Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορετικός ο εργοδότης από τον ιδιοκτήτη. Γίνεται;


Recommended Posts

αν δεις το εντυπο   Αιτηση Εγκρισης  ΑΔ

 

ζηταει τον ιδιοκτητη και το ποσοστο δικαιωματος

 

http://www.kalamaria.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=47&id=88&Itemid=731

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν συνεννοούμαστε. Εγώ στο έντυπο αίτησης έγκρισης δόμησης βάζω τον ιδιοκτήτη κανονικά. Τις κρατήσεις και την αμοιβή μου όμως τις πλήρωσε ο εργοδότης. Υπάρχει νόμος που να λέει ότι δεν μπορεί ο εργοδότης να είναι διάφορος του ιδιοκτήτη; 

Link to comment
Share on other sites

μπερδευτήκατε λίγο ή μου φαίνεται;

η εξουσιοδότηση εκπροσώπησης -έχει δίκιο ο dimitrisGM- δεν συνεπάγεται δικαίωμα δόμησης τουλάχιστον όπως τα γράφεις στο αρχικό post

θα πρέπει να έχει δικαίωμα (παραχώρηση του δικαιώματος από τον πατέρα) για έκδοση άδειας δόμησης

αυτό γίνεται με τους ενοικιαστές (π.χ. ενοικίαση οικοπέδου ιδιώτη από Supermarket ή όποιον άλλο με παραχώρηση του δικαιώματος δόμησης) όπου όμως το κατασκευαζόμενο θα ανήκει εν τέλει στον ιδιοκτήτη (το υποκείμενο τα υπερκείμενα που λένε)

αντίστοιχη πρόβλεψη υπάρχει και στα συμφωνητικά αντιπαροχής

 

εν κατακλείδι πες τους να συμπληρώσουν το πληρεξούσιο με παραχώρηση του δικαιώματος δόμησης ή να φτιάξουν ένα δεύτερο ή να κάνουν μια "ενοικίαση" προς την κόρη με δικαίωμα δόμησης

σ' αυτή την περίπτωση θα καλύπτεσαι και συ και το ΙΚΑ και όποιος άλλος να εκδίδεις παραστατικά στο όνομα της κόρης

 

ως προς το "νομοθετικό πλαίσιο" που ρωτάς το περιγράφει η δήλωση ιδιοκτήτη του 4030 που μπαίνει στα τοπογραφικά

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο ο Δημήτρης και ο imhotep .

Εγώ άλλο κατάλαβα και απαντησα λάθος στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλήμερα συνάδελφοι έχω αντίστοιχη περίπτωση.

Ιδιοκτήτης το οικόπεδου είναι η κόρη στο όνομα της οποίας θα εκδοθεί η οικοδομική άδεια και ο πατέρας πληρώνει την αμοιβή μηχανικού.

Ποιο συγκεκριμένα ο πατέρας που είναι κάτοικος εξωτερικού (αλλοδαπός) έστειλε με έμβασμα από τον λογαριασμό του (τράπεζα εξωτερικού) την προκαταβολή (αν και του είχα πει να σταλεί η προκαταβολή απο λογαριασμό της κορης), αντί η κόρη να στείλει από δικό της λογαριασμό την προκαταβολή για την εκδοσή Άδειας Δόμησης.

 

Είναι δυνατόν να εκδοθεί η άδεια στο όνομα της κόρης κανονικά με τις κρατήσεις ιδιοκτήτη στο όνομα της άλλα η ΑΠΥ για την αμοιβή μηχανικού να κοπεί στο όνομα του πάτερα της?  

 

Επαρκεί η πρόβλεψη στο ιδιωτικό συμφωνητικό ότι τις αμοιβές θα πληρώσει ο πατέρας?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω οτι μπορεί να πληρώσει ο πατέρας για λογαριασμό της κόρης.

Για να πληρώσει η κόρη θα πρέπει να έχει τα χρήματα από την φορολογική σκοπιά (εισοδηματικών κριτηρίων, μη οφειλης σε τρίτους κλπ).

Πιστεύω πως για να πληρώσει ο πατέρας θα πρέπει πρώτα να της τα κάνει δωρεά, να φορολογηθεί η δωρεά, κ μετά να πληρώσει η ιδια.

Εδώ το χαρτζιλίκι σε λίγο θα βρει απόκρυψη εσόδων...

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου για αυτό που ρωτάς είναι η παρακάτω:

 

Το πρόβλημα δεν ειναι δικο σου. Οπως επισήμανε και συναδελφος πριν.

Εσυ για να εισαι καλυμμενος εξηγησε στη θυγατερα το σχετικο και αν συμφωνει οκ.
Σε κάθε περίπτωση αν δεν συμφωνεί εσύ για να είσαι οκ θα πρέπει να κάνεις και την σχετικη αναφορα που λες και στο συμφωνητικο που θα υπογραψει η θυγατερα και στο παραστατικό. [1]
Αλλιως μπορεις να της προτεινεις να επιστρεψεις το ποσο πίσω στο λογαριασμό του πατερα με καποια αιτιολογία στο καταθετηριο (ηλεκτρονικό ή μη) και να ακολουθήσουν την ορθη διαδικασια της δωρεας ή να τα καταθεσει στην θυγατέρα και αυτη σε 'σενα (με οτι αυτο συνεπάγεται μελλοντικά για τους δυο τους, αν δεν γινει ως δωρεα)

 

[1] edit: Αυτό είναι και το πραγματικό γεγονός και θα φαίνεται έτσι κι αλλιώς από τον τρόπο λήψης του ποσού και την αιτιολογία αν έχει γράψει ο πατέρας. Σκέψου ότι αν δεν κάνεις κάποια αναφορά και ο πατέρας δεν έχει γράψει κάποια αιτιολογία μπορεί (καχύποπτος εγώ...) αργότερα να σου πει ότι τα χρήματα κατατέθηκαν από λάθος σε αυτό τον λογαριασμό (σου) κλπ κλπ και εσύ δεν φρόντισες να τα επιστρέψεις και τα κράτησες ... λεω εγώ τώρα ...
Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.