Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΝΦΙΑ


dimitris GM

Recommended Posts

Έχει δοκιμάσει κανείς να υποβάλλει χειρόγραφη τροποποιητική για το Ε9 του 2010 (δεν επιτρέπει το σύστημα ηλεκτρονικά πριν το '11) ώστε να "περιγράφεται σωστά το ακίνητο" (κατά τον ΕΝΦΙΑ) για το ΦΑΠ 2010? Εφόσον οι μεταβολές μειώνουν την φορολογητέα αξία έστω και κατ' ελάχιστο ΔΕΝ την εκκαθαρίζουν σε όλες τις ΔΟΥ (περιμένουν οδηγία λένε) και ΔΕΝ μπορεί να γίνει μεταβίβαση!

Είναι κάτι που έχει περάσει στα ψιλά καθώς όλοι ασχολούνται με την Υπεραξία..

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας!  Είμαι φοιτητής 21 χρονών και παράλληλα προστατευόμενο μέλος.Δεν κάνω δήλωση Ε1,Ε9 κλπ. διότι δεν έχω εισόδημα ούτε είμαι γραμμένος ΟΑΕΔ. Έχω την ψιλή κυριότητα κ την επικαρπία ο πατέρας μου(άνω 50ετών) 100% αντίστοιχα σε οικία. Ο ΕΝΦΙΑ του έβγαλε ποσό καταβολής 200ευρώ σύνολο , επομένως εγώ θα πληρώσω 80ευρώ??? σύμφωνα με τα 4/10ατα? Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω την καταβολή ως προστατευόμενο μέλος? Θα έπρεπε να κάνω κάποιου είδους δήλωση για να βγάλω εκκαθαριστικό στο ονομά μου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων κ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

δηλωση επρεπε να κανεις ...ως ψιλος κυριος

ο διαχωρισμος των ποσων μεταξυ ψιλου κυριου και επικαρπωτη, γινεται απο το  υπουργειο...οχι απο τους φορολογουμενους...

 

τα 200 του πατερα..ειναι του πατερα...εσυ δεν συμμετεχεις σε  αυτα.

 

εσυ πληρωνεις τα δικα σου

 

δες αυτα

 

http://www.protothema.gr/files/1/2013/09/02/issue_445_section_4.pdf

 

 

και τον λογιστη σου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι λαθη είναι αυτά; Καλα ο συμβολαιογράφος δεν σας ειπε τιποτα; Ένα λογιστη δεν ρωτήσατε;

Εφόσον αλλαξε η περιουσιακη σου κατασταση, ησουν υποχρεωμένος να κανεις Ε9 ασχετα από το εάν εισαι ή όχι προστατευομενο μελος.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην πεί τίποτα ο συμβολαιογράφος, σου λέει χέστηκα εγώ εσύ ας πήγαινες σε λογιστή, το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πρίν 14 χρόνια που είχα κληρονομήσει ακίνητο και δεν είχα υποβάλλει κάποιες δηλώσεις, όχι Ε9 αλλά κάτι άλλο.

 

fotis91 Πήγαινε να ρωτήσεις λογιστή, αν ο πατέρας σου έχει πάνω από χρόνο που σου έδωσε την ψιλή κυριότητα θα πληρώσεις και πρόστιμα κατά την υποβολή του Ε9.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστες οι παρατηρησεις σας,

 

και να συμπληρωσω οτι,

αν ο ενφια  ειναι " 200 "  ευρω για "ολο" το ακινητο

η αξια της επικαρπίας ειναι 4/10  δλδ 80 ευρω και η αξια της ψιλης ειναι 120

Αυτα τα 120 τα πληρωνει ο...fotis [και οχι  "80" που υπολογισε...]

 

ο οποιος, ομως, δεν εχει εισοδηματα..

και θα του τα δωσει ο πατερας

και μετάαα σε ελεγχο...

θα του πούν

 

δεν δηλωσες γονικη  παροχη χρηματων αξιας...Χ...ευρω...εχει φορο 10% + προστιμο.

 

βεβαιως βεβαιως...

Link to comment
Share on other sites

   Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Από δευτέρα σε λογιστή..Πολύ χρήσιμος ο οδηγός #DimitrisGM. Γνωρίζετε αν απο εβδομάδα ανοίξω λογαριασμό στο taxis πάρω κλειδαριθμος απο ΔΟΥ κλπ κλπ. αν μ αφήσει να μπω κ να το δηλώσω στο Ε9? Από ότι διαβασα είναι ανοιχτές μόνο οι διορθώσεις για Ε9 τώρα και οι κανονικές έληξαν στις 18/6. Δημήτρης τι εννοείς σε "ελεγχο"? Το μόνο που φοβάμαι είναι η εκπρόθεσμη δήλωση στο Ε9 γιατί μέχρι πρότινος οι δηλώσεις είχανε οικογενειακό χαρακτήρα. Κάτσε φορολογούν εκ νέου την γονική παροχή (που φορολογήθηκε όταν έγινε το συμβόλαιο)10%φόρο+πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ κ πάλι , με κατατοπίσατε αρκετά ώστε να καταλάβω τι συμβαίνει..(φοροι φοροι προστιμα προστιμα) ! :P

 

Υ.Γ Να δω απο δευτέρα αν κ πόσο θα μ πέσουν κ άλλο τα αυτιά..

Link to comment
Share on other sites

όπως το  ειπες...

 

Από δευτέρα σε λογιστή..

 

και τι φοβασαι...?????

αν σου παρουν...λεφτα θα σου παρουν.... :grin:

 

οχι.....κεφαλια δεν αρχισαν να παιρνουν..."ακομα"....... :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

τελικά ισχύει ή όχι η έκπτωση 50% στον ΕΝΦΙΑ για τους τακτοποιημένους χώρους σε υπόγεια και σοφίτες?
 

Ν. 4178, αρθρ. 23 παρ. 9  Για τη χρήση κατοικίας κατά τον υπολογισμό της αξίας για την επιβολή οποιουδήποτε φόρου
(φόρος μεταβίβασης, κληρονομιών, ακίνητης περιουσίας, ΤΑΠ, προσδιορισμός τεκμηρίου
διαβίωσης) για όλους τους χώρους τόσο σε υπόγειες στάθμες όσο και στους εσωτερικούς εξώστες,
και τις σοφίτες, εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 50%.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το νομίζω, αν υπάρχει κουτάκι στο Ε9 για αναγραφή τακτοποιημένων χώρων τότε θα εφαρμόζεται και το παραπάνω, αν τα τμ του τακτοποιημένου τα προσθέτεις κανονικά σε όλα τα υπόλοιπα τετραγωνικά δεν υπάρχει κανένας μειωτικός συντελεστής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.