Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινά και διαφοροποιήσεις των ορισμών στεγάστρου και Ημιυπαίθριων κατα ΝΟΚ


Recommended Posts

Ο εξώστης του  1ου διαμερίσματος  ειναι σε προεξοχή σε σχέση με τους υπερκείμενους.

Κατα τη διάρκεια του χειμώνα νερά λιμνάζουν στον εξώστη και έχει πολλά προβλήματα υγρασίας.

Θέλει ο ιδιοκτήτης να τοποθετήσει μεταλλικό τελάρο  με υποστυλώματα εντός περιγράμματος εξώστη.

Θα τοποθετηθεί τεντόπανο πάνω στο τελάρο καθώς και πλαστικό στην όψη που θα κατεβαίνει μόνο σε κακοκαιρία.

1 ) Είναι στέγαστρο ή πέργολα?

2) βγάζω άδεια δόμησης ή Άδεια εργασιών μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, 

 

Θα ήθελα βοήθεια στο παρακάτω:

 

Στέγαστρα, κιόσκια και πέργκολες επιτρέπονται στον ακάλυπτο χώρο εκτός σχεδίου;

 

Απ' ότι είδα στα σχετικά άρθρα (άρ.11 & 12 ΝΟΚ) αναφέρεται ότι δεν προσμετρώνται σε δόμηση και κάλυψη σε εντός σχεδίου, αλλά οι παράγραφοι αυτοί δεν ισχύουν στα εκτός.

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να τα κατασκευάσεις στα εκτός αλλά θα μετρήσουν σε δόμηση και κάλυψη; Σε ποια άρθρα ξεκαθαρίζει το τι ισχύει για τα εκτός σχεδίου;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται και από τα ειδικά ΦΕΚ πολλές φορές (σε μερικά ας πούμε σε χρεώνει ΣΔ ακόμα και για απλό στέγαστρο)

Link to comment
Share on other sites

2. Σε περιοχές εκτός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου εφαρμόζονται οι ακόλουθες διατάξεις του παρόντος:
(...)
ζ") το Αρθ-11   εκτός από την παρ.2 και τις παρ.6ιγ, παρ.6ιζ, παρ.6ιστ για το Αρθ-19   όπως αναφέρεται σε αυτήν, 
"η") οι παρ.3 και παρ.4 του Αρθ-12 
(...)
"ια") το Αρθ-17 εκτός από την παρ.2α, παρ.2β, παρ.2στ, "παρ.3β, παρ.6β και παρ.8, 
 
 
ΑΡΘΡΟΝ-17
Κατασκευές και φυτεύσεις στους
ακάλυπτους χώρους και περιφράξεις
παρ. 7
7. Επί των ακάλυπτων χώρων του οικοπέδου και εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση, σύμφωνα με την παρ.2, επιτρέπονται οι παρακάτω κατασκευές: 
α) Πέργκολες με προσωρινά σκίαστρα. 
(...)
ι) Κινητά ή μόνιμα προστεγάσματα με μέγιστο πλάτος προεξοχής 1/2 Δ. 
ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.
 
παρ 5-ιστ-αρθρο 11
Στο Σ.Δ δεν προσμετρώνται:
ιστ. Οι κατασκευές που ορίζονται στα Αρθ-16, Αρθ-17 και Αρθ-19 του παρόντος με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά. 
 

παρ. 4-δ-άρθρο 12

4. Στον υπολογισμό της επιτρεπόμενης κάλυψης του οικοπέδου δεν προσμετρώνται οι επιφάνειες των ορθών προβολών σε οριζόντιο επίπεδο: 
(...)
δ. Χώρων και κατασκευών όπως ορίζονται στα Αρθ-16 και Αρθ-17 με τις ελάχιστες διαστάσεις που προβλέπονται σε αυτά. 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Πολύ κατατοπιστικά.

 

Τρεις ακόμη σχετικές ερωτήσεις :

 

1. Η έννοια του υποχρεωτικού ακάλυπτου και του Δ δεν υπάρχει στα εκτός σχεδίου. Συνεπώς δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στην θέση και τις διαστάσεις των στεγάστρων; (εκτός φυσικά από το να μην υπερβαίνουν την κάλυψη)

 

2. Υπάρχει κάποια ειδική διάταξη σχετικά με την κατασκευή κλειστού χώρου στάθμευσης σε κατοικία εκτός σχεδίου;

 

3. Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει κάποια ειδική διάταξη για κατασκευή γεωργικής αποθήκης έως 15,0τ.μ. για εκτός σχεδίου. Μπορεί κάποιος να κάνει αναφορά στον σχετικό νόμο, εφόσον ισχύει ακόμη;

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καταρχήν ευχαριστώ για τη δυνατότητα post. Το "www.michanikos.gr" είναι φοβερό εργαλείο, κι ευχαριστώ τα γνωστά και μη εξαιρετέα έμπειρα μέλη, που κατά καιρούς μοιράζονται τις γνώσεις τους. Όταν κάνεις καλό, πάντα λαμβάνεις καλό.

 

Παρακαλώ αν κάποιος έχει το χρόνο και τη διάθεση να παρακολουθήσει την αλληλουχία των σκέψεων μου και να με διαψεύσει....

 

Σε σχέση με στέγαστρα και πέργκολες έχω καταλάβει ότι: 

Δ εκτός σχεδίου υπάρχει, π.χ., συσχετιζόμενο με κατασκευές ακριβώς όπως τα στέγαστρα, εκτός από την περίπτωση 2 ή παραπάνω κτιρίων μέσα στο γήπεδο (για τις χρήσεις που επιτρέπεται η διάσπαση του όγκου). 

Δηλαδή, μπορείς να βάλεις στέγαστρο (με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ), δίπλα σε κτίριο, σε γήπεδο εκτός σχεδίου, μόνο σε απόσταση Δ από το κτίριο. Αν "κολλήσεις" στέγαστρο (με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ)πάνω στο κτίριο, έχει τουλάχιστον ένα κατακόρυφο στοιχείο πλήρωσης (οπότε λέγεται ημιυπαίθριος). Ο μόνος λόγος να μην πεις ένα στέγαστρο (με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ) ημιυπαίθριο, είναι αν δεν έχεις άλλο όγκο (και ίσως εφοριακοί λόγοι?). Μετράει στην κάλυψη κανονικότατα. Μπορείς να "κολλήσεις" ασκεπείς πέργκολες όποιων διαστάσεων θέλεις (μόνο ύφασμα, καλαμωτή, ή κινητά στοιχεία) πάνω στο κτίριο, (αρκεί να μην αντιβαίνουν στο ιδεατό στερεό στην περίπτωση εντός σχεδίου-με κανένα περιορισμό στα εκτός?), αλλά όχι στέγαστρα με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, αν εξαντλήσεις την επιτρεπόμενη κάλυψη με το κτίριο σου, δεν μπορείς να φτιάξεις στέγαστρο με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ. Σωστά? ή καθόλου στέγαστρα? Σε τι εξυπηρετεί, λοιπόν, να βάζεις νομοθετικά τα στέγαστρα και τις ασκεπείς πέργκολες σαν άθροισμα, να επιτρέπονται τόσο όσο η επιτρεπόμενη κάλυψη, χώρια από την κάλυψη την υλοποιημένη, αφού πρέπει να μετρήσεις τα στέγαστρα στην κάλυψη και τις ασκεπείς πέργκολες όχι? Θέλω να πω, γιατί να υπάρχει η δυνατότητα κατασκευής στεγάστρου με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ εντός ακαλύπτου (ο περιορισμός πλάτους υφίσταται εντός του υποχρεωτικού ακαλύπτου) μόνο αν πρέπει να μετρήσει στην κάλυψη, αφού υπάρχει ο όρος "ημιυπαίθριος", κολλητά ή όχι, πάνω σε κτίριο? μόνο και μόνο για να μη μετρήσει στον όγκο?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

 Θέλω να πω, γιατί να υπάρχει η δυνατότητα κατασκευής στεγάστρου με πλάτος μεγαλύτερο του Δ/4 ή δ εντός ακαλύπτου (ο περιορισμός πλάτους υφίσταται εντός του υποχρεωτικού ακαλύπτου) μόνο αν πρέπει να μετρήσει στην κάλυψη, αφού υπάρχει ο όρος "ημιυπαίθριος", κολλητά ή όχι, πάνω σε κτίριο? μόνο και μόνο για να μη μετρήσει στον όγκο?

:confused:

 

Τα στέγαστρα δεν προσμετρούν στην κάλυψη. Η σύγχυση με το πλάτος 1/4Δήδ υπάρχει μόνο και μόνο επειδή ο συντάκτης του "νομοθετήματος", αγνοεί την διαφορά μεταξύ του "υποχρεωτικού ακαλύπτου" και του χώρου που εμπίπτει εντός "υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια". Τραγικές διατυπώσεις διατάξεων που δεν φαίνεται να υπάρχει διάθεση να διορθωθούν..... 

Edited by armenopoulos
Link to comment
Share on other sites

armenopoulos σε ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης.

Όλη η απορία μου πηγάζει από την εξής περίπτωση:

Ρώτησα στην Υπηρεσία Δόμησης αν μπορώ να φτιάξω στέγαστρο 445μ2 (για να στεγάσω υπαίθρια προπονητική πισίνα) σε οικόπεδο εντός σχεδίου, που δεν έχει πουθενά πλάγιο και πίσω όριο (δρόμοι και πεζόδρομοι τα όρια του), και στο οποίο προτείνω κλειστή αθλητική εγκατάσταση μπάσκετ 758μ2 (το 35% της κάλυψης μου-40% η επιτρεπόμενη). Το στέγαστρο δεν ακουμπάει στο κτίριο, είναι σε απόσταση 4μ από αυτό (το υλοποιούμενο Δ είναι 3,70). Η απάντηση ήταν όχι, γιατί δεν έχει πλάτος Δ/4. Αλλά θα ρωτήσουν στο Υπουργείο. Που δε νομίζω καν να μπουν στη διαδικασία, μου φάνηκαν πολύ αρνητικοί. 

Μπορώ, λες? Δεν έχω πίσω και πλάγιο όριο. Γιατί να μην μπορώ, εφόσον τηρώ πιστά φύτευση και στάθμευση? Ξέρω ότι επιτρέπεται να στεγάσεις πισίνες ειδικού ιδιοκτησιακού καθεστώτος βάση ΝΟΚ, και όχι ιδιωτικές, αλλά αν ξεχάσουμε την πισίνα, γιατί, γενικά, δεν μπορώ να έχω τόσο μεγάλο στέγαστρο σε οικόπεδο χωρίς πίσω και πλάγιο όριο, και με τις υποχρεώσεις του ακάλυπτου εκπληρωμένες?

 

και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι διατυπωμένος ο ΝΟΚ, καλώς ή κακώς, το στέγαστρο που περιγράφεις (εφόσον τηρούνται όπως λες οι λοιπές προϋποθέσεις) επιτρέπεται.

Εφόσον στην ΥΔΟΜ έχουν αμφιβολίες, ερώτημα προς την Αποκεντρωμένη Διοίκηση (και όχι το υπουργείο) σίγουρα θα αναγκαστούν να κάνουν αν καταθέσεις αίτηση για έγκριση δόμησης. Αν η Αποκεντρωμένη Διοίκηση θεωρήσει ότι δεν μπορεί να αποφανθεί, τότε θα απευθυνθεί στο υπουργείο. Δυστυχώς η διαδικασία είναι χρονοβόρα.

 

Γνώμη μου είναι ότι τα στέγαστρα θα έπρεπε να έχουν επιπλέον περιορισμούς ύψους (πχ 4μ) και επιφάνειας (πχ 15% της επιφάνειας του οικοπέδου) αλλά οι συντάκτες του ΝΟΚ δεν το έκριναν απαραίτητο ή δεν είχαν την δυνατότητα να σκεφτούν ότι μπορεί να κατασκευαστούν πολύ μεγάλης έκτασης κατασκευές που δεν προσμετρούν σε κανένα πολεοδομικό μέγεθος....

Link to comment
Share on other sites

armenopoulos σε ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης.

Όλη η απορία μου πηγάζει από την εξής περίπτωση:

Ρώτησα στην Υπηρεσία Δόμησης αν μπορώ να φτιάξω στέγαστρο 445μ2 (για να στεγάσω υπαίθρια προπονητική πισίνα) σε οικόπεδο εντός σχεδίου, που δεν έχει πουθενά πλάγιο και πίσω όριο (δρόμοι και πεζόδρομοι τα όρια του), και στο οποίο προτείνω κλειστή αθλητική εγκατάσταση μπάσκετ 758μ2 (το 35% της κάλυψης μου-40% η επιτρεπόμενη). Το στέγαστρο δεν ακουμπάει στο κτίριο, είναι σε απόσταση 4μ από αυτό (το υλοποιούμενο Δ είναι 3,70). Η απάντηση ήταν όχι, γιατί δεν έχει πλάτος Δ/4. Αλλά θα ρωτήσουν στο Υπουργείο. Που δε νομίζω καν να μπουν στη διαδικασία, μου φάνηκαν πολύ αρνητικοί. 

Μπορώ, λες? Δεν έχω πίσω και πλάγιο όριο. Γιατί να μην μπορώ, εφόσον τηρώ πιστά φύτευση και στάθμευση? Ξέρω ότι επιτρέπεται να στεγάσεις πισίνες ειδικού ιδιοκτησιακού καθεστώτος βάση ΝΟΚ, και όχι ιδιωτικές, αλλά αν ξεχάσουμε την πισίνα, γιατί, γενικά, δεν μπορώ να έχω τόσο μεγάλο στέγαστρο σε οικόπεδο χωρίς πίσω και πλάγιο όριο, και με τις υποχρεώσεις του ακάλυπτου εκπληρωμένες?

 

και πάλι ευχαριστώ.

 

Τα στεγαστρα :

-Δεν προσμετρουν στον δομηση - Αρθρο11&6ιστ

-Δεν προσμετρουν στην καλυψη - Αρθρο12&4δ

-Δεν προσμετρουν στον Ογκο    - Αρθρο13&2β

-Απο τον ορισμο τους δεν τίθεται περιορισμός ως προς το ύψος σε αντιθεση με την περγκολα

-Δεν είναι κατ’ ανά­γκη σε συνέχεια όψης σε αντιθεση με το προστεγασμα

-Δεν επιτρεπεται κανενα κατακορυφο στοιχειο πληρωσης.

 

-Συμφωνα με την &7 του αρθρου 17 τα στέγαστρα επιτρεπονται σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

Σωστα κατα την αποψη μου ο συναδελφος "armenopoulos" κανει στο #57 την διακριση αναμεσα στον "υποχρεωτικο ακαλύπτο" και "τον χώρο που εμπίπτει εντός υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια" .

Ο υποχρεωτικος ακαλυπτος χωρος ειναι ο χωρος που μενει ακαλυπτος στο οικοπεδο για να μην υπαρχει υπερβαση καλυψης.

Ο χωρος που προκυπτει απο τα υποχρεωτικα Δ ή δ δεν ειναι ιδιος με τον υποχρεωτικο ακαλυπτο χωρο.Ή για να ειμαι πιο ακριβης μπορει και να μην ειναι ιδιος ειδικα σε περιοχες με μικρη επιτρεπομενη καλυψη.

 

Η &7 στο αρθρο 17 δινει την αποσταση που το στεγαστρο μπορει να εισερχεται στον υποχρεωτικο ακαλυπτο και οχι εντος του Δ ή δ.

Μπορει για παραδειγμα η υποχρεωτικη μου αποσταση απο το οριο να ειναι 3.75 μ αλλα να εχω κανει εξαντληση καλυψης αφηνοντας αποσταση 6.00 μ απο το οριο.Το 3.75μ ειναι η υποχρεωτικη αποσταση και τα 6 μ ειναι υποχρεωτικος ακαλυπτος.

Το στεγαστρο συμφωνα με την &7 του αρθρου 17 μπορει να εισερχεται εντος του υποχρεωτικου ακαλυπτου (δηλαδη εντος των 6μ για αποσταση 3.75/4)

Συνοψιζοντας η αποψη μου ειναι οτι η απαντηση που σου εδωσε η Υδομ ειναι λαθος και αν εστω σε μεσαιο οικοπεδο (εστω οτι κανουμε πανταχοθεν ελευθερη τοποθετηση του στεγαστρου) α (πλατος), β (μηκος) ειναι οι διαστασεις με τις οποιες α x β = επιτρεπομενη καλυψη τοτε μεγιστη επιφανεια στεγαστρου = (α+δ/4+δ/4) x (b+Δ/4)

Στην δικη σου περιπτωση μπορει μεν να μην εχεις πλαγιο και πισω οριο αλλα εχεις υποχρεωτικο ακαλυπτο.Επομενως το στεγαστρο μπορει να καλυπτει ολη την την επιτρεπομενη καλυψη και να εισερχεται στον υποχρεωτικο ακαλυπτο κατα δ/4 (Βαζουμε δ και οχι Δ γιατι δεν ειμαστε large λογω κρισης.............αλλα και γιατι δεν διευκρινιζεται πουθενα η περιπτωση σου οποτε παμε με την δυσμενεια για εμας και υπερ της ασφαλειας.....)

 

Υ.Γ Εαν ολα αυτα που εγραψα εχουν βαση τοτε μπορει καποιος να μου απαντησει στο ακολουθο ερωτημα ?

Η &3 του αρθρου 16 που αναφερεται στους ανοιχτους εξωστες εχει την ακολουθη διατυπωση : "Ανοικτοί εξώστες εντός των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ ή δ του κτιρίου από τα όρια ή από άλλο κτίριο του ίδιου οικοπέδου δεν επιτρέπεται να κατασκευάζονται µε πλάτος

µεγαλύτερο του 1/4 Χ Δ ή 1/4 Χ δ...."

Δηλαδη εαν για παραδειγμα εχουμε κανει εξαντληση καλυψης με την οψη του κτιριου απο το οριο στα 4.50 μ ενω το υποχρεωτικο

δ = 2.88 μ  τοτε ο υποχρεωτικος μου ακαλυπτος εχει διασταση 4.50 μ ενω η υποχρεωτικη μου αποσταση ειναι 2.88 μ.

Αν εφαρμοσω κατα γραμμα την &3 μπορω να εχω εξωστη (4.50-2.88) + 2.88/4 = 2.34 μ .Μπορω δηλαδη να καλυψω το 52% της διαστασης του υποχρεωτικου ακαλυπτου με εξωστη?

Τα τεινα ειναι τρια: ή εγω δεν τα εχω καταλαβει καλα ολα αυτα ή στραβος ειναι ο γυαλος ή στραβα αρμενιζουμε.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.