Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδειοδότηση με το νέο ΦΕΚ περί ΚΥΕ και Θεάτρου και Κιν/φου


JTB

Recommended Posts

Αλλά και ο μηχανικός χρειάζεται κάποιο στοιχείο στα χέρια του για να χορηγήσει τη βεβαίωση.. έτσι δεν είναι; Δεν μπορεί να βεβαιώνει ό,τι θέλει φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω το θέμα στη σωστή βάση... Με παίρνει ένας ιδιώτης για ΒΚΧ για ΚΥΕ και πρέπει να δώ τί θα κάνω... Η άποψή μου είναι:

 

Εγώ σε ένα κατάστημα, θα κάνω αυτοψία με τα σχέδια της αδείας ώστε να βεβαιώσω και τη νομιμότητα του χώρου γιατί (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ) ότι ΒΚΧ σε παράνομο χώρο δεν στέκει να δώσω.... 

Αν λοιπόν δώ ότι όλα είναι ΟΚ και πράγματι δεν έχω θέμα Κτιριοδομικού ή ΝΟΚ τότε προχωράω στη ΒΚΧ και στα σχέδια για υγειονομικό και πυροσβεστική.

ΟΜΩΣ αν έχω θέμα ν.4178 ΠΡΕΠΕΙ να τακτοποιήσω ΠΡΙΝ δώσω ΒΚΧ, πράγμα που προφανώς ενδιαφέρει τον ιδιοκτήτη ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ αφού ο ιδιοκτήτης μπορεί να είναι αδιάφορος.

 

Κάνω κάπου λάθος;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.

Η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αποτελεί το αποτέλεσμα ελέγχου νομιμότητας του χώρου και των προδιαγραφών κύριας χρήσης (ύψος, φωτισμός, αερισμός)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ σοβαρό κράτος.
Πήρα τηλ σε 5 δήμους (και τον μεγαλύτερο της χώρας) και δηλώνουν ΠΛΗΡΗ άγνοια περί του νέου νόμου!!!!!!!!

 

Και εμείς από το διαδίκτυο το πληροφορηθήκαμε(;;;;;)

Πάρτε σε 2-3 μέρες να ενημερωθούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.