Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές συντήρησης-διαχείρισης έργων


Recommended Posts

Στο εξωτερικό είναι σύνηθες φαινόμενο αλλά εδώ δεν το έχω συναντήσει ευρέως...

Έχετε δει προδιαγραφές συντήρησης/διαχείρισης έργων για κτίρια και άλλα τεχνικά έργα?

 

Η ΕΓΝΑΤΙΑ έχει εγχειρίδια συντήρησης. Βρήκα αυτό και αυτό

Άλλοι δημόσιοι φορείς? Ο ΟΣΕ έχει τίποτα? Τίποτα για κτίρια έχετε δει?

Link to comment
Share on other sites

Να κι ένα πολύ καλό εγχειρίδιο για Διαχείριση κτιρίων από ιδιωτική εταιρεία. Και μια διπλωματική εργασία! Τα περισσότερα βέβαια εστιάζουν (και είναι φυσικό) στα Η/Μ-ασθενή.

Να κι ένα δείγμα από USA-Washington: 

http://www.dc.gov/DC/DDOT/About+DDOT/Publications/DDOT+Construction+Management+Manual+-+May+2010

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα με Η/Μ περισσότερο εταιρείας trane

The General Concept από το πανεπιστήμιο του Bristol.

Και ένα paper από Έλληνες ερευνητές

Διαχείριση και άλλα σημαντικά στοιχεία μεταλλικών κατασκευών και γεφυρών από τον κ. Αβδέλα

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή βλέπω οτι το έχεις ψάξει το θέμα μπορείς να βοηθήσεις σε διπλωματικη εργασία  "Διαχείριση οδοστρωμάτων και άλλων κατασκευών με χρήση μεθόδων τεχνητής νοημοσύνης"

παραθέτοντας κάτι σχετικό στην ελληνική βιβλιογραφία εκτος απο αυτό:

http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/5438/3/Nimertis_Panagopoulou%28pol%29.pdf

 

ευχαριστω πολυ, φοιτητής πολυτικός μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχοληθεί σε σχέση με διαχείριση κατασκευών, γεφυρών κλπ. Όχι οδοστρωμάτων. Κάνε αναζήτηση στο ιντερνετ στα Αγγλικά γιατί Ελληνικά δεν νομίζω να βρεις πλούσιο υλικό. Σου προτείνω τους κόμβους των οργανισμών FHWA (όπου θα βρεις πλούσιο δωρεάν υλικό) και AASHTO. 

Τώρα οι χρήσεις μεθόδων τεχνητής νοημοσύνης δεν ξέρω πως ακριβώς προσδιορίζεται...Δηλαδή?

 

Το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον και αν θέλεις γράψε ότι βιβλιογραφία βρίσκεις και θα είμαστε σε επαφή...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.