Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης σε οροφή.


THEODORE

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι! Μήπως γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να τοποθετηθούν οι υποχρεωτικές θέσεις στάθμευσης ενώς συνεργείου αυτοκινήτων στην οροφή του (κάτω από το επιτρεπόμενο ύψος) με πρόσβαση από ανελκυστήρα αυτοκινήτων; Το κτίριο θα κατασκευαστεί σε περιοχή ΒΙΟΠΑ με χρήση βιομηχανία βιοτεχνία με κάλυψη 60% και ο ιδιοκτήτης θέλει ελέυθερο τον ακάλυπτο για κήπο! Γνωριζει κανείς καμιά εγκύκλιο ή απόφαση για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σχετική νομοθεσία κλπ αλλά αφού γίνεται σε πολυώροφο χώρο στάθμευσης γιατί να μην επιτρέπεται.

 

Το parking της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη έχει τέσσερις υπόγειους ορόφους ως χώρους στάθμευσης όπου τα οχήματα πηγαίνουν αυτόματα με ανελκυστήρα και ειδικούς ρομποτικούς μηχανισμούς. Άρα η χρήση ανελκυστήρα αυτοκινήτων για την μετακίνηση καθ' ύψος επιτρέπεται.

 

Το πολυώροφο parking απέναντι από το λιμάνι της Θεσσαλονίκης δεν έχει ανελκυστήρες οχημάτων αλλά έχει πολλούς υπέργειους ορόφους με χρήση χώρου στάθμευσης και αν θυμάμαι καλά και στο δώμα γίνεται αυτό.

 

Έχω δει επίσης αντιπροσωπείες αυτοκινήτων που σταθμεύουν αυτοκίνητα στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ έχω δεί πολυκατάστημα με 200 θέσεις στην οροφή, ρωτάω. Υπάρχει όμως και το Π.Δ./3-8-87 Αρθ. 1 παρ. 2β) που καθορίζει τον τρόπο δημιουργίας τον θέσεων στάθμευσης σε όλα τα κτίρια και λέει οτι : ¨Ως υπαίθριος χώρος στάθμευσης μπορεί να χρησημοποιηθεί..........β) ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου που ανεγείρεται το κτίριο.¨ Δεν λεεί τίποτα για πάνω από το κτίριο, οροφή, δώμα κλπ. Από τον κτιριοδομικό κανονισμό όμως είναι γνωστό οτι υπαίθριος χώρος ειναι ο χώρος πάνω απο κλειστούς και υμιυπαίθριους χώρους του κτιρίου. Τελικά, επιτρέπεται στην οροφή ή δεν επιτρέπεται; Μπορεί κανείς να μου πει τι γίνεται ή μήπως κάνω λάθος εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.