Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακανονισμός τελευταίων εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


tkostis

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Έχω απλήρωτες μόνο τις τελευταίες εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ οι οποίες έληξαν στις 16/12.

1) Πως μπορώ να τις διακανονίσω?

2) Άκουσα ότι πρέπει να πληρωθεί κάποιο παράβολο για να κάνω ρύθμιση. Αληθεύει?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν σήμερα το εκανα.. πληρωνεις προκαταβολη 4 μήνες κ τα υπολοιπα σε 12 δόσεις . Εγω έδωσα 1133 μετρητά κ 12 δόσεις απο 180 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπα λάθος κατάλαβα .. μονο για το 2ο του 2013 δεν ξέρω αν γινεται, εγώ χρωσταγα όλο το 2013...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Έχω απλήρωτες μόνο τις τελευταίες εισφορές του ΤΣΜΕΔΕ οι οποίες έληξαν στις 16/12.

1) Πως μπορώ να τις διακανονίσω?

2) Άκουσα ότι πρέπει να πληρωθεί κάποιο παράβολο για να κάνω ρύθμιση. Αληθεύει?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Πρέπει να περάσουν 4 μήνες για να γίνει το χρέος ληξιπρόθεσμο και να μπορεί να ενταχθεί σε ρύθμιση. Άρα από Απρίλιο μπορείς να το διακανονίσεις, μέχρι τότε μπορείς να το πληρώσεις στο ακέραιο σύν κανένα κατοστάρικο προσαυξήσεις (και μέχρι σήμερα 31/12 μπορούσες να το πληρώσεις σε τράπεζα/ΕΛΤΑ)

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω χρωσταω το Β 2013  δεν μπορω να κανω διακανονισμό σημερα? Πρεπει να περιμενω μεχρι Απριλιο για να μπω σε δοσεις? και μεχρι τοτε τι γινεται με την ιατροφαρ. περιθ?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Αν χρωστάς όλο το 2013 ισχύει αυτό που είπε η adamantia. Πληρώνεις προκαταβολή 4 μήνες κ τα υπόλοιπα σε 12 δόσεις, 1133 μετρητά κ 12 δόσεις από 180 ευρώ. Το κακό είναι ότι παίρνεις ασφαλιστική ενημερότητα και ενημέρωση βιβλιαρίου ανά μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ξέρει κανείς αν το ίδιο ισχύει και για τις εταιρείες???

Η εταιρεία που δουλεύω έχει πληρώσει μόνο τον Ιανουάριο του 2013, και προχθές που πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ, (φυσικά) και δεν μου θεώρησαν το βιβλιάριο.

Βέβαια "πληροφόρησα" την εταιρεία ότι θα κάνω καταγγελία και ότι τα χρέη πηγαίνουν πλέον στο ΙΚΑ (έτσι μου είπε η υπάλληλος) και σήμερα με πήραν και είπαν ότι θέλουν να κάνουν διακανονισμό από Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δηλαδη αν εγω χρωσταω το Β 2013  δεν μπορω να κανω διακανονισμό σημερα? Πρεπει να περιμενω μεχρι Απριλιο για να μπω σε δοσεις? και μεχρι τοτε τι γινεται με την ιατροφαρ. περιθ?

 

Πηγα σημερα στο ΤΣΜΕΔΕ για τον ιδιο λόγο και μου είπαν ότι μπορω να το διακανονίσω πληρώνοντας εφαπαξ τον νοεμβριο και δεκεμβριο του 2013 και τους υπολοιπους 4 σε 12 δόσεις. Το βιβλιάριο θεωρείται ανά μήνα εφόσον πληρώσω την α' δόση, το οποίο είναι δυνατόν 2 μερες περίπου μετα την εφαπαξ πληρωμη και τις επόμενες. 

 

Ωστόσο το πλήρωσα όλο το εξάμηνο διότι χρειαζόμουν επειγόντως το βιβλιάριο υγείας για αύριο και μόλις διαπίστωσα ότι είτε μου αποκρύψανε είτε είναι παντελώς ανενημέρωτοι αυτό http://www.michanikos.gr/topic/38007-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%BF%CF%82-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9F%CE%93%CE%91-%CE%95%CE%A4%CE%91%CE%91/    το οποίο μόλις το διαβασα και αύριο θα παω πρωι πρωι και θα ακουστώ σε όλη την Κολοκοτρώνη διότι για να πληρώσω όλο το ποσό σήμερα σήκωσα ότι μου είχε μείνει απο τρεις τράπεζες και θα πρεπει για δύο μήνες να μην βγω απο το σπίτι και να τρώω κάθε μερα ψωμί και φακές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειχα κανει ενα διακανονισμο για το πρωτο εξαμηνο του 13. Σ αυτον  τον διακανονισμο δεν ημουν συνεπης  γιατι εκτος του οτι δεν ειχα, μου ειπαν οτι μπορουσα να τον ξανακανω αφου ηταν για χρεη για μετα το 12....Σημερα που ρωτησα για να ξανακανω διακανονισμο και για το β εξαμηνο του 13 μου  ειπαν οτι δεν μπορω να ξανακανω διακανονισμο και τα θελουν ολα εφαπαξ....Ξερει κανεις τιποτα για αυτο?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.