Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

δημοσιευθηκε

 

ο νεος νομος για την φορολογηση των ακινητων [ΕΝΦΙΑ]

 

http://www.taxheaven.gr/pagesdata/e-enfia-pap.pdf

 

υγ

να προσεχθει ιδιαιτερα το αρθρο 9

 

εχει αμεση σχεση και με τα τακτοποιημενα

διοτι απαιτει πιστοποιητικο οτι "το ιδιο ακινητο" οπως περιγραφεται...εχει δηλωθει στο Ε9 και εχει εξοφληθει ο ΕΝΦΙΑ...

επισης και οι λοιπες διαταξεις του αρθρου 9 ειναι πολυ  ενδιαφερουσες..

και απαιτουν ιδιαιτερη προσοχή.

 

 

 

ΕΝΦΙΑ.docx

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to post
Share on other sites
  • Replies 174
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

τελικα το μονο "κερδος" απο ολη αυτη την ιστορια.. .ειναι οτι  προστεθηκε και ενα ποινολογιο  με προστιμα,  σε βαρος οσων δεν γραφουν "σωστα" τα στοιχεια των ακινητων τους...     ΥΠΟΙΚ: Οι 7 βελτ

πάντως είναι μεγάαααλη διευκόλυνση που στα νέα εκκαθαριστικά προστέθηκε και 6η δόση

Mε βάση όσα ισχυουν σήμερα και λαμβάνοντας υπόψιν και τις μέρες που έμειναν έως το τέλος του έτους η απάντηση είναι όχι . Αν κάποιος πάντως θέλει να κάνει συμβολαιογραφική πράξη έως την 31-12-2014 θα

Posted Images

Kαλησπέρα Δημήτρη και χρόνια πολλά.

Η έκπτωση του 50% στο άρθρο 7 ισχύει μόνο για έγγαμους ή συμπεριλαμβάνει και άγαμο με εισόδημα μικρότερο των 9000 ευρώ , κατοικία μέχρι 150 τ.μ και μη ληξιπροθεσμες οφειλές?

Link to post
Share on other sites

Άραγε το άρθρο 3 παρ. 2α περιλαμβάνει τις περιοχές NATURA ?

Link to post
Share on other sites

Kαλησπέρα Δημήτρη και χρόνια πολλά.

Η έκπτωση του 50% στο άρθρο 7 ισχύει μόνο για έγγαμους ή συμπεριλαμβάνει και άγαμο με εισόδημα μικρότερο των 9000 ευρώ , κατοικία μέχρι 150 τ.μ και μη ληξιπροθεσμες οφειλές?

Πώλ....

 

οπως καταλαβαινεις υπαρχουν πολλα που πρεπει να διευκρινισθούν

 

αρα περιμενουμε μια

 

ΠΟΛ....

 

[χρονια πολλα και απο μενα]

Edited by dimitris GM
Link to post
Share on other sites

έχεις δίκιο Δημήτρη. Υπάρχουν γενικότητες μέσα στο νόμο.

Και πάνω σε αυτό που ρωτάει ο συνάδελφος στο #3, σχετικά με την παρ. 2 του άρθρου 3 όταν ένα αγροτεμάχιο είναι μη άρτιο μη οικοδομήσιμο εξαιτίας προγενέστερης ένταξης σε ΓΠΣ ή σχοοαπ μήπως και αυτό απαλλάσσεται από τον ΕΝΦΑ,  αφού ουσιαστικά δεν μπορεί να εγκατασταθεί νόμιμη πολεοδομικά χρήση;

 

Θα αναμένουμε τις διευκρινήσεις

 

και πάνω στην έκπτωση του 50% κοιτάξτε τη περίπτωση γ που πρέπει να ισχύει ταυτόχρονα με το εισόδημα και τα τετραγωνικά της κατοικίας.

γ) ο φορολογούµενος, ο ή η σύζυγος και τα εξαρτώµε-να τέκνα της οικογένειάς του δεν έχουν ή δεν ευθύνονται µε ληξιπρόθεσµες οφειλές που δεν έχουν ρυθµιστεί προς το Δηµόσιο και τα Ασφαλιστικά Ταµεία. (ουδέν σχόλιο)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Πας στο έτος 2014 και δεξιά στις καρτέλες επιλέγεις "Πιστοποιητικά" στα αριστερά στις "διαθέσιμες ενεργειες" επιλέγεις την εκδοση ...κλπ... 

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites

Τελεια το βρηκα. για ατ αλλα ετη 2013-2012 κλπ δεν μπορω? Δεν μου δινει την δυνατοτητα.

Link to post
Share on other sites

"σωστα".... όπως ειπε και ο γεοργιος

 

 

....διοτι δεν υπηρχε ΕΝΦΙΑ προηγουμενως

 

αρα θα ζητησεις πιστοποιητικο  ΦΑΠ για τα προηγουμενα ....4 χρονια... :sad: :-( :sad: :mrgreen: :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.