Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τμήμα οικοπέδου αυτοτελώς και διηρημένως


Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να μου πεί κάποιος παλαιότερος την γνώμη του για το παρακάτω θέμα. Σε οικόπεδο 2000τ.μ. έχω συμβόλαιο Δωρεάς εν ζωή του 1976 (από πατέρα σε γιό)  που αναφέρει ότι του δωρίζει εκ του οικοπέδου του τμήμα εκτάσεως 1000τμ. αυτοτελώς και διηρημένως.  Σε μεταγενέστερες όμως οικοδομικές άδειες (1977 & 1979) οικίας και αποθήκης ,του γιού, ο μηχανικός υπολογίζει τα μεγέθη στο αρχικό οικόπεδο. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;;

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα 1000τμ ποιός τα έχει;

 

Μήπως δεν "έβγαινε" αλλιώς η οικοδομική άδεια; Μήπως ο μηχανικός αγνοούσε την ύπαρξη αυτού του συμβολαίου (με την καλή ή την κακή έννοια);

Link to comment
Share on other sites

 

dimitrispsi

 

Τα υπόλοιπα 1000τ.μ., δεν αναφέρονται μέσα στο συμβόλαιο, (αλλά τα έχει η αδερφή του). Πάντως σε τόσα τετραγωνικά εντός σχεδίου και με αρτιότητα εκκείνη την εποχή τα 400τ.μ. λίγο απίθανο μου φαίνεται να είχε πρόβλημα, ακόμη και στο πρόσωπο και στο βάθος του οικοπέδου.

 

Link to comment
Share on other sites

.... Σε μεταγενέστερες όμως οικοδομικές άδειες (1977 & 1979) ....

Πρέπει κατ αρχή να τσεκάρεις επίσημα από το αρχείο της πολεοδομίας στον φάκελο των οικοδομικών αδειών 77 και 79 ποιο συμβόλαιο ιδιοκτησία έχει βάλει μέσα.

Αυτό που μνημονεύεις με την δωρεά ή κάποιο άλλο?

 

Δεν νομίζω ότι έγινε τυχαία ούτε κατά λάθος.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το έχω δει το αυτό το σκηνικό 2 φορές.

Τη μία υπήρχε πρόβλημα με τη δόμηση.

Τη δεύτερη προσπαθούσαν να "μπαλώσουν" από ότι κατάλαβα το γεγονός ότι δεν άφησαν απόσταση 1μ στους εξώστες στο όριο (το προέβλεπε ο γοκ του '73) 

 

Αν λύσεις τον γρίφο ενημέρωσε αν μπορείς. Έχει ενδιαφέρον το θέμα.

 

 

Υ.Γ.: Εδώ κολλάει και η ρήση "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα"...

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν προχωρήσω σε τακτοποίηση αυθαιρέτων, χωρίς να βρώ τι συμβαίνει, με τα της αδείας, θα έχω πρόβλημα; όπως και να έχει και το μισό το οικόπεδο με καλύπτει, και οι αποστάσεις από τα πλάγια όρια με καλύπτουν με το τότε σύστημα των πτερύγων.

 

 

Pano θα διορθώσω την ρήση σου σε : "αμαρτίες γονέων παιδεύουσι μηχανικούς"

Edited by architect1976
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.