Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

κατάλαβα τι λες.

μπορούμε όμως, κατ' επιλογή, το στέγαστρο επί υποστυλωμάτων στο κάτω δεξιά κτίριο, να το πούμε εμείς στέγαστρο και όχι ημιυπαίθριο;

Δεν θα μας το "επιβάλει" ο μηχανικός εφαρμογής; Ρωτάω γιατί εμένα δεν μου έχει τύχει προσωπικά (έχω καιρό να βγάλω άδεια σπιτιού)

αλλά το έχω δει μπροστά μου σε άλλους, και τώρα χρειαστεί να βγάλω μία άδεια, οπότε θα με ενδιέφερε πολύ να πάει όπως το λες εσύ βέβαια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαφωνώ στο πρώτο σχήμα για τα τέσσερα αριστερά φίλε kan62. Πάνω από ημιυπαίθριο δε μπορείς να έχεις εξώστη αλλά υπαίθριο χώρο.

Edited by Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ στο πρώτο σχήμα για τα τέσσερα αριστερά φίλε kan62. Πάνω από ημιυπαίθριο δε μπορείς να έχεις εξώστη αλλά υπαίθριο χώρο.

 

Αλέξανδρε σωστά ... και η ώρα βλέπεις ... τα διόρθωσα.

 

apier,

Θεωρώ ότι τα φέροντα το στέγαστρο (μόνο) κατακόρυφα στοιχεία είναι μέρος της "κατασκευής στέγαστρο".

Η "κατασκευή" αυτή δεν έχει βατότητα, δε φέρει φορτία χρήσης και έχει αποκλειστικό σκοπό την προστασία (από ήλιο ή βροχή) της υποκείμενης βατής επιφάνειας.

Αν υπάρχει βατότητα, τότε τα κατακόρυφα στοιχεία είναι φέροντα στοιχεία του κτηρίου και πλέον ορίζουν χώρο ... οπότε εξετάζουμε μόνο αν είναι ΗΧ ή ΑΗΧ.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, καλό μου φαίνεται (ο χώρος κάτω από το στέγαστρο να μην είναι ΗΧ ή ΑΗΧ) αλλά από που προκύπτει; 

Εντάξει το στέγαστρο δεν μετράει στην κάλυψη, αλλά το στέγαστρο όχι ο χώρος κάτω από αυτό.....

Δηλαδή γιατί είναι υπαίθριος χώρος αφού ο υπαίθριος χώρος είναι μη στεγασμένος.....

 

υγ. Στο ΓΟΚ υπήρχε ορισμός για τον υπαίθριο χώρο.. στον ΝΟΚ γιατί δεν υπάρχει;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

faethon11, δες προσεκτικά την παράγραφο 2 στο άρθρο 16.

Την έχω και εδώ σε ανάλογη συζήτηση με τον nik :

http://www.michanikos.gr/topic/38053-ανοικτά-στέγαστρα-σε-βιοτεχνία-μετράνε-στη-δόμ/?p=775038

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Άρα δεν είναι στέγαστρα αλλά σταθερά συστήµατα σκίασης και ρύθµισης του φυσικού φωτισµού µε τα στηρίγµατά τους.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα ! θα ήθελα να ρωτησω το εξης :  το στεγαστρο που καλύπτει την αυλοπορτα οικοπέδου  προσμετρα στην κάλυψη ή οχι ή εξαρταται από τον τροπο στηριξης του ? Ειναι ανοιχτος ηχ ή στεγαστρο ? ΄πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις ? επισυνάπτω σκαριφιμα δυο εκδοχων στεγαστρου

post-33482-0-18777300-1431085777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.