Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός Θερμαντικών Σωμάτων Χαμηλών Θερμοκρασιών


vagvag

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι σχετικά νέος στο επάγγελμα και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μια απορία που μου έχει δημιουργηθεί κατά τον υπολογισμό θερμαντικών σωμάτων.

Θέλω να υπολογίσω την ισχύ θερμαντικών σωμάτων χαμηλών θερμοκρασιών τα οποία θα τροφοδοτούνται με νερό χαμηλών θερμοκρασιών από αντίστοιχη αντλία θερμότητας. 55/45/20

Η απορία μου έγκειται στο συντελεστη αναγωγής k.

Για τις περιπτώσεις υπολογισμού σωμάτων υψηλών θερμοκρασιών με θερμοκρασία νερού 90/70, όταν η μέση ενεργός θερμοκρασία του σώματος διαφέρει από την μέση ενεργό θερμοκρασία στην οποία οι κατασκευαστές ανακοινώνουν την ισχύ των σωμάτων (tm=60 oC), κάνουμε τη γνωστή αναγωγή στους 60 oC με τον τύπο (60/tmi)^1.33 και στη συνέχεια επιλέγουμε το κατάλληλο σώμα από τον αντίστοιχο πίνακα.

 

Για την περίπτωση υπολογισμού σωμάτων χαμηλών θερμοκρασιών 55/45, ισχύει ο ίδιος τύπος αναγωγής (με τη διαφορά ότι η μέση ενεργός θερμοκρασία είναι 30 οC και όχι 60)?

 

Ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις π.χ. εδώ για κάποιους συντελεστές διόρθωσης. Πιθανόν να είναι διαφορετικοί για κάθε κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όλες οι εταιρείες δίνουν την απόδοση σε συγκεκριμένη θερμοκρασία νερού, στους 60°C αν θυμάμαι καλά, και μετά κάνουμε διόρθωση. Είτε το νερό είναι στους 80°C είτε στους 40°C η εξίσωση είναι η ίδια. 

Δεν θυμάμαι απ'έξω την εξίσωση αλλά δεν είναι δύσκολο να την βρεις.

Q=nCpΔΤ

Από τον πίνακα έχεις το Q για συγκεκριμένο ΔΤ = Τνερού-Τχώρου.

Βρίσκεις το nCp και λύνεις μετά για το δικό σου Τνερού.

Link to comment
Share on other sites

vagvag ο τύπος αναγωγής είναι ίδιος για όλες τις θερμοκρασίες. Ανάλογα το σώμα, αλλάζει ο εκθέτης από 1,32 έως 1,36 συνήθως. Αυτό το συντελεστή τον δίνουν οι κατασκευαστές στα τεχνικά φυλλάδια τους.

 

Αν έχεις την απόδοση Qn σε ένα ΔΤn τότε η απόδοση σε ενα αλλο ΔΤi θα είναι Qi= Qn*(ΔΤi/ΔΤn)^1,33

Κανονικά το ΔΤ βγαίνει με λογάριθμο κλπ, αλλά δεν έχω πρόχειρο το τύπο.

 

Επίσης πρόσεξε το ΔΤ εισόδου-εξόδου. Στις αντλίες θερμότητας παίζουμε με πιο μικρά ΔΤ από τους 10 βαθμούς που υπολογίζεις.

Edited by dal_kos
Link to comment
Share on other sites

Η λογαριθμική μέση ενεργός θερμοκρασιακή διαφορά (Δtln) που ανέφερες, προσδιορίζεται από τη σχέση: Δtln = (t v  - tr) / ln  [(tv - tL)/ (tr -tL)]  (ΤΟΤΕΕ 2421/86, σχέση 3-1, σελ. 102). Ωστόσο, στη σελίδα 107 της ίδιας ΤΟΤΕΕ, μας λέει πως για Δtr / Δtv = (tr -tL) / (tv - tL)>0,7  μπορεί να αγνοηθεί η διαφορά αριθμητικής (Δt) και λογαριθμικής (Δtln) μέσης ενεργού θερμοκρασίας.

Δεν γνωρίζω αν οι κατασκευαστές δίνουν τους συντελεστές διόρθωσης με βάση την λογαριθμική θερμοκρασιακή διαφορά. Αν κάποιος έχει το πρότυπο EN 442, ίσως να γίνεται εκεί αναφορά για τον τρόπο υπολογισμού αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς χρησιμοποιείς αυτό το προγραμματάκι.http://www.gvarv.gr/edu/Panels.php και κανεις δουλειά σου....

 

Όσο για τα φτηνά Τούρκικα σώματα μακρυά και αλάργα...

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς χρησιμοποιείς αυτό το προγραμματάκι.http://www.gvarv.gr/edu/Panels.php και κανεις δουλειά σου....

 

Όσο για τα φτηνά Τούρκικα σώματα μακρυά και αλάργα...

 

 

 

Μπορεις να μου πεις μια μαρκα σωματων που δεν παράγονται στην Τουρκια?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ε είναι πολλά φίλε....

Δεν ξέρω αν μπορώ να γράφω μάρκες....

Αν ενοχλεί τα σβήνω...

 

Purmo

Dianorm

Delonghi

VOGEL-NOOT

Buderus (Τσεχια λενε αλλά είναι καλά)

Kermi

Και Ελληνικα biosol που λένε ότι έχουν πάει Βουργαρία

......................................

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Κάνω υπολογισμό fan coil με το 4m και εξαγωγή σε δισωλήνιο για να δω τη συμπεριφορά του δικτύου στην θέρμανση. Το ισοδύναμο q60 για θερμοκρασία νερού στην θέρμανση 50oC/40oC (μοντέλο Carrier 30AWH) μου βγαίνει περίπου τριπλάσιο από τις θερμικές ανάγκες του χώρου. Δηλαδή αν οι θερμικές ανάγκες του χώρου είναι 1kW το ισοδύναμο q60 είναι 3kW. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά; Ότι για να καλύψω 1kW θερμική απαίτηση στους 50/40 πρέπει να βάλω fan coil χαμηλών θερμοκρασιών που αποδίδουν 1kW θερμική ισχύ ισοδύναμη με 3kW αν τα σώματα αυτά λειτουργούσαν με θερμοκρασία εισόδου νερού 90 και εξόδου 70;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.