Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακανονισμός τελευταίων εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


tkostis

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η αποφαση απο το ΣΤΕ ποτε βγαινει? τελη Αυγουστου?

 

Μπας και.....

 

Η μόνη σωτηρία. Εγώ "δυστυχώς" δεν θα τα πληρώσω. Γιατί αλλιώς δεν θα έχω να πάρω να φάω. Ήδη το αμάξι βγήκε στην άκρη. 

Edited by vision
Link to comment
Share on other sites

Μα οι αυξήσεις έχουν περάσει το θέμα είναι το πότε θα εφαρμοστούν τα αναδρομικά.... Η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη, μην περιμένετε το ΣτΕ να βγάλει κάτι διαφορετικό...Αλλωστε οι αυξήσεις πέρασαν

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1233194/afxhsh-28-stis-eisfores-gkremizei-to-tsmede.html

 

Η αύξηση εισφορών προβλέφθηκε με τον νόμο Επείγοντα Μέτρα Εφαρμογής Μεσοπρόθεσμου Πλαισίου Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012 - 2015 που ψηφίστηκε το καλοκαίρι του 2011. Δεν εφαρμόστηκε όμως μέχρι σήμερα, καθώς οι μηχανικοί μέσω του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (ΤΕΕ) προσέφυγαν στο Συμβούλιο της Επικρατείας. Η διοίκηση του ΕΤΑΑ, μετά από ομηρικές συνεδριάσεις και έντονες αντιδράσεις των μηχανικών, αποφάσισε να μην εφαρμόσει τον νόμο, τουλάχιστον μέχρι την έκδοση της δικαστικής απόφασης.

Με την υπ' αριθμόν 3/2014 απόφαση, η Επιτροπή Αναστολών του ΣτΕ απέρριψε την αίτηση αναστολής που είχαν υποβάλει οι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πληρωνω το Β εξαμηνο του 2013 με διακανονισμο στην Αττικα σε δοσεις μεχρι περιπου τελους του χρονου τον Δεκ 2014.

Για το Α εξαμηνο του 2014 που μπορουμε να το πληρωσουμε τελος αυγουστου...τι γινεται...αν δεν μπορουμε να το πληρωσουμε? Μπαινουμε ξανα σε νεα ρυθμιση οπως το προηγουμενο? γινεται συμψηφισμος? γνωριζεται κατι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σου λέω...Οι εισφορές που λήγουν πλέον σε λίγες μέρες μέχρι Δευτέρα (μιας και 31/8 είναι Κυριακή), πρέπει να τις πληρώσεις για να κρατήσεις τον διακανονισμό...Ενδεχομένως να υπάρχει κάποια ανοχή πχ ενός μήνα αλλά δεν είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς gio, πρέπει να πληρώσεις όλο το Α2014 είτε τοις μετρητοίς, είτε σε δώσεις μέσω πιστωτικής της AtticaBank.

Εγώ μόλις πλήρωσα το Α2014 με δόσεις. Οπως με ενημέρωσαν, είναι μέχρι σήμερα και όχι μέχρι Δευτέρα.

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.