Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 8 και 4Μ


ekbolo

Recommended Posts

@gousgounis

 

για τον ssd δεν ξερω. για να το λες ετσι θα ειναι.

 

το dual boot αν θυμαμαι καλα (απο xp) ειναι ψιλοαυτοματοποιημενο (δεν ξερω για τα επομενα δεν ασχολουμε με win μετα τα xp)

 

αν "κουμπωσει" τον παλιο δισκο γιατι θελει format??

λογω ide controller αν δεν ειναι sata ισως. αλλιως γιατι??? το λειτουργικο απλα οταν φορτωσει θα δει νεα εγκατασταση ολο

το hardware και θα αναζητησει drivers. δλδ οταν κανεις αναβαθμιση το hardware κανεις format το λειτουργικο??? δεν ισχυει.

 

καλη λυση κι αυτη παντως με τους 2 δισκους και επιλογη του boot (το οποιο ενδεχεται να μπορεις να το βαλεις απο τα bios ως default να σε ρωταει απο που να bootαρει)

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο, όμως εμπειρικά όσες φορές έχω κουμπώσει δίσκο με εγκατεστημένα τα ΧΡ σε άλλον υπολογιστή (Μητρική με διαφορετικό socket, οπότε και διαφορετική αρχιτεκτονική επεξεργαστή), 9 στις 10 κολλούσε.

 

alej υπάρχει επιλογή, όμως το πρόβλημα είναι το HASP όχι η λειτουργία συμβατότητας.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε deathlok, ευχαριστώ για την απάντηση

 

ήθελα μια διευκρίνηση

πριν κάνεις τις συνεχείς εγκαταστάσεις με νέους κωδικούς, είχεις τρέξει το πρόγραμμα αναβάθμισης HASPUserSetup.exe που στέλνει η 4Μ?

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Έχω το κενακ και το adapt με δύο ξεχριστά κλειδιά (και τα δύο usb αλλά το ένα είναι λίγο πιο κανούργια έκδοση (του κενακ προφανώς))

 

Ο κενακ δουλεύει πάντα τέλεια.

 

Τώρα το adapt κατά καιρούς κάνει διάφορα κουφά. Την τελευταία φορά πήγα να ανοίξω μία εφαρμογή και χωρίς να βγάζει κάποιο μνμ λάθους την άνοιγε και την έκλεινε αμέσως (προσοχή μόνο μερικές εφαρμογές π.χ. η θερμικές απώλειες δεν άνοιγαν το καύσιμο άνοιγε κανονικά)

 

Αυτά με win 8.1

 

Λέω δεν βαριαίσε κάνε μία επανεγκατάσταση να στρώσει. Κάνω επανεγκατάσταση και παίρνω για τους κωδικούς τους βάζω και μετά δεν άνοιγε καμμία εφαρμογή (μου έβγαζε ότι δεν βρίσκει το κλειδή (ένα περίεργο μνμ που βγάζει όταν έχεις ξεχάσει να το βάλεις πάνω)).

 

Παίρνω λοιπόν πάλι και τότε μου δίνουν τους drivers για win 8.1 τους περνάω και κάνω πάλι εγκατάσταση το adapt και παίρνω για τους κωδικούς και τώρα δουλεύει μία χαρά.

 

Αυτά και πάντα με το antivirus των win κλειστό.

 

Εγώ στην θέση σου δεν θα απογοητευόμουν η 4Μ εκτός ότι έχουν αυτή την συμπεριφορά που έχουν (Ασχολίαστο) έχει μερικούς εκεί μέσα που ξέρουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους απλά πρέπει να τους πετύχεις στο τηλ και εν τέλει θα κάνεις την δουλειά σου.

 

Υ.Γ. ακούω πολλούς να λένε για dual boot, δεν μπορείς να δουλέψεις σοβαρά με dual boot είναι τραγική λύση ανάγκης αφού μόνιμα θα ψάχνεις αρχεία ανάμεσα στα desktop θα κάνεις επανακινίσεις ανάλογα με το τι θέλεις να δουλέψεις θα ψάχνεις bookmarks κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκιμάστε τους τελευταίους Drivers από τον κατασκευαστή του Hasp

http://sentinelcustomer.safenet-inc.com/sentineldownloads/?s=&c=End+User&p=Sentinel+HASP+HL&o=all&t=all

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.