Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Windows 8 και 4Μ


ekbolo

Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας,

 

Έχω τα προγράμματα ADAPT (αγορασμένο το ~2007) και KENAK (αγορασμένο το 2010) της 4Μ στον H/Y με λειτουργικό Windows XP.

Τώρα ο νέος Η/Υ έχει λειτουργικό Windows 8.1.

Τα προγράμματα αυτά δεν είναι στις τελευταίες τους εκδόσεις και δεν λειτουργούν με τα windows 8.

Η 4Μ που επικοινώνησα μου έστειλε ένα αρχείο αναβάθμισης του HASP USB.

Έτρεξα το αρχείο σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε.

Η 4Μ μου είπε να αγοράσω το αναβαθμισμένο πρόγραμμα ADAPT (475euro)

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα, και πως το έλυσε; Υπάρχει εναλλακτική λύση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Τα 475,00€ στα ζητάει για τις αναβαθμίσεις; Μάλλον για αυτό.

 

Δοκίμασε να τρέξεις το πρόγραμμα σε λειτουργία προηγούμενης έκδοσης των windows (γίνεται στα vista, φαντάζομαι και στα 8 ) και αν δεν δουλεύει καλά, δεν μπορείς να απόφύγεις το κόστος το οποίο περιλαμβάνει και ενημερώσεις του προγράμματος πέρα από τη συμβατότητα (την οποία η 4Μ την βάζει στις ενημερώσεις με χρέωση...)

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν προγράμματα που ανοίγεις μέσα στα windows άλλο λειτουργικό windows σε παράθυρο.  Δεν ξέρω βέβαια πόσο συμβατό θα είναι με το hasp.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί τα έχω και εγώ αγορασμένα. εγκατάσταση από την αρχή και και ξανά κωδικούς από 4Μ με κλειστό antivirus. Κάποια στιμγή θα παίζουν και εγώ με 8,1 έχω κάνει ήδη δύο φορές επανεγκατάσταση γιατί μία δεν βλέπει το κλειδί μία δεν ανοίγουν κτλ πάντως όλα τα προβλήματα με το adapt με το kenak δουελεύει μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε καλη προταση ειναι το virtual machine ή workstation αντι των 475€.

Ειμαι στον τομεα της πληροφορικης οποτε μπορω να βοηθησω με την εγκατασταση της εικονικης εγκαταστασης ουσιαστικα 

για να φορτωθει το προγραμμα. 

 

Το λεω απ την οπτικη οτι ο υπολογιστης ειναι καινοργιος και ειναι κριμα να αλλαχθει το λειτουργικο 

και απο αποψη αποδοσης αλλα και επειδη χανει την εγγυηση. 

 

οποιος χρειαζεται βοηθεια με ευρεση-εγκαταστασεις λογισμικου-λειτουργικου και τεχνικα θεματα  πληροφορικης ας μου στελνει μηνυμα 

για να βλεπουμε τι γινεται. 

 

Επισης καλο θα ηταν να υπαρχει teamviewer ωστε να υπαρχει αμεσοτητα στο προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Το λεω απ την οπτικη οτι ο υπολογιστης ειναι καινοργιος και ειναι κριμα να αλλαχθει το λειτουργικο 

και απο αποψη αποδοσης αλλα και επειδη χανει την εγγυηση. 

 

απο αποψη αποδοσης το συζηταμε αν το μηχανημα ειναι κριμα να εχει xp ή 8.1.

(ασε που μπορει να βαλει dual boot και να τα εχει το ενα για δουλεια και το αλλο για τα υπολοιπα)

 

αλλα το θεμα εγγυησης γιατι το αναφερεις??? απο που πηγαζει οτι χανεται η εγγυηση του hardware με την αλλαγη λειτουργικου ?

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη αποδοσης το συζηταμε αν το μηχανημα ειναι κριμα να εχει xp ή 8.1.

(ασε που μπορει να βαλει dual boot και να τα εχει το ενα για δουλεια και το αλλο για τα υπολοιπα)

 

αλλα το θεμα εγγυησης γιατι το αναφερεις??? απο που πηγαζει οτι χανεται η εγγυηση του hardware με την αλλαγη λειτουργικου ?

 

Για να εχει 8.1 σημαινει οτι μιλαμε για 2 πυρηνες και πανω οποτε με ενα λειτουργικο 10ετιας+  η αποδοση δεν ειναι η ιδια... 

εκτος και αν αναφερεσαι σε benchmarks και overclocking, στις πολυνηματικες εργασιες εν ετη 2014 οσονουπω τα νεα λειτουργικα 

κανουν πολυ καλυτερη διαχειριση πορων και εργασιων. 

 

Η αναφορα μου για την εγγυηση εγινε για την περιπτωση που αλλαχθει το λειτουργικο με αλλο εκτος απ το αναγραφομενο στην ετικετα 

και υπαρξει βλαβη οπου θα χρειατει να παει στο service. 

Σε αυτη την περιπτωση (αν δεν ειναι καμμενος ο δισκος) οι τεχνικοι μπορουν να πουν οτι δικαιολογια μπορουμε να φανταστουμε και να ριξουν 

το φταιξιμο σε αυτη την αλλαγη. 

Εν κατακλεΙδι, μπορει να μην προκυψει ποτε προβλημα αλλα για να ειναι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα μπει σε διαδικασιες να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας 

καλο θα ηταν παιξει ειτε σε dual boot ειτε με virtual machine.

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

η ετικέτα που αναγραφει το serial του λειτουργικου δεν αποτελει δεσμευση.

 

απο τη στιγμη που μπορω να περασω νομιμα αγορασμενο λειτουργικο τι σχεση εχει η εγγυηση του hardware???

 

μην λεμε τετοια και προκαλουμε πιθανως πανικο σε ατομα που δεν ειναι και τοσο μεσα στο θεμα.

 

οσον αφορα την αποδοση του μηχανηματος ενα λειτουργικο 10 ετιας ειναι δεκαδες φορες ελαφρυτερο απο το τρεχων. οποτε η οποια καλυτερη διαχειρηση πορων του τρεχοντος αντισταθμιζεται απο το "σαμαρι" που φερει το ιδιο ως νεο εναντι του παλιου.

ασε που μπορω να σου πω οτι μαλλον θα δεις τα XP να "βγαζουν σπιθες σε ενα νεο μηχανημα".

 

προταση μου παντως ειναι dual boot. xp για δουλεια και οτι νεο αλλο (προτεινω linux) για fun.

Link to comment
Share on other sites

Το Dual boot είναι σχετικά δύσκολο στο στήσιμο.

Μπορείς να κουμπώσεις τον παλιό σου σκληρό με εγκατεστημένα τα XP (εννοείται πως θα χρειαστεί πάλι φορματ. Ίσως να χρειαστεί και κανένας IDE controller ο σκληρός δεν είναι SATA) και όταν φορτώνει ο υπολογιστής απλά πατάς το boot menu και επιλέγεις να φορτώσεις τα XP.

 

Εξάλλου ιδίως αν στον καινούριο έχεις SSD σκληρό, επειδή τα ΧΡ δεν υποστηρίζουν trimming, τον φθείρουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.