Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΝΦΙΑ


dimitris GM

Recommended Posts

 

τελικά ισχύει ή όχι η έκπτωση 50% στον ΕΝΦΙΑ για τους τακτοποιημένους χώρους σε υπόγεια και σοφίτες?

 

Ν. 4178, αρθρ. 23 παρ. 9  Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου
(φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου
διαβίωσης) για όλους τους χώρους τόσο σε υπόγειες στάθμες όσο και στους εσωτερικούς εξώστες,
και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.

 

 

Δεν το νομίζω, αν υπάρχει κουτάκι στο Ε9 για αναγραφή τακτοποιημένων χώρων τότε θα εφαρμόζεται και το παραπάνω, αν τα τμ του τακτοποιημένου τα προσθέτεις κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα τετραγωνικά δεν υπάρχει κανένας μειωτικός συντελεστής.

 

δεν υπαρχει προβλεψη.

..

μονον  στο Ε1 υπαρχει σχετικο  "κουτακι"

 

δες και την ΠΟΛ 1052

 

ειδικα στο αρθρο 2 παρ. 16...!!!

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18234

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με όλο αυτό το μπέρδεμα τι ρόλο έχουμε;

 

Τα έχω ξαναπεί, προσωπικά ούτε έχω όρεξη και νομίζω ότι ούτε είναι και σωστό να κάνω και τον λογιστή αλλά τον τελευταίο καιρό δέχομαι συνεχώς ερωτήσεις για το πως πρέπει να δηλωθούν

στο Ε9, τι θα γίνει με τα υπόγεια που γίνανε κατοικίες, αν πρέπει οι αποθήκες να μπουν ως παρακολοθήματα ή όχι, μου ήρθε μεγαλός ΕΝΦΙΑ τι να κάνω κοκ.

 

Εγώ το μονο που τους λέω ότι τα τμ που δηλώνονται πρέπει να μπούνε στο Ε9 και για την παλαιότητα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ξαναδες το λιγο..

 

τακτοποιουμε καποιους χωρους...του πελάτη  [ ή δικούς μας....]

 

ο νομος λεει οτι παιρνουν "μειωτικο συντελεστη" .... τον εχουμε μπροστα μας  το νομο και τον διαβαζουμε...

και το λεμε στον πελατη

 

Αν  δεν γνωριζουμε "τι  ακριβως"   γινεται... μαλλον θα βρεθουμε εκτεθειμενοι..

 

υγ

εξ αλλου ετεθη ενα   σαφες ερωτημα,

 

"περι της αντιμετωπισης απο τον ΕΝΦΙΑ των τακτοποιημενων χωρων"

 

..ο σοτηρης  [τις καλημερες μου]  ειναι σε διακοπες

 

αρα...δοθηκε συγκεκριμενη απαντηση σε συγκεκριμενη ερωτηση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν διαφωνώ...άλλωστα αυτά που λέει ο Ν.4178 είναι γνωστά.

 

Με ανησυχεί το τί γίνεται στην πράξη, έχω μιλήσει μέ κάποιους λογιστές πελατών και τους περισσότερους τους είδα μπερδεμένους για το πως πρέπει να δηλωθούν τα αυθαίρετα.

 

Του άλλου του έδωσα πινακοποιημένα το τι τακτοποιήσαμε (2 αποθήκες + 1 υπόγειο αλλαγή χρήσης σε κατοικία), πήγε και τα δήλωσε όλα σε 1 γραμμή γιατί "έτσι του είπε ο λογιστής του".

 

Αυτό για το Ε1 δεν νομίζω να είναι δικιά μου υποχρέωση σαν μηχανικός, από εκεί και πέρα ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

λογικο...

αν   ηταν βοηθητικοι χωροι   σαν παρακολουθηματα, χωρις χιλιοστα...εκει επρεπε να μπουν ...διπλα  στους κυριους......στην ιδια γραμμη

 

και χιλιοστα να ειχαν παλι στους βοηθητικους θα εμπαιναν...σαν ανεξαρτητη ΟΙ..

 

τεσπα

παμε για άλλα :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Του άλλου του έδωσα πινακοποιημένα το τι τακτοποιήσαμε (2 αποθήκες + 1 υπόγειο αλλαγή χρήσης σε κατοικία), πήγε και τα δήλωσε όλα σε 1 γραμμή γιατί "έτσι του είπε ο λογιστής του".  ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΣΦΑΛΜΕΝΟ ΑΥΤΟ

 

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ΟΚ, απλά τώρα θέλουνε να κάνουνε σύσταση οριζοντίων σε (ήταν μονοκατοικία σε 3 επίπεδα και με τα αυθαίρετα βγαίνει ψηλός ο ΕΝΦΙΑ πλέον) και επειδή είναι "σούμα" όλα τα τετραγωνικά δεν θυμούνται τώρα πως πρέπει να χωρίσουν...

 

Και πρέπει να ξανανοίγω τα σχέδια τώρα να τους λέω νόμιμα + αυθαίρετα ανά επίπεδο...

 

Τέλος πάντων θα βρεθεί η άκρη απλά προβλέπω να έχουμε πολλά τέτοια από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Με ανησυχεί το τί γίνεται στην πράξη, έχω μιλήσει μέ κάποιους λογιστές πελατών και τους περισσότερους τους είδα μπερδεμένους για το πως πρέπει να δηλωθούν τα αυθαίρετα.   Τα αυθαίρετα ειναι σχετικά απλό το πως δηλώνονται (βασικά δηλώνονται όπως τα μη αυθαίρετα ). Ο χαμός (και συγνώμη για την έκφραση ) αφορά την δήλωση των τακτοποιημένων χώρων . Εδώ υπάρχει μια ποικιλία νόμων ( ενδεικτικά αναφέρω νόμος ΣΟΥΦΛΙΑ , νόμος ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ , νόμος ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ,............ )  και μια αντίστοιχη ποικιλία στον τρόπο αντιμετώπισης . Πέραν αυτών τη σχετική σύγχυση την επιτείνει ο ορυμαγδός των δημοσιεύσεων (τύπος) και των εκπομπών (τηλεόραση) όπου ο κάθε σχετικός ή κατά κανόνα άσχετος δημοσιογραφος αναφέρει το κοντό του και το μακρύ του , σπευδουν κατόπιν οι φορολογουμενοι στα λογιστικά γραφεία και μας κατακλύζουν με απίθανα σενάρια και απίθανες πληροφορίες και απαιτήσεις . :grin: 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

Με ανησυχεί το τί γίνεται στην πράξη, έχω μιλήσει μέ κάποιους λογιστές πελατών και τους περισσότερους τους είδα μπερδεμένους για το πως πρέπει να δηλωθούν τα αυθαίρετα.   Τα αυθαίρετα ειναι σχετικά απλό το πως δηλώνονται (βασικά δηλώνονται όπως τα μη αυθαίρετα ). Ο χαμός (και συγνώμη για την έκφραση ) αφορά την δήλωση των τακτοποιημένων χώρων . Εδώ υπάρχει μια ποικιλία νόμων ( ενδεικτικά αναφέρω νόμος ΣΟΥΦΛΙΑ , νόμος ΜΠΙΡΜΠΙΛΗ , νόμος ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ,............ )  και μια αντίστοιχη ποικιλία στον τρόπο αντιμετώπισης . Πέραν αυτών τη σχετική σύγχυση την επιτείνει ο ορυμαγδός των δημοσιεύσεων (τύπος) και των εκπομπών (τηλεόραση) όπου ο κάθε σχετικός ή κατά κανόνα άσχετος δημοσιογραφος αναφέρει το κοντό του και το μακρύ του , σπευδουν κατόπιν οι φορολογουμενοι στα λογιστικά γραφεία και μας κατακλύζουν με απίθανα σενάρια και απίθανες πληροφορίες και απαιτήσεις . :grin: 

 

 πολυ σωστα

 

υπηρχε εκεινη η ΠΟΛ 1126/11.....η οποια ελεγε.... κι ελεγε για ποιος..και ποιό...και απο πότε και αμα αλλαξε χρηση δεν δηλωνεται και δεν το δηλωνει ο ιδιοκτητης,

αλλά όοοταν το πουλησει θα το δηλωσει ο αγοραστης,...[ειχε και ωραία παραδειγματα...]

 

τρεξον  γυρευον...  δλδ....

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12295.

 

Αλλα απο τοτε, πολλά αλλαξαν....και  εν τελει

τα αυθαιρετα..... ειναι αυθαιρετα μεν αλλα ειναι και περιουσιακο στοιχειο   αρα... δηλωνονται με την ΠΟΛ 1052/14...

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18234

 

τα τακτοποιημενα δεν ειναι πλέον αυθαιρετα,  αρα "πανε" στα "νομιμα" κανονικά και με το νόμο.

 

[κατι περι μειωτικου συντελεστη που γραφει ο 4178... σε οσα εχουν χρηση κατοικιας..  απλά....τα "ξεχασαν"...]

 

σοτηρη καλημερα

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.