Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξυλολέβητας


Ratte

Recommended Posts

  • Σου εύχομαι Καλές Γιορτές και η πίστη σου..... για τις απώλειες του σπιτιού σου και την απόδοση του ξυλολέβητα να είναι σωστή. 

Κάποιος που δεν θέλει να βασίζεται στη πίστη πηγαίνει πριν να κάνει ότι έκανες σε ένα μηχανολόγο και βρίσκουν μαζί, ζωγραφίζοντας σε ένα χαρτί, την καλύτερη λύση.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

 

  • Σου εύχομαι Καλές Γιορτές και η πίστη σου..... για τις απώλειες του σπιτιού σου και την απόδοση του ξυλολέβητα να είναι σωστή. 
  • Κάποιος που δεν θέλει να βασίζεται στη πίστη πηγαίνει πριν να κάνει ότι έκανες σε ένα μηχανολόγο και βρίσκουν μαζί, ζωγραφίζοντας σε ένα χαρτί, την καλύτερη λύση.

 

χαχαχαχαχα.... Σωστός!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης οτι ανεξαρτητα το πως είναι συνδεδεμένοι οι 2 λέβητες (παράλληλοι ή εν σειρά), θα έπρεπε να υπάρχουν βάνες απομόνωσης (χειροκίνητες) στη σύνδεση προσαγωγής - επιστροφής των κεντρικών σωλήνων για την αυτόνομη λειτουργία του ενος εκ των 2 λεβητών.

Άλλωστε το επιβεβαιώνει και @Ratte οτι κατά τη λειτουργία του ξυλολέβητα, το ζεστό νερό πρώτα πηγαίνει στ λέβητα πετρελαίου και μετα στα σώματα.

 

Μόνο στη περίπτωση ταυτόχρονηςλειτουργίας και των 2 θα έπρεπε να είναι ανοιχτές οι βάνες απομόνωσης και δεν νομίζω να επιρεάζουν τη λειτουργία τους ο θερμοστάτης ή κάποιο άλλο όργανο.

 

Ως εκ τούτου, για μένα είναι λάθος η συνδεσμολογία των κεντρικών σωλήνων των 2 λεβήτων λόγω έλλειψης των βανών απομόνωσης (ανεξάρτητα αν στο πρώτο μήνυμα έγραψα οτι όπως το περιγράφει είναι σωστό διότι δεν είχα εικόνα της σύνδεσης).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dib....

Αν η σύνδεση είναι εν σειρά δεν μπορούν να υπάρξουν βάνες απομόνωσης.

Αν η σύνδεση είναι παράλληλη μπορούν να υπάρχουν βανες απομόνωσης αρκεί να υπάρχουν ξεχωριστά ασφαλιστικά συστήματα.

Για να λειτουργήσουν ταυτόχρονα και τα δύο παράλληλα ίσως δύσκολο ίσως και επικίνδυνο.

Edited by aithilenio
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio

1) Στην περίπτωση ''εν σειρά'', εννοώ οτι βάνες απομόνωσης τοποθετούνται πρίν το κοινό τμημα προσαγωγής-επιστροφής κεντρικών σωλήνων και βέβαια πέζει ρόλο το πως είναι διταγμένοι και ποιός εκ των 2 είναι ο πρωτευον και ποιός ο δευτερεύον

2) ¨Εχεις δίκιο για τα ξεχωριστά ασφαλιστικά (που είναι αυτονόητο να υπάρχουν) αλλα δεν αναφέρθηκα καθόλου γιατί τα θεωρούσα δεδομένα (αν και στη φωτο δεν φαίνονται)

3) Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (ξυλολέβητα + πετρελαίου) και δεν γνωρίζω το βαθμό δυσκολίας και επικινδυνότητας

 

Πάντως +1 για τις ουσιώδεις επισημάνσεις σου

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να συνδεθουν παραλληλα... η λυση με τις βανες αν και απλή και φθηνη, θελει προσοχη ειδικα στην μερια του ξυλολεβητα μην τυχόν και ξεχάσεις να ανοίξεις ... υπάρχουν βέβαια και ποιο ακριβές λύσεις ...

μετα πρεπει να μας πεις αν ειναι ο λεβητας πετρελαιου με κλειστο δοχειο διαστολης ... τοτε λογικα εχει συνδεση και τον ξυλολεβητα επισης με κλειστό.. 

ο λεβητας ξυλου εχει βεντιλατερ ; και αν και τον εχει συνδεσει με τον θερμοστάτη; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να συνδεθουν παραλληλα... η λυση με τις βανες αν και απλή και φθηνη, θελει προσοχη ειδικα στην μερια του ξυλολεβητα μην τυχόν και ξεχάσεις να ανοίξεις ... υπάρχουν βέβαια και ποιο ακριβές λύσεις ...

μετα πρεπει να μας πεις αν ειναι ο λεβητας πετρελαιου με κλειστο δοχειο διαστολης ... τοτε λογικα εχει συνδεση και τον ξυλολεβητα επισης με κλειστό.. 

ο λεβητας ξυλου εχει βεντιλατερ ; και αν και τον εχει συνδεσει με τον θερμοστάτη; 

 

Βεντιλατερ δεν εχει.. ειναι απλός με μηχανικό θερμοστάτη!! (πορτάκι) απο ότι έχω μάθει.. οπως είναι η συνδεσμολογία ειναι σε σειρά.. πρωτεύων έχω του ξύλου τον λέβητα καθώς το πετρέλαιο πλέον δεν συμφέρει!!! Θεωρώ οτι εχω κάποια αρκετή απώλεια οταν ξέρω οτι πρέπει πρώτα το καυτό νερό να περάσει απ τον λέβητα πετρελαίου!!!! καθώς τζάμπα ζεσταίνω κάποια λίτρα νερό χωρίς ουσία!!! η τουλάχιστον τα επιστρεφόμενα να περνούσαν απο αυτόν!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσω το πετρέλαιο συμφωνώ.. όμως δεν έχω κάτι τέτοιο στο νου!! και απορώ με τον υδραυλικό γιατί το σύνδεσε έτσι.. στην αρχή όπως το είδα σκέφτηκα λογικό!! τώρα όμως βλέπω οτι πρώτα το καυτό νερό πάει στον λέβητα.. (σίγουρα μου τρώει καμιά 50-70 λίτρα νερό + ένα μποϊλερ 80 λίτρων) και μετά στα θερμαντικά σώματα..

Εσυ απορεις με τον υδραυλικο που το συνδεσε ετσι κι εγω απορω μαζι σου (και με πολλους αλλους) που δεν εδωσες να στο μελετησει μηχανολογος. Καλα κανεις και επιμενεις παντως να ψαχνεσαι στο internet. Μην πας ποτε να επισκεφτεις μηχανικο για μελετη. Μη ζητησεις ποτε συνυπογραφη προσφορα. Μ' αρεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ απορεις με τον υδραυλικο που το συνδεσε ετσι κι εγω απορω μαζι σου (και με πολλους αλλους) που δεν εδωσες να στο μελετησει μηχανολογος. Καλα κανεις και επιμενεις παντως να ψαχνεσαι στο internet. Μην πας ποτε να επισκεφτεις μηχανικο για μελετη. Μη ζητησεις ποτε συνυπογραφη προσφορα. Μ' αρεσεις!

 

Αδερφέ κατανοώ την δουλειά σου και ίσως να έχεις τα 1000 δίκια!!! δεν ήξερα όμως οτι για έναν ξυλολέβητα.. σε μια μονοκατοικία... σε ένα χωρίο της επαρχίας που δεν ξεπερνά τα 80 τ.μ. θα έπρεπε να φτάσω για να κάνω σχέδιο συνδεσμολογίας με έναν μηχανολόγο - μηχανικό....γιατί ο υδραυλικός νεότατος και σχολής... αποδείχθηκε μάπας..

Edited by Ratte
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.