Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης / Ημιυπαίθριος ως διάδρομος ή κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο εξώστης σαν διάδρομος προσπέλασης προς τις εισόδους διαμερισμάτων χωρίς να περιλαμβάνεται η επιφάνειά του στο Σ.Δ.

Έχει κανείς το Εγγρ.30802/4951/22.4.88 να δούμε τι γράφει περι αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Το Εγγ. 30802/4951/22.4.88 υπάρχει στον παρακάτω σύνδεσμο:

 

http://www.tee.gr/teeassoc/urban/teelar/law/lpn/egr30802.htm

 

και αναγράφει τα εξής:

 

Εγγρ-30802/4951/88.

[ ΙΣΧΥΕΙ απο 22.4.1988 ]

Εφαρμογή της παρ.38 Αρθρον-2 ΓΟΚ/85 όσον αφορά τον ορισμό του εξώστου

Ο εξώστης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν διάδρομος προς τα διαμερίσματα

 

Σε απάντηση του σχετικού εγγράφου σας γνωρίζουμε ότι:

 

Σύμφωνα με τον ορισμό του εξώστου, όπως δίνεται στο Αρθ-2 παρ.38 του ΓΟΚ/85, αυτός χρησιμοποιείται για τη μετακίνηση και την προσωρινή παραμονή ανθρώπων, επομένως, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν διάδρομος προσπέλασης προς τα διαμερίσματα, χωρίς να περιλαμβάνονται στο σδ. του οικοπέδου".

 

Η απάντηση στο ερώτημά σου φίλε giannist είναι προφανής...

Link to comment
Share on other sites

To πλατύσκαλο του κλιμακοστασίου όμως δεν μπορεί να είναι εξώστης αλλά να προσμετράται στον σ.δ.

 

Αυτό μόνο σαν μικρή επισήμανση.

-----------------

Να ρωτήσω κάτι και εγώ με τη σειρά μου?

 

Ο ΓΟΚ αναφέρει άρθρο2.παρ.4 και στις επεξηγήσεις οτι "μέσα στους ημιυπαίθριους χώρους μπορεί να υπάρχουν και κλιμακώσεις ή κλίμακες"

 

Μπορώ δηλαδή να έχω μέσα σε ένα ημιυπαίθριο το κλιμακοστάσιο του κτιρίου και όλο το εμβαδό του να προσμετράται στους ημιυπαιθρίους (συμπεριλαμβανομένου και της κλίμακας?)

 

Έχει κάποιος άποψη επ'αυτού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ναι, το εχω δει το σχήμα (το οποίο υποθέτω οτι είναι κατακόρυφη τομή του χώρου). Το έχει δοκιμάσει κανείς?...

Link to comment
Share on other sites

Lol

 

Το έλυσα το θέμα πάντως... Ναι μεν επιτρέπεται να είναι το κεντρικό κλιμακοστάσιο στον ημιυπαίθριο, αλλά το εμβαδόν την κλίμακας και του πλατύσκαλου προσμετράται στον σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει τεράστια διχογνωμία μεταξύ υπαλλήλων Πολεοδομίας (ακόμη και της ίδιας πολεοδομίας) και δικαίως κατά τη γνώμη μου. Από τη μία όντως ο ΓΟΚ επιτρέπει τις κλίμακες στους Η/Χ, χωρίς να ορίζει ότι δεν μπορεί να έχουν και πλήρη στροφή, από την άλλη μιλάμε για πλήρες κλιμακοστάσιο πρόσβασης σε ανώτερους ορόφους. Προσωπικά τείνω να υποστηρίξω την άποψη ότι δεν θα πρέπει να μετράει στη δόμηση, εφόσον μιλάμε για ημιυπαίθριο χώρο, ο οποίος κατά ΓΟΚ μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιείται και για κύρια κυκλοφορία προς διαμερίσματα κλπ., ενώ επιτρέονται ακόμη και οι κλιμακώσεις εντός αυτού, επομένως και η έννοια του πλήρους κλιμακοστασίου εμπεριέχεται σε αυτό. Αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να δοθεί μία σχετική εγκύκλιος από το ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.