Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προβλήματα θέρμανσης σε νέο διαμέρισμα!!!!


Raoulh79

Recommended Posts

Φίλε μου τα πράγματα ειναι απλά. Ο ηλιακος δεν εχει συνδεθεί στον πίνακα είτε δεν εχει νερό είτε δεν ειναι τριπλής.

 

Σπίτι green house με ηλιακό τριπλής ειναι σύντομο ανέκδοτο να φανταστώ ε; Ακούτε οι ιδιώτες ¨Ηλιακος τριπλης¨ και χαίρεστε οτι καλύτερος απο διπλής. Άμ δε. Ηλιακος τριπλής σημαίνει οτι καις πετρέλαιο και ζεστό νερό μένει χειμωνιάτικα σε ένα καζάνι εκτεθειμένο στην ταράτσα. Ηλιακος τριπλής έπρεπε απλώς να απαγορεύεται. Πολύ απλή μελέτη δείχνει οτι συμφέρει καλυτερα όταν δεν εχει ήλιο να καις αντίσταση. Και φυσικά η πλέον σωστή λύση ειναι το θερμοδοχειο λεβητοστασιου!!

 

Επίσης το οτι ειναι alumil τα κουφώματα γιατι σημαίνει οτι ειναι καλα;; Ξερεις πόσες σειρές βγάζει η alumil; 5-6 χαλαρά. Και μάντεψε ποια χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές. Ω ναι, τη φθηνότερη. Και αν τα κουφώματα ειναι συρόμενα μην ψάχνεις ούτε σιλικονες ούτε αλουμιναδες ούτε κανέναν. Ολοι θα σου πουν οτι δεν έχεις πρόβλημα. ΤΑ ΣΥΡΟΜΕΝΑ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΜΠΑΖΟΥΝ. Αλλιώς πως θα μπορούσαν να σύρονται; Δε σφραγίζουν απλούστατα. Έχουν κατι χαζοβουρτσακια κι εμείς οι μηχανικοί πάμε και προτείνουμε συρόμενα με θερμοδιακοπη. Δηλαδή Porsche με φρένα απο 1000ακι.

 

Αυτά. Για απορίες ρίχτες εδώ, έχω να χωσω κι αλλα αν θες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σπίτι green house με ηλιακό τριπλής ειναι σύντομο ανέκδοτο να φανταστώ ε; Ακούτε οι ιδιώτες ¨Ηλιακος τριπλης¨ και χαίρεστε οτι καλύτερος απο διπλής. Άμ δε. Ηλιακος τριπλής σημαίνει οτι καις πετρέλαιο και ζεστό νερό μένει χειμωνιάτικα σε ένα καζάνι εκτεθειμένο στην ταράτσα. Ηλιακος τριπλής έπρεπε απλώς να απαγορεύεται. Πολύ απλή μελέτη δείχνει οτι συμφέρει καλυτερα όταν δεν εχει ήλιο να καις αντίσταση. Και φυσικά η πλέον σωστή λύση ειναι το θερμοδοχειο λεβητοστασιου!! 

 

Πές τα άνθρωπε μου και έχω βαρεθεί να τα λέω....

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πέρα απο την πλάκα κατηγορούμε κατηγορούμε και το όλο θέμα με τον ηλικακό μπορεί να είναι μία απλή εξαέρωση...

Απο την άλλη  για τόσο απλά ζητήματα  φωνάζει κανείς και κανα μάστορα πριν γράψει στο φόρουμ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το forum είναι τσάμπα. Ο Έλληνας είναι συχνά ακριβός στο πίτουρο και φτηνός στ' αλεύρι. Το συγκεκριμένο δεν αφορά τον εν προκειμένω προβληματιζόμενο, αλλά είναι μια κατάσταση που καθημερινά αντιμετωπίζει ο κλάδος μας και όχι μόνο.

Edited by pv-t solar
Link to comment
Share on other sites

5-6 σειρές μόνο ??? καμιά 25ριά σειρές έχει η Alumil. Yπάρχουν και συρόμενα που σφραγίζουν, είναι με λάστιχα αυτά. Όχι ότι πιάνουν τις προδιαγραφές αεροπερατότητας των ανοιγομένων, αλλά δε μπάζουν-σφυρίζουν..... Εκτός αν τα φτιάξει ο .... ας μη χώσω τοπικά ονόματα τώρα και φάω καμιά μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Εστι για την ιστορία θα σας διηγηθώ μία μαστορική ιστορία...

Με φωνάζει πριν κανα δύο χρόνια ένας πελάτης ότι του σπάνε κάθε τόσο οι πλαστικές σωλήνες στο ηλιακό και δεν μπορούν να καταλάβουν το γιατί....

Πηγαίνανε υδραυλικοί τις μάτιζαν και μετά απο λίγο καιρό πάλι τα ίδια

Πάω και εγώ βραδιάτικα θυμάμαι να ρίξω μια ματιά....

Τον ρωτάω, έχεις κλειστό το ρεύμα;

Nαι μου απαντάει....

Για καλή μου τύχη τον δοκίμασα με ένα δοκιμαστικό και έβλεπα ρεύμα....

Τον ξαναστελνω κάτω λίγο θυμωμένος....

Ανεβαίνει ξανά και μου λεει μα το έχω κλειστό.

Το ρεζουμέ....

Οι ιδιοκτήτες δεν είχαν ηλεκτρική κουζίνα αλλά χρησιμοποιούσαν μία συσκευή που έμπαινε σε πρίζα για μαγείρεμα...

Αυτός που έγραψε τα ταμπελάκια στον πίνακα είχε μπερδέψει την ηλεκτρική κουζίνα (που δεν υπήρχε) με αυτό του ηλιακού και έτσι το ηλιακό ήταν μόνιμα ανοιχτό...

Το μποίλερ του ηλιακού ήταν παλαιό και μάλιστα  κάθετο με τον θερμοστάτη στο κάτω μέρος τέρμα ανοιχτό στους 80 βαθμούς....

:shock:  :shock:  :shock:

Οι πλάκα είναι ότι αυτοί νομίζανε ότι είχαν το super duper ηλιακό που και με συννεφιά έβραζε το νερό....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Εστι για την ιστορία θα σας διηγηθώ μία μαστορική ιστορία...

Με φωνάζει πριν κανα δύο χρόνια ένας πελάτης ότι του σπάνε κάθε τόσο οι πλαστικές σωλήνες στο ηλιακό και δεν μπορούν να καταλάβουν το γιατί....

Πηγαίνανε υδραυλικοί τις μάτιζαν και μετά απο λίγο καιρό πάλι τα ίδια

Πάω και εγώ βραδιάτικα θυμάμαι να ρίξω μια ματιά....

Τον ρωτάω, έχεις κλειστό το ρεύμα;

Nαι μου απαντάει....

Για καλή μου τύχη τον δοκίμασα με ένα δοκιμαστικό και έβλεπα ρεύμα....

Τον ξαναστελνω κάτω λίγο θυμωμένος....

Ανεβαίνει ξανά και μου λεει μα το έχω κλειστό.

Το ρεζουμέ....

Οι ιδιοκτήτες δεν είχαν ηλεκτρική κουζίνα αλλά χρησιμοποιούσαν μία συσκευή που έμπαινε σε πρίζα για μαγείρεμα...

Αυτός που έγραψε τα ταμπελάκια στον πίνακα είχε μπερδέψει την ηλεκτρική κουζίνα (που δεν υπήρχε) με αυτό του ηλιακού και έτσι το ηλιακό ήταν μόνιμα ανοιχτό...

Το μποίλερ του ηλιακού ήταν παλαιό και μάλιστα  κάθετο με τον θερμοστάτη στο κάτω μέρος τέρμα ανοιχτό στους 80 βαθμούς....

:shock:  :shock:  :shock:

Οι πλάκα είναι ότι αυτοί νομίζανε ότι είχαν το super duper ηλιακό που και με συννεφιά έβραζε το νερό....

ωχ!!! Παναγία μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις!

 θεικο!

 

τελικα ωρες ωρες αναρωτιεμαι ποσα λεφτα θα ειχα πεταξει απο δω και απο κει αν δεν πιανανε τα χερια μου...

και καλα να εισαι μεγαλογιατρος και να μην ξερεις απο που πιανουν το σφυρι (πασταδιαλα εχεις λεφτα για φαγωμα)  , το παλικαρι με τον ηλιακο παλι που τον ειχε αναμενο κανα 5μηνο , ποσο ρευμα να ειχε πληρωσει αναμεσα στα αλλα?

 

για την ιστορια παντως και τα δικα μου συρωμενα δεν μπαζουν απο πουθενα μια χαρα κραταει το διπλο βουρτσακι (και ειναι και χωνευτα, οτι χειροτερο). αρα αν μπαζουν του παθοντως τα κουφωματα καποια ματσακονια εχει παιχτει...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βουρτσάκια που έχουν και μεμβράνη στο μέσον, και σφραγίζουν καλύτερα.

 

Ως γνωστόν, ακόμα και με τα καλύτερα υλικά, ο τσαπατσούλης θα βγάλει χάλια δουλειά, ενώ ο μερακλής και τίμιος μάστορας, θα κάνει αυτό που πρέπει και ας μην έχει τα καλύτερα συστατικά.

 

Γενικά πάντως, τα συρόμενα υποφέρουν (σε σ΄χεση με τα ανοιγόμενα) στην αεροστεγάνωση, και αυτό φαίνεται και από τα πιστοποιητικά κατά ΕΚΑΝΑΛ από όλες τις εταιρείες προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.