Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεισμός σε ρίχτερ αλλά ποτέ σε επιτάχυνση


 
statik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει νόημα κοινωνικό και οικονομικό.

Δηλαδή... ήταν πολύ δυνατός ο σεισμός και αφού δεν είχαμε ανθρώπινες απώλειες τα μπετά φτιάχνονται.

Ποιός θα πληρώσει δεν ξέρω...

 

Και τα peaks πάντως παίζουν το ρόλο τους στη διαμόρφωση των χαρτών σεισμικής επικινδυνότητας.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν η ενέργεια που ελκειόταν προχθές

ήταν πενήντα φορές μεγαλύτερη (όπως το '53)

για τι τιμές μέγιστης σεισμικης επιτάχυνσης θα μιλάγαμε σήμερα?

Γιατί πιστεύω κάποια στιγμή θα ξαναδούμε προς τα εκεί επτά Ρίχτερ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αναλογική συσχέτιση...

Δες εδώ τον 7άρι που είχε κάνει στο Cristchurch της Νέας Ζηλανδίας με επιτάχυνση 1,26g και τον 6.3 που έκανε λίγους μήνες μετά που έπιασε ακόμα και 2.2g!! 

Τα ρίχτερ είναι μονάδα μέτρησης του μεγέθους του σεισμού.

Link to comment
Share on other sites

Προσεγγιση εδω

 

και το αρθρο εδω

 

και κάτι αρκετά κατατοπιστικό εδω

post-25466-0-44500100-1391613220_thumb.jpg

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο πίνακας μου φαίνεται ότι χάνει πολύ....Καλύτερα τα λέει η wikipedia....επιταχύνσεις μέχρι και πάνω από 4g από 7άρηδες! Και 0.3g από το μεγαλύτερο καταγεγραμμένο σεισμό στην ιστορία των 9.5R.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επιστρέψαμε χθες αργά το βράδυ. Ο νέος σεισμός είχε επίκεντρο βορειότερα. Στο επίκεντρο μετρήθηκε 0.7g. Στο Αργοστόλι ευτυχώς μετρήθηκε 0.25g περίπου το μισό του προηγούμενου (0.5g). Το φάσμα του πρώτου δικαίωσε την εκτίμηση που είχα δημοσιοποίησει ότι υπήρχε πολύ μικρό "πλατό" και απότομος κατιών κλάδος. Εκτίμηση που στηριζόταν στην μορφή των βλαβών του πρώτου σεισμού.

Εχθές είδα και την πιό τρομαχτική εικόνα που έχω δει στην ζωή μου. Ανήκω σε μια γενιά που όταν γινόταν σεισμός τρέχαμε στα νεκροταφεία να δούμε τους σταυρούς για εκτίμηση κατευθυντικότητας και επιτάχυσνης. Πήγα στο νεκροταφείο στα Χαβδάτα. Αυτό που είδα δεν το έχω ξαναδεί. Δεν υπήρχε νεκροταφείο παρά μόνο ανοιχτοί λάκοι  μάρμαρα και σταυροί "χυμένοι" και διαλυμένοι σε τυχαίες θέσεις σε βαθμό που συζητούσαν οι επίτροποι της εκλησίας ότι δεν φαίνεται πιά σε ποιόν τάφο είναι ποιός. Ηταν απίστευτο αυτό που είδα μετά από τόσα χρόνια. Μόνο σε ταινίες Θρίλερ υπήρχε αυτή η σκηνή. 

Βαδαλούκας Γιώργος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον συνάδελφο και περιμένουμε φωτογραφικό υλικό αν διαθέτει.

Το θέμα με το νεκροταφείο μου θύμησε το συναφές με τα κηροπήγια στις εκκλησίες.

Από τον σεισμό της Θεσσαλονίκης το συνημμένο.

Θεσσαλονίκη-σεισμός.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.