Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξώστης / Ημιυπαίθριος ως διάδρομος ή κλιμακοστάσιο


giannist

Recommended Posts

Theodore,

Δεν το ξέρω γιατί δε μου έχει τύχει.

 

Γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση στο τμήμα ΓΟΚ του ΤΕΕ;

 

Και αν θες ενημέρωσε και το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο παρόμοιες περιπτώσεις μου το έχουν μετρήσει και τις δύο, με τη λογική ότι αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα του ανελκυστήρα, όπως το πλατύσκαλο της σκάλας.

 

Εγγραφο δεν γνωρίζω που να το στηρίζει, αλλά στα πλαίσια του "τουμπεκί" προς την υπηρεσία, προχώρησα έτσι.

 

Καλό είναι αυτό που σου προτείνει η anka.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι θα μετρήσει, με την ίδια λογική που μέτρησε και στην περίπτωση που ανέφερα πρίν.

Πάντως όταν είχα πάει στην ΔΟΚΚ να ρωτήσω σχετικά, είχαν σηκώσει τα χέρια αναγνωρίζοντας ότι έχω δίκιο, αλλά επι λέξη μου είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με τον ορισμό του ημιυπαίθριου γιατί ο ΓΟΚ αναφέρει ότι πρέπει να είναι ανοιχτός προς κοινόχρηστους ή ακάλυπτους χώρους που δεν μετράνε στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη ΔΟΚΚ μου απάντησαν επι λέξη " Να πεις στον κατασκευαστή οτι, τόσα χρόνια έχουν πιεί το αίμα του κοσμάκι και έχουν κάνει τεράστιες περουσίες με τέτοια τερτίπια. Ας πάρει λιγότερα λεφτά αυτή τη φορά, δεν θα πεινάσει!!!"

Τι να γράψω εγώ τώρα στο διάγραμμα κάλυψης? Μετράει στη δόμηση το πλατύσκαλο του ανελκυστήρα επειδή ο κατασκευαστής είναι ματσομένος?

Link to comment
Share on other sites

Εμμέσως πλην σαφώς δείχνει και κάτι άλλο, οτι τους χρειάζεται μια οργανωμένη "επίθεση" από επιστολές διαμαρτυρίας για να καταλάβουν οτι οι μηχανικοί της περιφέρειας που τηλεφωνούν για μια υπόθεση δεν έχουν τη δυνατότητα να επισκευθούν την υπηρεσία αυτή και οτι θα έπρεπε να μας παίρνουν πιο πολύ στα σοβαρά μιας που το ψωμάκι μας περνάει από τα δικά τους χεράκια. Τι να το κάνω εγώ αν χρειαστεί να κάνω ερώτημα στη περιφέρειά μου και αυτοί με τη σειρά τους το μεταβιβάσουν υπηρεσειακά μετά από ένα μήνα στη ΔΟΚΚ, και η ΔΟΚΚ κάνει κανά τρίμηνο να απαντήσει; Θα έχω χάσει ένα τετράμηνο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Έχω άδικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτρέπεται να έχω σκάλα σε ημιυπαίθριο που να οδηγεί στο πάνω όροφο?

προκειται για διώροφο κτιριο που στο πάνω όροφο υπάρχει ενα δωμάτιο.

Στον πάνω όροφο στην δόμηση μετρά μόνο το εμβαδον του δωματίου ή και το μέρος της σκάλας που φαίνεται στην κάτοψη του ορόφου?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή μπορώ να μετρήσω τη σκάλα ως ημιυπαιθριο στο ισογειο μόνο και στο όροφο μετράω μόνο το δωμάτιο?

και αντί για η/χ αν έχω σκαλα σε εξώστη που οδηγεί στο 2ο όροφο αντιμετωπίζεται με τον ιδιο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.