Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμβατότητα σχήματος γεωτεμαχίου με Κτηματολόγιο.


pitsirik0s

Recommended Posts

Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα…

 

Έκανα  ένα τοπογραφικό  εξαρτημένο σε  ΕΓΣΑ 87 για συμβολαιογραφική πράξη σε ένα γεωτεμάχιο σε κτηματογραφημένη περιοχή που δεν γίνονται διορθώσεις εξωδικαστικά. Σε σύγκριση του ΚΑΕΚ με το δικό μου διάγραμμα το εμβαδόν είναι ίδιο αλλά οι συντεταγμένες του ΚΑΕΚ δεν συμπίπτουν με αυτές που μέτρησα εγώ, έχουμε μια συνολική μετατόπιση

(συνηθισμένο φαινόμενο στην περιοχή μου) αλλά και το σχήμα δεν ταυτίζεται σε όλη τη περίμετρο του γεωτεμαχίου. Επισυνάπτω το σχήμα (κόκκινη γραμμή ΚΑΕΚ, πράσινη μέτρηση)

.

Ποια είναι η αποδέκτη απόκλιση όσον άφορα το σχήμα του γεωτεμαχίου;

Χρησιμοποιούμε τη Ζώνη Συμβατότητας Σχήματος (Ζ.Σ.Σ) σε απόσταση Uo εκατέρωθεν ως εξής:

Αστικές περιοχές Uo=0,50 μ

Αγροτικές περιοχές Uo=2,0 μ

 

Ή τον τυπο L=1.25Uo

 

Η κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

 

Σε περίπτωση που κάποια σημεία είναι εκτός Ζ.Σ.Σ. πρέπει να γίνει υποχρεωτικά η διόρθωση των γεωμετρικών μεταβολών δικαστικά πριν την συμβολαιογραφική πράξη (πώληση);

KAEK-topo.pdf

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο.

Όταν συμβαίνει αυτό, τότε ο προιστάμενος του ΚΓ συνήθως δεν επιτρέπει την καταχώρηση της πράξης εάν δεν έχουν διορθωθεί τα όρια (γι' αυτό πολλοί πελάτες ζητούν τοπογραφικό "όπως είναι στο κτηματολόγιο"). 

Ερεύνησε όμως και μήπως είσαι σε μια από τις περιοχές όπου θα γίνει ομαδική διόρθωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχεις?

Στο pdf δεν έχει κλίμακα, δεν καταλαβαίνω, αυτό το κενό μπορεί να είναι 1cm μπορεί να είναι και 100m..

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχεις?

Στο pdf δεν έχει κλίμακα, δεν καταλαβαίνω, αυτό το κενό μπορεί να είναι 1cm μπορεί να είναι και 100m..

 

Το pdf  το έβαλα μόνο για να φανεί η διαφορά. το offset των 2 σχημάτων είναι περίπου 1.5μ βορειοδυτικά και το γεωτεμάχιο είναι  1 στρέμμα περίπου.

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

Την εξάρτηση πως την έχεις κάνει?

 

Μήπως έκανες γεωαναφορά από το ktimanet?

Το 1,5μ ΒΔ είναι μια συνηθισμένη μετατόπιση του σε ένα τμήμα της Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, σε παρόμοια περίπτωση, το πρώτο που θα έβλεπα είναι η εξάρτηση. Εδώ υπάρχει παράλληλη μετατόπιση (συστηματική μετακίνηση) σε μια κατεύθυνση. Αν μετακινήσεις-ταυτίσεις (επιθέσεις) τη δυτική ευθύγραμμη πλευρά στα δύο σχέδια το πρόβλημα αμβλύνεται αρκετά! Νομίζω ότι πρέπει να δεις, σε πρώτη φάση ξανά, την εξάρτηση σου. Να είναι όμως εξάρτηση με ...μετρήσεις (ταχύμετρο ή gps). Για να ζητήσεις χωρική μεταβολή πρέπει να είσαι απόλυτα ΣΙΓΟΥΡΟΣ τουλάχιστον για την εξάρτηση. Εννοείται ζητάς από την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ να διορθώσουν πράγματα που εσύ τα  έχεις μετρήσει σωστά και αυτοί όχι! 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα σωστά που αναφέρουν οι συνάδελφοι, είσαι σίγουρος ότι είσαι εκτός της ΖΣΣ? Γιατί αν είσαι σε αγροτική περιοχή το offset των 2 μ. εκατέρωθεν δε σε καλύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Συνηθες φαινομενο και σε αλλες κτηματογραφημενες περιοχες.. Αν εισαι εξαρτημενος σωστα οπως ειπανε και οι συναδελφοι προηγουμενως τοτε αυτο που εχεις να κανεις ειναι μια ''μικρη μετακινηση'' των μετρησεων σου προς τις μετρησεις του Κτηματολογιου μιας και η μετατοπιση που εχεις ειναι σχετικα μικρη.

 

Πιστευω αν και τεχνικα λαθος ειναι η μονη ''ανωδινη'' λύση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Την εξάρτηση πως την έχεις κάνει?

 

Μήπως έκανες γεωαναφορά από το ktimanet?

Το 1,5μ ΒΔ είναι μια συνηθισμένη μετατόπιση του σε ένα τμήμα της Ελλάδος.

 

 

 

Εγώ πάντως, σε παρόμοια περίπτωση, το πρώτο που θα έβλεπα είναι η εξάρτηση. Εδώ υπάρχει παράλληλη μετατόπιση (συστηματική μετακίνηση) σε μια κατεύθυνση. Αν μετακινήσεις-ταυτίσεις (επιθέσεις) τη δυτική ευθύγραμμη πλευρά στα δύο σχέδια το πρόβλημα αμβλύνεται αρκετά! Νομίζω ότι πρέπει να δεις, σε πρώτη φάση ξανά, την εξάρτηση σου. Να είναι όμως εξάρτηση με ...μετρήσεις (ταχύμετρο ή gps). Για να ζητήσεις χωρική μεταβολή πρέπει να είσαι απόλυτα ΣΙΓΟΥΡΟΣ τουλάχιστον για την εξάρτηση. Εννοείται ζητάς από την ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ να διορθώσουν πράγματα που εσύ τα  έχεις μετρήσει σωστά και αυτοί όχι! 

 

Η εξάρτηση έχει γίνει με  γεωδαιτικό GPS  Topcon GRS 1 RTK με το Uranus.  Την τσέκαρα  ΚΑΙ με άλλο όργανο (γεωδαιτικό GPS) είναι εντάξει.

 

Πέρα από τα σωστά που αναφέρουν οι συνάδελφοι, είσαι σίγουρος ότι είσαι εκτός της ΖΣΣ? Γιατί αν είσαι σε αγροτική περιοχή το offset των 2 μ. εκατέρωθεν δε σε καλύπτει?

 

Δυστυχως το offet 2m δεν με καλυπτει στην Βoρινή πλευρά

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

1.έλεγξε και καποια σημεία απο όμορα γεωτεμάχια

2.δεν λύνεται το πρόβλημα με μετατόπιση και στροφή

3.δεν έχεις συμβατότητα σχήματος είναι προφανές

4.δεν κατανοώ το "συνηθισμένες αποκλίσεις" που γράφουν συχνά ορισμένοι συνάδελφοι, κάποιοι πληρώθηκαν αδρά για να εκπονήσουν μελέτη Εθνικού Κτηματολογιου

5.να καταθέσεις το διάγραμμά σου στο αρμόδιο γραφείο και να απαιτήσεις έγγραφες απαντήσεις, εσύ έχεις την ευθύνη απέναντι στον πελάτη

6.έλεγξε αν η περιοχή πρόκειται να διορθωθεί εκ νέου

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.