαθέσιμη τεχνολογία στην αγορά αλλάζει συνεχώς.

 

Μια μελέτη μπορεί να είναι υποδειγματική σε κάποια περίπτωση αλλά απαράδεκτη σε άλλη.

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έτοιμες μελέτες σαν μια αρχή για να κατανοήσεις το γενικό σκεπτικό αλλά να είσαι έτοιμη να ψάξεις και να κατανοήσεις τις λεπτομέρειες και στην συνέχεια θα κάνεις μια μελέτη για την ειδική περίπτωση που εξετάζεις.

 

Ακόμα και ο πωλητής/εγκαταστάτης της πισίνας να σου δώσει μια μελέτη, που πιθανότατα είναι σωστή για την συγκεκριμένη περίπτωση, επιβάλλεται να την ελέγξεις και να την κατανοήσεις πριν την υποβάλεις στην υπηρεσία.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιος με ένα υπόδειγμα τεχνικής έκθεσης κολυμβητικής δεξαμενής???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας :) Βασικά θα ήθελα μια γενική δομή πως θα πρέπει να είναι μια μηχανολογική μελέτη και τι πρέπει να συμπεριλαμβάνει όσον αφορά μια κατοικία. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές διαφορές ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας στην δική του κατοικία, απλά δεν γνωρίζω από που να ξεκινήσω και χρειάζομαι κάποιον να μου δώσει κατευθυντήριες γραμμές γιατί μόλις φέτος τελείωσα από τις σπουδές μου και δεν γνωρίζω πως να κάνω μια μηχανολογική μελέτη. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήμουν ιδιαίτερα ευγνώμων ή αν έχει μια πρότυπη για να πάρω μια ιδέα αυτό θα ήταν το ιδανικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 25/11/2008 at 9:45 ΜΜ, the_valliant said:

Καλησπέρα και καλώς όρισες!

Βασικά υπάρχουν δύο 'λύσεις' για τις εγκαταστάσεις κολυμβητικών δεξαμενών:

α) κλασική, με μηχανοστάσιο

β) τύπου 'DESJOYAUX', με κόμπακτ μονάδες (συνήθως PAF25 ή PAF50), οι οποίες καταργούν την ανάγκη ύπαρξης μηχανοστασίου

 

Για τις μικρές πισίνες (έως 100 μ2) θεωρώ αποδεκτή υλοποίηση τη δεύτερη -ως προς την επίτευξη των επιθυμητών αποτελεσμάτων, σε υγιεινή κλπ.

Για μεγαλύτερες (ή όπου είναι δυνατή η κατασκευή μηχανοστασίου) προτείνω τη πρώτη υλοποίηση.

 

Ανέβασα στο rapidshare τα δύο πρότυπα που έχω συντάξει και χρησιμοποιώ. Το ν4 είναι για την πρώτη περίπτωση και το ν4β για τη δεύτερη.

 

Εδώ είναι η διεύθυνση:

 


>http://rapidshare.com/files/167349470/Protypes_meletes_systhmatwn_ka8arismou_kolymbitikwn_deksamenwn.zip
 

 

 

Ελπίζω να σε βοηθήσουν. Καλή συνέχεια!

kalhspera emena den mou anoigei to arxeio giati?

 

Παρακαλώ μη γράφετε greeklish.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ hkmap.

 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σας, μήπως είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος και μένα ένα υπόδειγμα για τα ηλεκτρομηχανολογικά της Πισίνας οικιακής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.