Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση Δ και πλάτος κτηρίου (9μ)


achille

Recommended Posts

Civilpablo καλημέρα, έχω περάσει ανάλογες περιπτώσεις από πολεοδομία,δε μετράει στο Δ αρκεί να κλείσεις με τοίχο το άνοιγμα που συνορεύει με το όμορο,λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tanasi, παρέλειψα να αναφέρω ότι έχω εξαντλήσει τους ημιυπαίθριους.

@emilkoura ελπίζω να χεις δίκαιο, γιατί σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να αλλάξω τις κατόψεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπαίνω κι εγω στον πειρασμό να ρωτήσω.

Σε οικόπεδο που ισχύει το πρωην πανταχόθεν(Πανόραμα Θεσσαλονίκης), ο ένας εκ των 2 ομόρων (μετά του 85) έχει κολλήσει και ο άλλος έχει αφήσει 3μ προφανώς επικαλούμενος τα 9 μ σε μία πρόσοψη οικοπέδου 16.

Το δικό μου οικόπεδο έχει 16μ πρόσοψη και θέλω όπωσδήποτε να κολλήσω κι εγώ σε αυτόν που έχει κολλήσει......

Θεωρείται οτι αρκεί το γεγονός οτι και αυτός εχει κολλήσι οπότε κι εγώ μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με το Δ. Ο Γοκ στο αρθρο 9 παρ.1 αναφέρει όπυ το κτίριο δν εφάπτεται με τα πίσω και πλάγια όρια του οικοπέδου αφήνεται απόσταση Δ...

Δλδ σε πλευρά όπου συνορεύω με δρόμο δν χρειάζεται να μπω μέσα απόσταση Δ??? Μπορώ δλδ να επιλέξω να μπω μόνο 0,5μ μέσα από την Ο.Γ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ναι. Η απόσταση Δ αφορά μόνο όρια μεταξύ ιδιοκτησιών. Όπου υπάρχει ρυμοτομική ή οικοδομική ισχύουν αυτές ή όποια απόσταση αφήσεις από αυτές χωρίς θέμα Δ

Link to comment
Share on other sites

.....Σε οικόπεδο που ισχύει το πρωην πανταχόθεν(Πανόραμα Θεσσαλονίκης), ο ένας εκ των 2 ομόρων (μετά του 85) έχει κολλήσει και ο άλλος έχει αφήσει 3μ προφανώς επικαλούμενος τα 9 μ σε μία πρόσοψη οικοπέδου 16.

Το δικό μου οικόπεδο έχει 16μ πρόσοψη και θέλω όπωσδήποτε να κολλήσω κι εγώ σε αυτόν που έχει κολλήσει......

Θεωρείται οτι αρκεί το γεγονός οτι και αυτός εχει κολλήσι οπότε κι εγώ μπορώ?

 

Και βέβαια μπορείς να κολλήσεις. Είναι μετά τον ΓΟΚ 85 το κτίριο.αλλά και προ85 να ήταν αφού κολλάει μπορείς να κολλήσεις και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.