Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στελέχωση Help Desk για τον Ν.4178/13


ssouanis

Recommended Posts

Ωραία προκήρυξη. Δεν αναφέρει μισθό, διάρκεια, είδος σύμβασης... Λίγο φλου, 4014 τύπου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Από τα κριτήρια επιλογής:

να είναι καλοί γνώστες της νομοθεσίας περί αυθαιρέτων κατασκευών (ν. 4014/11
και 4178/13, καθώς και οι εκδοθείσες σχετικές Υπ. Αποφάσεις και
Εγκύκλιοι για την
εφαρμογή των ανωτέρω νόμων)
 
Μετάφραση:
Κομματόσκυλα ΟΛΩΝ των κομμάτων ενωθείτε.
 
Θα κρίνει η Γαρδίκη δλδ ποιος ξέρει και ποιος όχι
ή μήπως ο Καρατσώλης;;;;;;;;

 

Δεν υπάρχουν καλοί γνώστες της νομοθεσίας γιατί δεν υπάρχει νομοθεσία.

Δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν γνώστες αυτού του νομοθετικού χάους που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια με όλη αυτή την υπερπαραγωγή της άχρηστης ''χαρτούρας'' που τον μόνο σκοπό που εξυπηρετεί είναι η διατήρηση της γραφειοκρατίας, η διατήρηση των άσκοπων και δαιδαλωδών διαδικασιών, και η αποφυγή, σαν τον διάολο με το λιβάνι, της καθ' εαυτού κύριας ουσίας, που είναι η νομοθετική απλοποίηση, η ευκρίνεια, και η διευκόλυνση μέσω αυτής των τεχνικών και των πολιτών στην διαμόρφωση του δομημένου περιβάλλοντος.

Αυτό που έχουμε σαν πολεοδομική νομοθεσία σήμερα, είναι ένας αχταρμάς αλληλοσυγκρουόμενων εννοιών και διατάξεων που εμπεριέχεται σε αμέτρητα κιτάπια υπό μορφή νόμων, εγγράφων, αποφάσεων, εγκυκλίων, ερωτοαπαντήσεων και δεν συμμαζεύεται. Το απόλυτο χάος.

Τελευταία καταμέτρηση που έκανα, βρήκα 5.527.924,5 εγκυκλίους μόνο για τις πέργκολες και άλλες τόσες για τους ημιυπαίθριους και για λίγο περισσότερες για τα υπόγεια!   :shock:

Πολλά από αυτά τα μαραφλέτια είναι και ανυπόγραφα υπό μορφή ανακοινώσεων στους ιστότοπους των διαφόρων ανευθυνο-υπεύθυνων φορέων, τα οποία δεν προσμετρήθηκαν στην τελική καταμέτρηση αλλά παρέμειναν στα αζήτητα. :shock:

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινετε οτι μπορει να προσληφθουν αξιοι συναδερφοι του φορουμ, εφοσον μιλαμε για αξιοκρατικη προσληψη βασει προσοντων? γιατι αντιτιθεμεθα χωρις να γνωριζουμε?

 

 

γιατι αντιτιθεμεθα σε πιθανη μας αξιοποιηση απο το υπεκα?δε μπορω να καταλαβω τελικα τον ελληνα. ισως να ειμαστε αξιοι της τυχης της οποιας μας επιβαλλουν, στην τελικη. οριστε κυριοι, ειναι η ευκαιρια σας να αξιοποιηθητε προσφεροντας τη γνωση σας. για να σας δουμε,λοιπον ποσο δεκτικοι ειστε στην προσκληση του υπουργου παρα τις οποιες αδυναμιες του υπουργειου

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... σε αυτό το help desk θα δοθεί μήπως και το αλάθητο? Διότι εδώ δεν είμαστε σίγουροι εάν μπορούμε να λάβουμε υπόψη μας τις εγκυκλίους, θα λάβουμε υπόψη μας ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΑΣ, προφορικές ή έστω γραπτές (ανυπόγραφες) οδηγίες κάποιου συναδέρφου?

 

Και ειλικρινά ΔΕΝ πιστεύω στην ικανότητα αυτού του help desk!!!!

Δεν πιστεύω ότι εκεί μπορεί να πάνε, να ασχοληθούν και να αντέξουν αξιόλογοι συνάδερφοι, όπως αρκετοί από εδώ μέσα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ας πανε συναδερφοι και αν διαφωνουν, μπορουν να συν-διαμορφωσουν νεα ροτα στο νομο αν διαπιστωθουν προβληματα εφαρμογης του 4178. αυτη ετσι και αλλιως ειναι η αποστολη του φορουμ αυτου

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο σύνολο του νόμου και στη λογική που πάει να δουλέψει το help desk.

 

Δεν γίνεται κάτι χιλιάδες μηχανικοί να βασιζόμαστε σε πληροφορίες χωρίς ΚΑΜΙΑ νομική ισχύ κάποιων συναδέρφων, όσο άξιοι και να είναι αυτοί.

Εδώ μέσα, λέμε γνώμες και ο καθένας ακολουθεί ότι θέλει. Όταν όμως σαν αρμόδιο όργανο, όπως είναι εδώ το ΥΠΕΚΑ, δημιουργείς ένα help desk, τότε ΑΠΑΙΤΕΙΣ αυτό να είναι "πιστοποιημένο" και οι απαντήσεις που θα δίνει να έχουν νομική ισχύ. Εάν για παράδειγμα εγώ ρωτήσω για μία αποθήκη στο δώμα, εάν είναι ΚΧ ή ΒΧ, να μου απαντήσουν εγγράφως και ΑΥΤΟ να μπορώ να το βάλω στο σύστημα χωρίς να φταίω εγώ εάν αύριο μεθαύριο ο ελεγκτής δόμησης μου το "κόψει".

 

Πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο "πιστοποιημένο" ? Εγώ όχι!

 

Επίσης, δεν πιστεύω άξια άτομα από εδώ μέσα, που και οι ίδιοι κρίνουν το περί μη νομιμότητας των όλων αυτών πρόχειρων απαντήσεων, να ασχοληθούν και να πάνε να δουλέψουν στο help desk. Ίσως, εάν ο μισθός είναι ελκυστικός... ίσως!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο τέλος εμένα πάντως μου μυρίζει περισσότερο ως χες-desk παρά ως help desk έτσι σκ#τά που τα κάνανε........

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ας δώσουν το 1/10 από το συνολικό ποσό στο michanikos.gr και αναλαμβάνουν 5 έμπειροι συνάδελφοι την υποστήριξη...(20000 έκαστος!). Για ένα χρόνο, καλά δεν είναι?

Χωρίς ευθύνη του λόγου τους όμως...

Γιατί αυτοί που θα προσληφθούν θα έχουν την ευθύνη του λόγου τους?

 

Εγώ προσωπικά είχα "πιάσει γραμμή" στο ΤΕΕ τον Οκτώβριο του 2011 και ο συνάδελφος μου απάντησε λάθος (με βάση τις μετέπειτα ερωταπαντήσεις...). Λοιπόν???

Link to comment
Share on other sites

+1

Δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν γνώστες αυτού του νομοθετικού χάους που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια με όλη αυτή την υπερπαραγωγή της άχρηστης ''χαρτούρας'' που τον μόνο σκοπό που εξυπηρετεί είναι η διατήρηση της γραφειοκρατίας, η διατήρηση των άσκοπων και δαιδαλωδών διαδικασιών, και η αποφυγή, σαν τον διάολο με το λιβάνι, της καθ' εαυτού κύριας ουσίας, που είναι η νομοθετική απλοποίηση, η ευκρίνεια, και η διευκόλυνση μέσω αυτής των τεχνικών και των πολιτών στην διαμόρφωση του δομημένου περιβάλλοντος.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.