Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστης / Ημιυπαίθριος ως διάδρομος ή κλιμακοστάσιο


Recommended Posts

Υπάρχει η αναφορά του κτιριοδομικού οτι το κύριο κλιμακοστάσιο προσμετράται στον σ.δ.. Οπότε σε συνδιασμό των δύο προκύπτει οτι ναι μεν δεν απαγορεύεται, αλλά πρέπει να μετρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπορει να μην το καταλαβα καλα, δηλαδη μετραει ως Η/Χ ολο το τμημα που περιλαμβανει τη σκαλα και ισως και καποιο διαδρομο αλλα ειδικα το τμημα της σκαλας μετραει και στον ΣΔ???

Link to comment
Share on other sites

κοινώς μετράς την ίδια επιφάνεια και στη δόμηση και στους Η/Χ.

 

Άρα συγκρίνοντας με πριν έχουμε Η/Χ λιγότερους.

 

??

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτω από τη σκάλα υπάρχει κενό (τρύπα) στην πλάκα τότε ενδεχομένως να δεχτούν να το αφαιρέσεις από τους Η/Χ. Αν όχι, αυτός ο χώρος είναι και βατός και χρηστικός (από ένα ύψος και πάνω τουλάχιστον). Άρα πρέπει να μετρήσει κανονικά στους Η/Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω την εξής απορία. Έχουμε ένα πενταόροφο κτίριο διαμερισμάτων με διαδρόμους προσπέλασης από Η/Χ που βλέπουν στον ακάλυπτο, πλάτους 1.50μ. και σε αυτόν καταλήγει κλιμακοστάσιο με πλατύσκαλο 1.20χ1.50, καθώς και πλατύσκαλο ανελκυστήρα 1.50χ1.40. Γνωρίζω ότι το πλατύσκαλο της κλίμακας θα μετρήσει μέσα στον Η/Χ μόνο για το 1,20χ1,20 γιατί θεωρείται οργανικό στοιχείο της. Με τον ανελκυστήρα που έχει είσοδο-έξοδο σε Η/Χ, τι γίνεται; Θα μετρήσει το 1.50χ1.20 μέσα στον Η/Χ και αν ναί γιατί; Υπάρχει κανένα σχετικό έγγραφο;

----------------

'Εχει κανείς κάτι να σχολιάσει στο παραπάνω θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση χαμηλού κτιρίου διαμερισμάτων (άρθρο 14 ΓΟΚ), μπορεί η κύρια κλίμακα να βρίσκεται σε Η/Χ και να μην προσμετράται καθόλου στον Σ.Δ.;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εξής απορία. Έχουμε ένα πενταόροφο κτίριο διαμερισμάτων με διαδρόμους προσπέλασης από Η/Χ που βλέπουν στον ακάλυπτο, πλάτους 1.50μ. και σε αυτόν καταλήγει κλιμακοστάσιο με πλατύσκαλο 1.20χ1.50, καθώς και πλατύσκαλο ανελκυστήρα 1.50χ1.40. Γνωρίζω ότι το πλατύσκαλο της κλίμακας θα μετρήσει μέσα στον Η/Χ μόνο για το 1,20χ1,20 γιατί θεωρείται οργανικό στοιχείο της. Με τον ανελκυστήρα που έχει είσοδο-έξοδο σε Η/Χ, τι γίνεται; Θα μετρήσει το 1.50χ1.20 μέσα στον Η/Χ και αν ναί γιατί; Υπάρχει κανένα σχετικό έγγραφο;

----------------

'Εχει κανείς κάτι να σχολιάσει στο παραπάνω θέμα;

 

Σε εμένα έτυχε παρόμοια περίπτωση:

Είχα κλίμακα πυρασφαλείας η οποία σε έναν όροφο έβλεπε σε ημιυπαίθριο. Ολόκληρο το τμήμα του υμιυπαίθριου που ήταν μπροστά στη σκάλα μέτρησε στο ΣΔ με την δικαιολογία ότι αυτό το τμήμα δεν είναι ημιυπαίθριος διότι δεν έχει πρόσωπο σε ακάλυπτο.(!)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μετράει το πλατύσκαλο 1,20χ1,20 είναι βέβαιο και έχει συζητηθεί πάρα πολύ σε αυτό το thread. Με την έξοδο του ανελκυστήρα όμως τι γίνεται; Θα μετρήσει το 1,50χ1,20; Αυτό το γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός... στην δική μου περίπτωση το πλατύσκαλο ήταν εκτός υμιυπαθρίου. Όπως φαίνεται στο σκαρίφημα.

post-2714-131887218913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.