Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης και Έγκριση δόμησης Νέου κτιρίου


Recommended Posts

συνάδελφοι κατά το χρόνο ισχύος της άδειας κατεδάφισης και χωρίς να έχει ακόμα κατεδαφιστεί το παλαιό κτίριο

δύναται να χορηγηθεί έγκριση δόμησης?

 

δεν με ενδιαφέρει για άδεια δόμησης (ούτως ή άλλως δεν επιτρέπεται)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εξετάζεται τοπογραφικό στην έγκριση, αν δεν έχει γίνει η κατεδάφιση θα θεωρηθεί ψευδές. Το κτήριο θα φανεί και στις φωτογραφίες ...

Σε πρόσφατη περίπτωσή μου, προχώρησε ο έλεγχος της έγκρισης όμως πήρα την έγκριση όταν είχε πάει και το θετικό πόρισμα του ΕΔ για την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να θεωρηθεί ψευδές?

θα μπει το περίγραμμα του παλιού και θα λέει προς κατεδάφιση με την υπ'αριθμό τάδε άδειας

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι εμένα μου είπαν να έχω κάνει την κατεδάφιση για να είναι στο τοπογραφικό κενό το οικόπεδο και στο σχέδιο και στις φωτογραφίες.

στην συνέχεια μπορώ να κάνω την αίτηση για την έγκριση δόμησης, κι ας μην έχω 'κλείσει' την άδεια κατεδάφισης, δηλαδή ελεγκτής δόμησης και ΙΚΑ και κλείσιμο της άδειας κατεδάφισης στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις και το υπάρχον στο τοπογραφικό δε διασφαλίζεις ότι ο συντελεστής δόμησής του δεν υπάρχει στο νέο διάγραμμα δόμησης.

Ορθό φαίνεται ... στο παρελθόν πολλές φορές έχει συμβεί να μείνει και το κατεδαφιζόμενο.

Θα μπορούσε βέβαια να υπάρχει πρόβλεψη διαδικασίας στην περίπτωση που το νέο γίνεται στη θέση του παλαιού ...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε βέβαια να υπάρχει πρόβλεψη διαδικασίας στην περίπτωση που το νέο γίνεται στη θέση του παλαιού ...

  η περίπτωσή μου

 

ούτως ή άλλως στην άδεια δόμησης θα μου ζητηθεί το πεκ της κατεδάφισης από τον ελεγκτή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να δω πως θα επιλυθεί το διαδικαστικό στην περίπτωση που αιτείσαι ανέγερση με κίνητρο απόσυρσης παλιού κατά ΝΟΚ ... αλλά είναι νωρίς ακόμη !

Link to comment
Share on other sites

Η απόσυρση κτιρίου για την εφαρμογή του άρθρου 10 βεβαιώνεται κατά την αίτηση έγκρισης άδειας

δόμησης με την προσκόμιση άδειας κατεδάφισης που έχει εκδοθεί μετά την εφαρμογή του ν.4067 και

την τεχνική έκθεση της άδειας κατεδάφισης, στην οποία συμπεριλαμβάνεται ο χαρακτηρισμός της

ενεργειακής κατηγορίας του κτιρίων που αποσύρονται και το συνολικό εμβαδόν που έχουν άνω του

διαμορφωμένου εδάφους, ισόγειο, α’ όροφος κλπ. ανεξάρτητα χρήσης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 11/12/2013 at 12:13 ΜΜ, chrisven said:
Η απόσυρση κτιρίου για την εφαρμογή του άρθρου 10 βεβαιώνεται κατά την αίτηση έγκρισης άδειας

δόμησης με την προσκόμιση άδειας κατεδάφισης που έχει εκδοθεί μετά την εφαρμογή του ν.4067 και

 

την τεχνική έκθεση της άδειας κατεδάφισης, στην οποία συμπεριλαμβάνεται ο χαρακτηρισμός της

 

ενεργειακής κατηγορίας του κτιρίων που αποσύρονται και το συνολικό εμβαδόν που έχουν άνω του

 

διαμορφωμένου εδάφους, ισόγειο, α’ όροφος κλπ. ανεξάρτητα χρήσης.

 

Για την απόσυρση κτιρίου ΝΟΚ Α.10 παρ.1β αναφέρει

"απόσυρσης κτιρίου κύριας χρήσης εμβαδού τουλάχιστον ενός τετάρτου του υπάρχοντος επιτρεπόμενου συντελεστή δόμησης της περιοχής"  

Η διευκρίνηση των Τ.Ο.  αναφέρει "και το συνολικό εμβαδόν που έχουν άνω του διαμορφωμένου εδάφους, ισόγειο, α’ όροφος κλπ. ανεξάρτητα χρήσης." αφορά τη χρήση κτιρίου?

Έχω περίπτωση με κατεδάφιση κτιρίου αλλά ένα τμήμα της κατεδαφιστέας επιφάνειας είναι αποθηκάκι στον ακάλυπτο με βοηθητική χρήση και χωρίς αυτό δεν πιάνω το 1/4 που απαιτεί το άρθρο 10. Δικαιούμαι να κάνω χρήση άρθρου 10 παρ.1β?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.