Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

Υπάρχει ενδιαφέρον για κατασκευή μεταλλικού στεγάστρου μικρής επιφάνειας για οικιακή χρήση (αποθήκευση, γκαράζ) μέσω ΕΕΜΚ. Το ακίνητο είναι οικόπεδο 600 τμ περίπου σε οριοθετημένο οικισμό, άρτιο και οικοδομήσιμο (σημερινή επιτρεπόμενη δόμηση 240 τμ) και υφίσταται διώροφη κατοικία περί τα 100 τμ βάσει οικοδομικής άδειας έτους 1996.

4-6 μεταλλικά υποστυλώματα και οροφοκάλυψη με λαμαρίνα θα είναι η κατασκευή περί τα 20 τμ, η οποία όμως δεν θα εφάπτεται στο υπάρχον κτίριο.

ερωτήματα;

(1) Αυτή η κατασκευή πληροί τον ορισμό εδαφίου 79 (στέγαστρο) άρθρου 2 του ΝΟΚ; 

Προς διευκόλυνση της συζήτησης παραθέτω και τα  σχετικά αποσπάσματα:

Ξεκινώ από την περίπτωση ΕΕΜΚ για στέγαστρο που τροποποιηθηκε στο ν 4546

-λα)   στέγαστρα και προστεγάσματα των παραγράφων 72 και 79 του άρθρου 2 του ν.4067/2012, υπό 
την προϋπόθεση της παρ.6ιστ του άρθρου 11 του ν.4067/2012,

-79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.

-Στο Αρθρο ΟΚ 17 παρ 7 ια:

7. Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παρ.2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές: 
(...)

ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για μένα ξεκάθαρα αυτό που περιγράφεις εμπίπτει στο άρθρο 79 και αδειοδοτείται πλέον με ΕΕΜΚ

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι! Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με τα στέγαστρα και το Δ

Θέλουμε να κατασκευάσουμε ένα στέγαστρο από μεταλλική κατασκευή που θα καλυφθεί από τεντόπανο ή πολυκαρβονικό στην οροφή του. Το στέγαστρο δεν θα εφάπτεται στον όγκο του κτιρίου και θα καλύπτει υπαίθρες δραστηριότητες σε χώρο δραστηριοτήτων για παιδιά. Διαστάσεων 10χ10 και θα βρίσκεται αναγκαστικά και μέσα σε απόσταση Δ. Μετράει στην κάλυψη? Εχουμε τελικά περιορισμό σε σχέση με το 1/4Δ, μιας και δεν εφάπτεται καθόλου στο κτίριο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/10/2018 at 11:59 ΠΜ, semi.mos said:

Καλημέρα συνάδελφοι! Χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί με τα στέγαστρα και το Δ

Θέλουμε να κατασκευάσουμε ένα στέγαστρο από μεταλλική κατασκευή που θα καλυφθεί από τεντόπανο ή πολυκαρβονικό στην οροφή του. Το στέγαστρο δεν θα εφάπτεται στον όγκο του κτιρίου και θα καλύπτει υπαίθρες δραστηριότητες σε χώρο δραστηριοτήτων για παιδιά. Διαστάσεων 10χ10 και θα βρίσκεται αναγκαστικά και μέσα σε απόσταση Δ. Μετράει στην κάλυψη? Εχουμε τελικά περιορισμό σε σχέση με το 1/4Δ, μιας και δεν εφάπτεται καθόλου στο κτίριο?

Ευχαριστώ

Συνάδελφε καλησπέρα,

Επειδή και εγώ έχω μία παρόμοια περίπτωση πώς αντιμετωπίστηκε τελικά η περίπτωση σας?

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι ελέγχεις

1. την επιφάνεια του στεγάστρου  έτσι ώστε μαζί με πλακοστρώσεις κλπ που δεν προσμετρώνται στην φύτευση να παραμένει το εμβαδό  της απαιτούμενης φύτευσης και

2. πρέπει να εισέρχεται εντός Δ ή δ μόνο κατά το 1/3 ή 1/4 (δεν θυμάμαι τώρα!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αρχικά σας ευχαριστώ για την απάντηση. Η περίπτωση μου είναι ως εξής: 

Σε οικόπεδο, εντός οικισμού < 2000 κατ., με εμβαδόν 2800 τ.μ. περίπου υπάρχει νομιμο υφιστάμενο διώροφο κτήριο κάτοψης περίπου 143 τ.μ. Ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγαστρο διαστάσεων 20 x 10 m με ύψος περίπου 5 μ. στο οποίο θα στεγάζει χωματουργικά μηχανήματα. Το στέγαστρο θέλει να τοποθετηθεί στο όριο του οικοπέδου. Επισυνάπτω και μία εικόνα με σχετικό σκαρίφημα. Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1. Μπορεί να κατασκευαστεί στέγαστρο με αυτές τις διαστάσεις και αν ναι μετράει στους Σ.Δ., Σ.Κ,, Σ.Ο. ή έστω σε κάποιους απο αυτούς?

2. Μπορεί να τοποθετηθεί στη συγκεκριμένη θέση μέσα στο οικόπεδο? (Εντός οικισμού Δ = 0 ή Δ>=2.5μ)

image.png.167eb7f3f84dd681c4181f98e9dcc9ac.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

γνωρίζει κανείς τι ισχύει τελικά με τα ελεύθερα στέγαστρα (χώρος στάθμευσης) σε γήπεδα; Στη περίπτωση που μελετάω έχω
-γήπεδο>4000τμ
-ΣΔ=ΣΚ=200 τμ
-υποχρεωτική απόσταση κτιρίου από τα όρια του γηπέδου 15μ.
-με το κτίριο εξαντλείται ο ΣΔ. 

Μετά από ερώτηση στην ΥΔΟΜ και αρκετό διάβασμα εδώ στο forum ακόμα δεν μπορώ να δώσω μια σαφή απάντηση. Στην ΥΔΟΜ μου απάντησαν χωρίς να έιναι και πολύ σίγουροι ότι η παρ.7-ια του αρθρο 17 ισχύει για τα εκτός σχεδίου. Με προβληματίζει όμως το ότι στο τέλος μου είπε να πάω με προέγκριση για να είμαι σίγουρος..
Το στέγαστρο πρόκειται για μεταλλικό σκελετό με πάνελ και χωρίς στοιχεία πλήρωσης:
Αν κανείς έχει αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση γνωρίζετε
1)Κατα πόσο μπορεί να εισέλθει το στέγαστρο εντός του χώρου των 15 μ. από τα όρια;
2)Ποιες είναι οι "ελάχιστες προβλεπόμενες διαστάσεις"(παρ.6-ιστ-αρθρο 11   και   παρ.4-δ-άρθρο 12) που μπορεί να έχει το στέγαστρο ώστε να μην προσμετρηθεί στο ΣΔ  και στο ΣΚ;


Σχετικά με το 1), το μέγεθος 1/4Δ  (στο οποίο αναφέρεται η παρ.7-ια-αρθρο 17) είναι σαφές ότι ισχύει για τους υποχρεωτικούς ακάλυπτους οικοπέδων όχι όμως και για τα γήπεδα. Ισχύει τελικά για τα γήπεδα ότι ο υποχρεωτικός ακάλυπτος= ο χώρος της υποχρεωτική απόστασης από τα όρια του γηπέδου; Αν ισχύει αυτό τότε το στέγαστρο μπορεί να εισέλθει μόνο 1/4Δ εντός της ζώνης των 15 μέτρων (όπου Δ=3μ.+0,1Η), δηλαδή περίπου 1 μέτρο μόνο;
Σχετικά με το 2) δε θυμάμαι σε ποιο άρθρο ήταν αυτό, αλλά έχω μείνει με την εντύπωση ότι για να ΜΗ προσμετρήσουν στέγαστρα και πέργκολες, πρέπει Εμβαδόν στεγάστρων+πέργκολες < από την επιφάνεια που προκύπτει από το ΣΚ του οικοπέδου (ή και γηπέδου αν ισχύει η ερμηνεία του υπαλλήλου στη ΥΔΟΜ), δηλαδή 200 τμ μέγιστη κάλυψη κτιρίου, σύν 200 τμ μεγ. κάλυψη στέγαστρα-πέργκολες αθροιστικά. 

Επισυνάπτω δύο σχέδια. Το πρώτο είναι η περίπτωση που θα ήθελα να υλοποιηθεί λόγο κλίσης>20% του γηπέδου, ώστε η στάθμευση να γίνεται κοντά στο δρόμο και να αποφύγουμε διαμορφώσεις. 

440504675_2.JPG.3e98dc63fcc35e5ce9e200948516429e.JPG


Στο δέυτερο σχέδιο είναι η τοποθέτηση που προκύπτει με βάσει τις ασάφειες των ΝΟΚ/ΥΔΟΜ.  1142517025_1.JPG.762b94979bfc9e50f155b1da5327df22.JPG

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα σε όλους!

Βρέθηκα σε μία κουβέντα μηχανικών, και οι απόψεις για αυτά που θα αναφέρω παρακάτω διίστανται, οπότε θα ζητήσω τη γνώμη σας:

1. Μη προσβάσιμο στεγασμένο χώρο -κεραμοσκεπή-  (εφάπτεται του κτιρίου από τη μία πλευρά και στηρίζεται σε υποστηλώματα από την άλλη), πώς τον χαρακτηρίζετε? Στέγαστρο? Ημιυπαίθριο? Υπόστεγο?

2. Μη προσβάσιμος στεγασμένος χώρος σε βεράντα, εφάπτεται του κτιρίου σε 2 πλευρές και στηρίζεται σε υποστήλωμα από την άλλη (κεραμοσκεπή και αυτό). Ημιυπαίθριος/στέγαστρο/υπόστεγο?

Ευχαριστώ!

Capture.JPG

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είχα κάνει πριν μία ώρα μία ερώτηση της οποίας την απάντηση την βρήκα εν τέλει. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να διαγράψω αυτό το σχόλιο, αλλιώς θα μείνει έτσι :oops:.

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.