Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πάκτωση & Κύλιση μαζί υπάρχει ως στήριξη;


 
Τινάκι

Recommended Posts

Καλησπέρα, είδος στήριξης Πάκτωση & Κύλιση μαζί υπάρχει μήπως; Και αν ναι, που μάλλον απίθανο το βλέπω, πώς συμβολίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τινάκι υπάρχει. Λέγεται κυλιόμενη πάκτωση. Είναι σαν πάκτωση με "ροδάκια". Επιτρέπει μόνο την εγκάρσια μετατόπιση.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα μα πάρα πολύ σας ευχαριστώ και τους δύο!

 

Στα Αγγλικά μήπως γνωρίζουμε πώς ονομάζεται; Fixed-/Hinged-roller support ίσως;

 

Εξαιρετικό και PDF, καθότι για έναν αντίστοιχο λόγο έκανα την ερώτηση.

 

 

Έχω ένα rigid πλαίσιο Π με συμμετρική φόρτιση και άρθρωση στις στηρίξεις.  Και πάνω σε αυτό υπάρχει ένα άλλο Π χωρίς καμία εξωτερική φόρτιση, ενωμένο άκαμπτα με το κάτω πλαίσιο

 

Ζητάω την παραμόρφωση και τα διαγράμματα εντατικών μεγεθών και για τα δύο Π.

 

Οπότε βρίσκω πρώτα το ισόγειο Π ανεξάρτητα, σαν να ήταν μόνο του.

 

Μετά μεταφέρω τις μετατοπίσεις και ποσοστό από τα εντατικά μεγέθη στους κόμβους-βάσεις τού πάνω Π ως εξωτερική φόρτιση και το λύνω επίσης ανεξάρτητα.

 

Απλά ήθελα να γνωρίζω πώς μοντελοποιώ ως στήριξη για το πάνω αυτό Π τους κόμβους-βάσεις στα σημεία ένωσης με το κάτω πλαίσιο.

 

Κάποιος μου είπε ότι χρησιμοποιώ πάκτωση, αλλά εμένα δε μου φάνηκε αυτό 100% σωστό, γιατί δεν επιτρέπει την όποια οριζόντια μετατόπιση των κάθετων στοιχείων του λόγω της παραμόρφωσης στο οριζόντιο μέλος τού κάτω πλαισίου.

 

Υποστήριξα την Κυλιόμενη Πάκτωση αλλά μου είπε ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ως στήριξη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.