Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

επίστρωση δαπέδου


anavatis

Recommended Posts

Στη φωτο τι ακριβως βλεπουμε?

Δεν μιλαω για το σωληνα, ο οποιος δε με απασχολει.

Αλλα γιατι μπηκε η φωτο αυτη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στη φωτό βλέπουμε τη σωλήνα για το σύστημα θέρμανσης της αντλίας που οδηγείται προς την οροφή όπου θα τοποθετηθούν στα fan-coils, μήπως αυτό αρχικά μπορεί να επηρέαζε το σήκωμα της στα΄θμης δαπέδου έτσι όπως έγινε,αλλά όπως σωστά αναφέρθηκε είναι και το είδος του κουφώματος που επιλέχθηκε.

στην εν λόγω οικοδομή δεν υπάρχει μηχανικός! ο συνάδελφος πολ-μηχ την έκανε με ελαφρά γιατί τα βρήκε σκούρα με τον ιδιοκτήτη που αποφάσισε 'αργά' να ασχοληθεί με το σπίτι του και που τον ρωτούσε από θέματα περί λειτουργίας-αισθητκής μέχρι το σύστημα θέρμανσης και τις οικοδομικές λεπτομέρειες και απαντήσεις δεν έπαιρνε, ούτε διάθεση είχε να ασχοληθεί, oυτε  φυσικά τον απασχόλησαν κατά την αρχιτεκτονική μελέτη.

όλα περι τύπου κουφωμάτων, τύπου συστήματος θέρμανσης και θέσεις υδροροών, είδος δαπέδων έχουν αποφασιστεί και είναι συγκεκριμένα πλέον.

από τα λεγόμενα καταλήγουμε επομένως ότι η τελική επίστρωση δαπέδου εξαρτάται:

1. από τον τύπο του κουφώματος που επιλέχθηκε (το ύψος στο προφίλ του πλαισίου στη στάθμη δαπέδου, δλδ)

2. σωληνώσες στη στάθμη δαπέδου που τυχόν έχουν τοποθετηθεί (όπως βλ στη φωτό) 

3. τη θέση των υδροροών και το μέγεθος των εξωστών λόγω της διαφοράς 4-5 εκ που πρέπει να υπάρχει ανάμεσα στο εσωτερικό και το εξωτερικό και μετά την διαμόρφωση των κλίσεων των ρύσεων (εδώ κολλάει η περιγραφή της υφιστάμενης στάθμης πατώματος όπως προκύπτει σε έα επίπεδο από τη ραντιέ θεμελίωση-δεν έχουν δηλαδή διαμορφωθεί από το καλούπωμα διαφοροποιήσεις εσωτερικού-εξωτερικού πατώματος)

 

αν πρέπει να προστεθεί-επισημανθεί κάτι συμπληρώστε με.

 

για την απορία, ναι ο πλακατζής είναι και μαραμαράς.

 

στο θέμα μας, η ερώτηση είναι αν με την επιλογή κουφώματος με προφίλ πλαισίου ύψους 4-4,5 εκ  στη βάση του στην παραπάνω οκοδομή υπάρχει άλλος τρόπος να εξελιχθεί η διαμόρφωση της στάθμης δαπέδου από το να ακολουθήσει κατ' αρχήν η εξομαλυντική στρώση γαρμπίλι τα 4-4,5 εκ επίσης. απ' ότι φαίνεται όχι. 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε με κάθε σεβασμό μεν αλλά με βάση τις ερωτήσεις σου και τα μπορεί και PVC να περνά για θέρμανση κλπ ή με την μη ρήση να είναι αποχέτευση ή και γω δεν ξέρω τι,  νομίζω πως είναι αναγκαίο να συνεργαστείς με έμπειρο στις κατασκευές συνάδελφο στην περιοχή σου.

(μη ξεχάσω και το ραντιέ θεμελίωσης τι σχέση έχει με το όλο θέμα)

 

Μη το πάρεις στραβά οι περισσότεροι από εμάς δεν γεννηθήκαμε μέσα στην οικοδομή στο ξεκίνημα μας και ο κίνδυνος να κάνεις κακό όνομα στον πελάτη σου θα περάσουν πολλά χρόνια και πολλά άλλα έργα για να το απαλύνεις στην περιοχή σου,  ειδικά αν είσαι εκτός Αθηνών αν θυμάμαι καλά. (όχι πως στην Αθήνα θα σου έλεγα κάτι άλλο)

 

Μη ξεχνάς ότι οι εργοδότης, μας θέλουν και μας πληρώνουν ως ειδικούς. Ε πρέπει να είμαστε.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε didonis, με όλο το σεβασμό προς την εμπειρία που ενδεχομένως έχεις ως μεγαλύτερος, να σε πληροφορήσω ότι ο συγκεκριμένος πελάτης απευθύνθηκε σε μένα και του συνεργάτες λόγω του αρχιτεκτονικού έργου που έχουμε κάνει και έχει αναδειχθεί στην περιοχή. αυτό είναι το πρώτο.

δεν έχω αναλάβει τη συνέχιση του έργου ακόμα -αυτό θα εξαρτηθεί από πολλά-, μιας και ο μηχανικός του δεν μπορούσε να ασχοληθεί με τις λεπτομέρειες και όπως του είπε: ''ήταν υπεύθυνος μέχρι τον υδραυλικό" (κλασσική ατάκα όσων δεν είναι διαθέσιμοι να ασχοληθούν με όλες τις λεπτομέρειες και τους ενδιαφέρει να εκδώσουν άδεια μισοτιμής και παρακάτω) στις δικές μου μελέτες όποτε ασχολούμαι με αρχιτεκτονική και υπάρχει ο κατάλληλος πελάτης, οι συνεργάτες και το συνεργείο έχουν εμπλακεί από νωρίς και γνωρίζουν τη δουλειά του καλά, οι μηχανολόγοι, οι καλουπατζήδες, οι χτίστες, οι πλακατζήδες κτλ...δεν τους αναλύω εγώ τις οικοδομικές λεπτομέρειες,  αυτό μέχρι να οριστικοποιηθούν όλα πριν την τελική μελέτη...το ξέρω μπορεί να σου φανεί περίεργο αλλά στα συνεργεία υπάρχουν και καλλιτέχνες άνθρωποι που λόγω της ενασχόλησής του με μεγάλα έργα σε οικοδομές και υπαίθριες κατασκευές γνωρίζουν καλά την οικοδομική τέχνη..έχουν αναλυθεί από την αρχή οι λεπτομέρειες, το σύστημα θέρμανσης/ψύξης που θα μπεί, από που θα περάσουν οι σωληνώσεις, τό ύψος του χώρου ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα, κτλ...αν έχεις περισσότερη εμπειρία στα συστήματα θέρμανσης που τοποθετούνται στις οικοδομές και με βάση αυτό που βλέπεις, απάντησε στο συνάδελφο που ρωτά αν είναι δυνατόν να υπάρχουν σωλήνες PVC του θερμού/ψυχρού μέσου του συστήματος . δυστυχώς ακόμα δεν έχω αναλάβει τη συνέχεια του έργου για να επισκεφτώ με τους συνεργάτες  μου την περιοχή του έργου και να έχω εμπερειστατωμένη άποψη... στο θέμα μας όμως! στο παραπάνω post μου που είναι μια σύνοψη των όσων ειπώθηκαν, αν έχεις κάτι να προσθέσεις καλώς, αλλιώς με κάλυψαν οι συνάδελφοι και ήταν μια πολύ καλή "υπενθύμιση'' της οικοδομικής...δεν σημαίνει όμως ότι τα γνωρίζουμε όλα, από τα προβλήματα όπως αυτό που θέτω εδώ και είναι απορία του πελάτη μπορεί να προκύψουν νέοι τρόποι αντιμετώπισης από ανθρώπους ειδικούς σε κουφώματα ή κάτι άλλο...(και μην πεις ότι είσαι και σε αυτό ειδικός σε όλα τα είδη κουφωμάτων...).και είχα πράγματι μέσω του φόρουμ μια πολύ ενδιαφέρουσα προσωπική συζήτηση με εναλλακτικούς τρόπους αντιμετώπισης με συνάδελφο πάνω στο θέμα.... οι 'ειδήμονες' του τομέα στην οικοδομή και στις οικοδομικές άδειες ειδικά έχουν κάψει κόσμο, η οικοδομική, τα υλικά, οι τεχνοτροπίες, κτλ εξελίσσονται και την 'ειδίκευσή' σου κράτα την σε εγρήγορση....είμαι βέβαια σίγουρος ότι ως μεγαλύτερος θα εμμείνεις στο να αποκαλείσαι ειδικός και να πληρώνεσαι γι' αυτό....εύχομαι το έργο που τυχόν έχεις δημοσιεύσει να σε δικαιώνει...και επειδή είσαι και αρχιτέκτονας να σου θυμίσω ότι η ειδικότητά μας είναι ο συντονισμός των αντιθέτων περισσότερο από το να δώσεις απάντηση για το σωλήνα PVC ή ο,τιδήποτε άλλο αφορά στα μηχανολογικά.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,δεν χρειάζεται να ανέβει η στάθμη της πλάκας για τα κουφώματα....Μη λέμε χαζά,τζάμπα λεφτά είναι...το κούφωμα είτε συρόμενο είτε ανοιγόμενο θα ''πατάει'' πάνω στην πλάκα(μάρμαρο ή πλακάκι)....Το να ανέβει τόσα εκατοστά η πλάκα σημαίνει κόστος και μείωση ελεύθερου ύψους...Δηλ αν ένα σπίτι είναι ήδη κατασκευασμένο,με πλακάκια και μάρμαρα και πάω να βάλω κουφώματα τι θα πω?Να ρίξουμε μπετό να ανέβει η πλάκα για να καλύψει τη κάσα?Εγώ για άλλο λόγο σκέφτομαι ότι μπορεί να το είπε αυτό ο αλουμινάς.....Η βέργα είναι 6 μέτρα.......όποιος κατάλαβε κατάλαβε..

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανέβει η πλάκα θα εξέχει όμως το κούφωμα από το δάπεδο που δεν είναι σωστό...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε anavatis μετά από το δοκίμιο που έγραψες προσπαθώντας να απαντήσεις στον didonis φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί ιδιαίτερα με την κατασκευή των κτιριακών έργων αλλιώς δεν θα έκανες τέτοιες ερωτήσεις. 

 

Υ.Γ.1 Μόλις τώρα είδα ότι τα συνεργεία γνωρίζουν οικοδομική οπότε δεν είναι απαραίτητο να ξέρουμε και εμείς.

 

Υ.Γ.2 Συμφωνώ απόλυτα με το didonis και τις συμβουλές του

Edited by georgecv
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.