Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση με το νέο ΦΕΚ περί ΚΥΕ και Θεάτρου και Κιν/φου


JTB

Recommended Posts

γ) Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης υπογεγραμμένη από μηχανικό, στην οποία βεβαιώνεται ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφω− να με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, του Κανονισμού Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά τα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου, εξαίρεση από κατεδάφιση, ενημέρωση φακέλου άδειας δόμησης, κτίριο προϋφιστάμενο του 1955).

 

Η ανωτέρω βεβαίωση συνοδεύεται από αντίγραφα των στοιχείων νομιμότητας του χώρου, στα οποία αναφέ− ρεται (π.χ. άδεια δόμησης, δήλωση αυθαιρέτου με τις εκάστοτε περί αυθαιρέτων διατάξεις, απόφαση εξαίρεσης από κατεδάφιση, βεβαίωση παλαιότητας κ.λπ.) και από σχεδιαγράμματα του καταστήματος εις τριπλούν σε κλίμακα που αναφέρεται ρητά επί των σχεδίων, στα οποία θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι του Κ.Υ.Ε, περιλαμβανομένων και αυτών που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις του ισχύοντος νομικού πλαισίου (π.χ. αποχωρητήρια για Α.Μ.Ε.Α).

 

Το παραπάνω μας βεβαιώνει τη πλήρη απεξάρτηση από τη πολεοδομία; Δηλαδή εφόσον παρουσιάζω τα νομιμοποιητικά στοιχεία θα δίνω μόνος μου ΒΚΧ ανεξαρτήτως περιπτώσεων;;;

 

Για τους μη ενημερωμένους... επισυνάπτω και το αρχείο

neo-fek-gia-adeia-ygeion_endiaf-dek-2013.pdf

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Και όχι μόνο αυτό!

 

Άρθρο 2, παράγραφος 4:

4. Ο οικείος δήμος οφείλει να μη ζητά από τον ενδιαφερόμενο δικαιολογητικά πλέον των ανωτέρω. Οι δήμοι υποχρεούνται να ενεργούν δειγματοληπτικό έλεγχο των κατατεθειμένων υπευθύνων δηλώσεων προς αντικατάσταση δικαιολογητικών, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Ν. 3230/2004.

 

Τέρμα το "φέρε μου και το Χ έξτρα δικαιολογητικό για να είμαστε καλυμμένοι"...

 

Υγ: Αν μπορείς, επιβεβαίωσέ μου κι αυτό: http://www.michanikos.gr/topic/37324-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AD%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι

στο 180/79 [ΦΕΚ Α46/79]

οπως τροποποιηθηκε με το 231/89  [Α 109/89]

 

οριζεται " καθως και σε πρωτευουσες νομών ή πολεις ανω των 10.000 κατοικων...]

 

στην ΚΥΑ....στα "κουτακια"  .για τα κεντρα διασκέδασης....εχει παραληφθει το "καθως και σε πρωτευουσες νομων.."

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 Τέρμα το "φέρε μου και το Χ έξτρα δικαιολογητικό για να είμαστε καλυμμένοι"... 

 

Επειδη καποια στιγμη κρατηθηκα να μην αρπαξω απο το λαιμο υπαλληλο, που ηθελε ΝΕΑ βεβαιωση χρησης γης επειδη η παλια εγραφε "αναψυκτηριο' ενω η αδεια λειτουργιας θα εβγαινε ως "καταστημα μαζικης εστιασης.....", προλλαβε να μου πει οτι οι Κανονισμος Δημων και Κοινοτητων (κατι τετοιο) προβλεπει οτι το Δημοτικο Συμβουλιο μπορει να οριζει "εξτρα" δικαιολογητικα.

 

Αν ισχυει κατι τετοιο και αν υπαρχει αποφαση του Δ.Σ. που οριζει πχ, ΥΔ, ξανα ΥΔ, ξαναμανα ΥΔ κτλ κτλ, δεν το ξερω.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

@JTB και πριν το νέο ΦΕΚ είχαμε πλήρη απεξάρτηση απο τη πολεοδομία .

Οταν είχες ν.4014 δεν έδινες εσύ βεβαιώσεις, μόνο η πολεοδομία. 

 

Δεν έχω μαζί μου τα σχετικά για να σου αποδείξω (αλληλογραφία με ΔΟΚΚ και αποσπάσματα ΦΕΚ) το μπάχαλο αλλά πίστεψέ με, μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Απο το Σεπτέμβριο και μετά ακόμα και με 4014 δίναμε εμείς τη βεβαίωση ( πριν το Σεπτέμβριο όντως την έδινε η πολεοδομία αν είχε 4014)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν σε καλέσουμε σε κανένα γάμο είσαι ικανός να μας πεις και του χρόνου,.....φίλε Δημήτρη.

'Ασε μας.........  να γελάσει λίγο το χειλάκι μας που από το σφίξιμο δεν μπορούμε ούτε να καταπιούμε πλέον.... :shock:

το θεμα ειναι οτι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αν σε καλέσουμε σε κανένα γάμο είσαι ικανός να μας πεις και του χρόνου,.....φίλε Δημήτρη.

'Ασε μας.........  να γελάσει λίγο το χειλάκι μας που από το σφίξιμο δεν μπορούμε ούτε να καταπιούμε πλέον.... :shock:

το θεμα ειναι οτι

 

η Αμφισσα εχει 6.946 κατοικους

 

ειναι πρωτευουσα Νομού  και δεν ειναι στο .."κουτακι"

 

Με τον Νομο...θελει

 

με την νεα ΚΥΑ...δεν θελει..

 

και τι θα κανω ...τωρα που θελω να ανοιξω ενα κεντρο διασκέδασης..

 

και να κανω και δεξιωσεις για...γαμους??? :smile: :-)

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη είμαι καινούργιος και δεν έχω ιδέα γενικά, πρέπει να χορηγήσω μια βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για ΚΥΕ και πήγα να ρωτήσω στην πολεοδομία για το τι ακριβώς πρέπει να λέει και μου έδωσαν μια λίστα με ΕΠΤΑ δικαιολογητικά που θέλουν για να μου δώσουν Βεβαίωση Χρήσης Χώρου μετά από 3 μέρες, ώστε να δώσω εγώ μετά τη βεβαίωση... Και αναρωτιέμαι τι εννοείτε όταν λέτε "απεξάρτηση από την πολεοδομία";;;; Τι δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.