Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθετηση Αντλίας θερμοτητας εριξε το σπιτι 3 κατηγοριες!


statik

Recommended Posts

Γεια χαρα

Εβαλα στο προγραμμα το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στην θερμανση απο Λεβητα αερίου , ενεργεια LPG, των 20kw με αποδοση 1, Αντλία Θερμότητας των 14KW me  COP3, ενεργεια ηλεκτρικη , αποδοση την αφησα 1. Το αποτεσμα ήταν να μου ριξει το σπιτι κατα 3 κατηγορίες!!!!!!!.

Δεν μπορω να το καταλαβω, υποτιθεται η Α/Θ είναι ότι ποιο συχρονο και οικονομικο (σε καταναλωση) υπαρχει σήμερα. Τι μπορει να συμβαινει? (απο Γ το πηγε Ζ).

Υ.Γ στην αρχη είχα πρωτογενεις συνολικη ενέργεια (στην σελιδα της καταταξης κατω απο το διαγραμμα) 76 για το σπιτι και 55 για το κτιριο αναφορας. Με την αντικατασταση του λεβητα με Α/Θ εγινε 71 με 23 , δηλαδη μειωθηκε αισθητα η ενεργεια του κτιριου αναφορας.

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Επόμενο είναι αφού το κτίριο αναφοράς για κατοικίες με Α/Θ, έχει COP =3,2.

TOTEE 20701-1/2010 (2η έκδοση), ενότητα 4.1.1.:

<<ε) Σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτήριο κατοικίας θερμαίνεται με τη χρήση αντλιών θερμότητας, θεωρείται ότι και το κτήριο αναφοράς διαθέτει τοπικά συστήματα (αντλίες θερμότητας ενός ή πολλαπλών εσωτερικών στοιχείων), με συντελεστή συμπεριφοράς COP = 3,2. Η χρήση αντλίας θερμότητας με χαμηλότερο συντελεστή συμπεριφοράς, παρουσιάζει μεγαλύτερη κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας από το σύστημα λέβητα>>.

 

Πέρα από αυτό, αν θες, ρίξε μια ματιά στη συζήτηση "Πρόβλημα με τις αντλίες θερμότητας στο κτίριο αναφοράς" και πιο συγκεκριμένα στο μήνυμα #36  του θέματος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλα, θα το ψαξω, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να κατεβω 3 κατηγοριες!. Θα κανω το cop 3 se 3.2 αλλα δεν θα αλλαξει και τιποτα. Πραγματι μου κανει εντυπωση η αναβαθμιση της θερμανησς να σε ριχνει κατηγοριες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλα, θα το ψαξω, αλλα αυτος δεν ειναι λογος να κατεβω 3 κατηγοριες!. Θα κανω το cop 3 se 3.2 αλλα δεν θα αλλαξει και τιποτα. Πραγματι μου κανει εντυπωση η αναβαθμιση της θερμανησς να σε ριχνει κατηγοριες!

Με την Α/Θ θα αλλάξεις καταρχάς την κατηγορία αυτοματισμών από Δ μπορεί να γίνει Β.

Μετά βάλε σαν πηγή ενέργειας ΖΝΧ την Α/Θ για όλους τους μήνες.

Εμένα με αυτό τον τρόπο η κατηγορία βελτιώθηκε σε σχέση με Λέβητα πετρελαίου του αρχικού κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το προηγούμενο πιστοποιητικό βγήκε με προηγούμενη έκδοση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ;

Μήπως το προηγούμενο πιστοποιητικό βγήκε με την Α' έκδοση των ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.