Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

Υπάρχουν οι παρόμοιες έννοιες "προστέγασμα" και "στέγαστρο"...

Και οι δύο απαιτούν μη βατότητα (από πάνω εννοείται).

Το προστέγασμα είναι εξ ορισμού έξω από την όψη του κτηρίου και "εννοείται" στις κατασκευές του άρθρου 16.

Όμως το στέγαστρο γίνεται εξ ορισμού και σε υποστυλώματα.

Τότε, εφόσον ο "πρόβολος" είναι μη βατός, και τα δύο (πρόβολος και υποστηλώματα) είναι εκτός του περιγράμματος των όψεων, δηλαδή εκτός της κάλυψης, δηλαδή στον ακάλυπτο, δηλαδή κατασκευή του άρθρου 17 ... όπου και αναφέρονται.

 

Σε αντιδιαστολή και για να γίνω πιό ξεκάθαρος :

Αν ο πρόβολος για κάποιο λόγο μετρήσει στην κάλυψη (ή στο ΣΔ που είναι το ίδιο), τότε τα υποστυλώματα θα γίνουν μέρος της όψης και το στέγαστρο (με τα υποστυλώματα) θα μετατραπεί σε στεγασμένο χώρο του κτηρίου (ΑΗΧ ή όχι θα δείξει ο έλεγχος) ...

Αν όχι, τότε βέβαια μπορεί να κατασκευαστεί στον ακάλυπτο ... ακόμη και στο προκήπιο.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα είναι ότι ο ορισμός λέει σε "πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων" και όχι σε πρόβολο ή και επί υποστυλωμάτων". Εγώ θέλω να κάνω στέγαστρο το οποίο θα διατρέχει όλη την όψη με μήκος 20 μέτρα και πλάτος 5. Είμαι εκτός σχεδίου και δεν σκοπεύω να χρησιμοποιώ το δώμα. Το θεωρώ μη βατό. Δηλαδή να κάνω στέγαστρο που να έχει λίγα εκατοστά κενό από το κτίριο και να μην το έχω σε επαφή με την κύρια όψη; Αυτό εννοείς όταν λες ότι μπορεί να μετρήσει στην κάλυψη; Το θέμα είναι να εξασφαλίσω ότι δεν θα υπάρξουν αλλαγές κατά τον έλεγχο. Οπότε θα πρέπει να έχω επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι για ανεξαρτησία κατασκευών ...

Οι έννοιες πρόβολος και υποστυλώματα αλληλοαναιρούνται ... δεν μπορείς να τα έχεις και τα δύο.

Αυτό που θέλεις να κατασκευάσεις είναι ένα στέγαστρο επί υποστυλωμάτων. Τα έξω και του κτηρίου. Χωρίς καμία απόσταση ή άλλο πρόβλημα.

Μόνο να μην είναι βατή η άνω επιφάνεια ... ή μετρήσει κάπως στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την επιμονή αλλά....τελικά μπορώ να κατασκευάσω τρία υποστυλώματα μπροστά στην όψη σε προέκταση της πλάκας του δώματος και να θεωρείται στέγαστρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

1. Mπορώ να καλύψω με προστέγασμα το γραμοσκιασμένο τμημα μεταξύ σπιτιου και ορίου ιδιοκτησίας ;

(ειναι εντος οικισμου )

2. Προσμετράται το προστέγασμα σε δόμηση και κάλυψη ;

Σας ευχαριστώ πολύ.

post-13735-0-77992600-1411227676_thumb.jpg

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπόν: το στέγαστρο μπορεί να είναι η προέκταση της πλάκας του δώματος (χωρίς υποστυλώματα) ή αυτό θεωρείται αποκλειστικά προστέγασμα και πάει 1/2Δ; Αν το 1/2 Δ είναι για μένα 2,50μ. και θέλω να το επεκτείνω ως τα 5μ. θα πρέπει να δημιουργήσω ξεχωριστή κατασκευή στεγάστρου που να εφάπτεται με το προστέγασμα; Θα με βόλευε αλλά μάλλον δεν παίζει, να προεκτείνω την πλάκα 5 μ. και μέχρι τα 2,50 να είναι προστέγασμα και για τα υπόλοιπα 2,50μ. στέγαστρο. Από τη μία ορισμός του στεγάστρου λέει σε οποιαδήποτε θέση και σε πρόβολο και από την άλλη το άρθρο 16 δεν αναφέρει πουθενά ότι επιτρέπεται στην όψη στέγαστρο. Καμία γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.

συνάδελφε συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί αυτό δεν είναι ημιυπαίθριος και είναι στέγαστρο. 

θα μπορούσες μήπως να μου το εξηγήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο ΗΧ είναι μέρος (χώρος) του κτηρίου που μπορεί και να μη μετράει στη δόμηση (ΑΗΧ) αλλά μετράει πάντα στην κάλυψη.

Είναι πάντα μέσα στο λεγόμενο περίγραμμα της κάλυψης δηλ. στο χώρο που περικλείεται από τις όψεις.

 

Το στέγαστρο και η πέργκολα μπορεί να έχουν υποστυλώματα σε αντίθεση με το προστέγασμα και τον εξώστη που δεν έχουν (εν προβόλω).

Στα τρία πρώτα αποκλείεται η βατότητα. Αν η τελευταία υπάρχει, τότε γίνονται εξώστες ή υποχώρηση (ελέγχεται).

 

Το στέγαστρο, η πέργκολα (ή πέργολα) και το προστέγασμα είναι στις κατασκευές των άρθρων 16 και 17 και δε μετράνε στην κάλυψη.

Ειδικά η πέργκολα μπορεί (υπό όρους) να συμμετέχει και στην απαιτούμενη επιφάνεια της φύτευσης (έχει διαφάνεια αντί της αδιαφάνειας του στεγάστρου).

 

Ένα στοιχείο που έχει όλα τα χαρακτηριστικά του στεγάστρου μπορεί να είναι και ΗΧ ;

Δηλαδή μπορεί να έχουμε κατασκευή που μετράει στην κάλυψη στον ακάλυπτο ;

 

apier,

η άποψή μου με σχήματα :

2Στέγαστρα & ΗΧ.pdf

Edited by kan62
  • Like 2
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.