Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

On 10/7/2020 at 8:58 ΜΜ, ChristinaK said:

Καλησπέρα συνάδελφε αν μπορώ να βοηθήσω..κάνεις ρύθμιση αυθαιρέτων στο κτίριο?αυτό είναι ένα προστέγασμα βάσει ΝΟΚ ("σε συνέχεια των όψεων του κτιρίου") και  ρυθμίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό...😀γιατί προσπαθείς να το εντάξεις στις εργασίες που δεν απαιτείται άδεια?

Εαν αυτη η παραβαση υπηρχε κάποτε, αλλα την ημερα της αυτοψιας δεν υφίσταται πια, τοτε είμαι υποχρεωμένος να γραψω οτι κάποτε υπήρχε και να το βαλω ως παραβαση υπολογιζωντας στο περίπου τις διαστάσεις, ή λαμβανω υποψη μου μονο τι υπάρχει κατα την ημέρα της αυτοψιας? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

38 λεπτά πριν, Paul_Mix said:

Εαν αυτη η παραβαση υπηρχε κάποτε, αλλα την ημερα της αυτοψιας δεν υφίσταται πια, τοτε είμαι υποχρεωμένος να γραψω οτι κάποτε υπήρχε και να το βαλω ως παραβαση υπολογιζωντας στο περίπου τις διαστάσεις, ή λαμβανω υποψη μου μονο τι υπάρχει κατα την ημέρα της αυτοψιας? 

Κατά την άποψη μου και πάλι,ξανατονίζω,εφόσον ρυθμίζεις και διαπίστωσες αυθαίρετες κατεδαφίσεις μπαίνουν ως παράβαση αναλυτικού.Λεπτό ζήτημα πράγματι,διότι εσύ δεν ήσουν εκεί κατά την διάρκεια ζωής του κτιρίου,και τα μέσα που διαθέτεις είναι αεροφωτογραφίες συγκεκριμένων περιόδων που ανάμεσα σε αυτές ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να έκανε χίλια δυό που δε θα μάθεις ποτέ....Δεν είσαι υπεύθυνος και δεν μπορείς να είσαι για όλα όσα συντελέστηκαν ερήμην σου (ερήμην μου,ερήμην μας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε στέγαστρο (?) επι υποστυλωμάτων (3 πλευρές ανοιχτές και πατάει σε υφιστάμενο κτίσμα) προσπαθώ να υπολογίσω αν επιτρέπεται βάσei διαστάσεων.

Χρησιμοποιώ δ ή Δ; Το δυσμενέστερο;

Στην ΥΔΟΜ μου απάντησαν ότι υπολογίζοντας την ελάχιστη απόσταση μεταξύ των δύο κτιρίων, μπορώ να κατασκευάσω το στέγαστρο και εντός της ελάχιστης απόστασης δ σε μήκος 1/4 αυτής!

Το πλάτος 1/4 δ ποια πλευρά θεωρείται; Δηλαδή αν έχω ένα πολυγωνικό στέγαστρο με διάφορες διαστάσεις ποια θα είναι;

Επίσης έχει καταλήξει κάποιος αν στέγαστρο με 3 πλευρές ανοιχτές που πατάει πάνω σε υφιστάμενο κτίσμα θεωρείται στέγαστρο (ή ΑΗΧ).

Edited by chris
Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2020 at 12:45 ΜΜ, chris said:

Επίσης έχει καταλήξει κάποιος αν στέγαστρο με 3 πλευρές ανοιχτές που πατάει πάνω σε υφιστάμενο κτίσμα θεωρείται στέγαστρο (ή ΑΗΧ).

Και επίσης, αν στέγαστρο (πάνελ αλουμινίου σάντουιτς με πολυουρεθάνη) που εκτείνεται σε συνέχεια ενός ΑΗΧ και στηρίζεται, από τη μία πλευρά στο δοκάρι της εξωτερικής πλευράς του ΑΗΧ, και από την άλλη πλευρά  σε υποστυλώματα, θεωρείται επίσης στέγαστρο (ή ΑΗΧ);;;;  

Σημείο κλειδί: καμιά πλευρά του στεγασμένου, από το στέγαστρο, χώρου δεν έρχεται σε επαφή με στοιχείο πλήρωσης ....  αφού το στέγαστρο είναι σε προέκταση ΑΗΧ , δηλαδή ανοιχτής πλευράς του κτηρίου. (βλ. σχέδιο όπου το στέγαστρο είναι το κόκκινο και ο ΑΗΧ το μαύρο)

Stegastro epektasi AHX.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοιτώντας πολύ αυστηρά τον ορισμό του στεγάστρου παρατηρώ ότι αποτελεί "κατασκευή" ενώ οι ημιυπαίθριοι είναι "χώροι". 

Με αυτή την έννοια ενδεχομένως να έχει κρίσιμη σημασία το κατά πόσο γίνεται χρήση της κυρίως θεμελίωσης του κτηρίου.

Επίσης λάβετε υπόψη το ενδεχόμενο να είναι και τα δύο ταυτόχρονα αλλά αυτό μάλλον είναι περιοριστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ερώτηση επειδή χάθηκα.

Σε αδόμητο οικόπεδο εντός σχεδίου μπορώ να κατασκευάσω στέγαστρο π.χ. με μεταλλικά υποστυλώματα και οροφή από λαμαρίνα όση είναι η κάλυψη του οικοπέδου και να μπω μάλιστα και εντός 1/4Δ,δ χωρίς να μετράει ο χώρος αυτός ούτε στην κάλυψη ούτε στη δόμηση ? Και όλα αυτά με ΕΕΜΚ ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ -> όχι -> όχι -> όχι -> ΟΧΙ.

Το πρώτο κεφαλαίο ΟΧΙ είναι γιατί για να κατασκευάσεις πρέπει να ορίσεις πρώτα τη δόμηση (είδος και μέγεθος) του οικοπέδου (όπερ άτοπο σε αδόμητο).

Το τελευταίο κεφαλαίο ΟΧΙ είναι γιατί η δόμηση δεν ορίζεται με ΕΕΜΚ.

Τα ενδιάμεσα μικρά όχι υπάρχουν επειδή εξυπακούονται ...

Link to comment
Share on other sites

@kan62

Μπερδεύτηκα.

Αφού υπάρχει η περίπτωση (λα) της ΕΕΜΚ στην οποία ζητείται ως ειδικό δικαιολογητικό διάγραμμα κάλυψης όπου αναφέρεται και η δόμηση και η κάλυψη του οικοπέδου. Εκεί λοιπόν γράφει ότι αρκεί να τηρούνται τα άρθρα 11 και 17 του ΝΟΚ.

Στον ΝΟΚ ορίζεται ότι στέγαστρα δεν μετράνε σε δόμηση και κάλυψη.

Ή κάνω λάθος ?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να το αναλύσω λοιπόν.

Για ποιο διάγραμμα δόμησης μιλάμε σε αδόμητο οικόπεδο ?

Δεν έχεις κάποια εγκατεστημένη δόμηση άρα ούτε χρήση ούτε κάλυψη ούτε κάτι που θα ορίσει τι θα κάνεις με αυτό το στέγαστρο. Από εκεί θα έχεις και τους περιορισμούς του και το αν μετράει ή όχι ...

Δεν έχεις εγκατεστημένη κάλυψη οπότε για ποιες κατασκευές στον ακάλυπτο του άρθρου 17 μιλάς για να φτάσεις κιόλας στην υποπερίπτωση λα. Αυτά είναι για άλλους που τα ξέρουν όλα αυτά που σου είπα ...

Οπότε define ... στέγαστρο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kan62 said:

Να το αναλύσω λοιπόν.

Δηλαδή μου λες ότι στέγαστρο κάνεις μόνο όταν έχεις ένα υπάρχον κτίριο. Εσύ δηλαδή το στέγαστρο το βλέπεις σαν μία βοηθητική κατασκευή πλάι σε κάτι άλλο κύριο και ότι δεν μπορεί να υπάρχει από μόνη της.

 Οκ ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή.

α) Τα άρθρα 11,12,17 συνδυαστικά αν τα διαβάσεις σου λένε ότι στέγαστρα ανεξαρτήτως χρήσης δεν μετράνε σε κάλυψη - δόμηση. Συμφωνείς με αυτό ?

β) Η ΕΕΜΚ σου λέει κάνε στάγαστρα αν θες αρκεί να εφαρμόσεις άρθρο 17 δηλαδή να μην μπεις πάνω από 1/4Δ στο πλάι και πίσω, σωστά ?

γ) Εσύ τώρα μου λες τι διάγραμμα θα βάλω αφού δεν υπάρχει. Μα γιατί να μην κάνω από την αρχή ένα ? Το θέμα πιστεύω είναι ότι θα προκύψει....θέμα φύτευσης! Δηλαδή αν μου ζητήσουν να βγάλω σε ένα αδόμητο στέγαστρο για π.χ. αποθήκευση προϊόντων θα πρέπει να δείξω και φύτευση στην πρασιά μου και στον πίσω ακάλυπτο. Επίσης αναλόγως τι χρήση το δείξω π.χ. αποθήκη ίσως μου ζητήσουν θέσεις πάρκινγκ. 

Πάντως αν διαβάσεις το γράμμα του νόμου νομίζω δεν απαγορεύεται. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.