Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωτισμός - Αερισμός


kchatzim

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ilias...έχω ένα δωμάτιο που στις 3 πλευρές αυτού έχει σκεπασμένες βεράντες (θεωρούνται η/χ). Το δωμάτιο έχει εμβαδό 30 και οι βεράντες 75!!!

Αν ισχύει αυτό που είπε η συνάδελφος anka τότε όλη η όψη του δωμάτιου θα πρέπει να έχει άνοιγμα, δν είναι παράλογο αυτό???

 

Θεωρώ πως σε οικισμούς είναι συνήθες φαινόμενο καθώς πολύ ιδιοκτήτες βάζουν κεραμοσκεπές στις βεράντες τους! Πως αντιμετωπίζεται εσείς αντίστοιχες περιπτώσεις??? Υπάρχει κάποια εγκύκλιος??? Τι μου προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Στον κτιριοδομικο λέει ότι οι εξώπορτες που εποκοινωνούν με κοινόχρηστους χώρους που παρεμένουν συνήθως κλειστές για λόγους ασφαλείας δεν προσμετρώνται στον αερισμό. Όλα τα καταστήματα που έχουν τζαμαρία μπροστά, χωρίς παράθυρα, πως πήραν βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης; Ρωτάω γιατί μου παρουσιάστηκε μία τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

  Σε βιομηχανικά κτίρια ή αποθήκες εκτός σχεδίου  όπου υπάρχουν και ενσωματωμένοι χώροι γραφείων  απαιτείται ο έλεγχος φωτισμού-αερισμού ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε φροντιστήρια ο υπολογισμός της συνθήκης φωτισμού - αερισμού γίνεται για κάθε επιμέρους αίθουσα - διάδρομο, αίθουσα αναμονής κλπ

ή συνολικά για όλο τον όροφο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερώτηση για τον άμεσο αερισμό σύμφωνα με τον κτιριοδομικό..

Τι εννοεί στην7.β. με το "... Για τον υπολογισμό του εμβαδού των ανοιγμάτων μετρώνται μόνο τα ελεύθερα ανοίγματα των ανοιγμένων τμημάτων των κουφωμάτων στο σύνολό τους, με την προϋπόθεση ότι το ανώτατο σημείο τους βρίσκεται σε ύψος τουλάχιστον 1,75 m από το δάπεδο του χώρου." ;;;

Ότι δηλαδη δεν συμπεριλαμβανουμε το τμήμα πάνω από το 1,75μ. στον υπολογισμό του αερισμού;

 

Ακυρο... μετα απο διαβασμα με καθαρό μυαλο, ξεκαθάρισε...

Edited by sgouromallis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι επειδή πρέπει να δώσω επάρκεια σε φωτισμό και αερισμό αίθουσας φροντιστηρίου ξένων γλωσσών

τι εννοεί ο κτιριοδομικός όταν λέει "Μετρούνται τα εµβαδά µόνο των τµηµάτων των υαλοπινάκων που βρίσκονται σε ύψος άνω του 1,20µ. από το δάπεδο του χώρου"

Στα παραδείγματα της συζήτησης υπολογίζεται ολόκληρο το εμβαδόν του ανοίγματος και όχι μόνο αυτό που βρίσκεται πάνω από το 1.20 .

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς χρειάζεται η "επάρκεια σε φωτισμό και αερισμό"; Εννοείς στα πλαίσια της βεβαίωσης κύριας χρήσης;

 

Ναι, ο ποιητής έτσι το εννοεί: πάνω από ύψος 1,20μ για φωτισμό και πάνω από 1,75μ για αερισμό. Είναι από αυτές τις διατάξεις που καταστρατηγούνται συστηματικά εδώ και χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνω βεβαιωση χώρου κυρίας χρήσης . Μιλησα με ΕΟΠΠΕΠ και μου ζήτησαν μόνο αν επαρκει η αίθουσα σε φωτισμό και αερισμό , και να δειξω και τους υπολογισμούς .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα.

Εχει αλλαξει τιποτα για μελετη φωτισμου-αερισμου?

Ισχυει δηλαδη το 10% για φωτισμο και το 5% για αερισμο ή εχει αλλαξει κατι?

 

δηλαδη κανω ενα πινακακι με υπολογισμους, ωστε να ισχύει γενικα το παρακάτω;

((καθαρο εμβαδο σπιτιού ή χώρου)+(εμβαδόν Η/Χ ή στεγάστρου))x10% < (συνολικα εμβαδά τζαμιών ανοιγμάτων σπιτιου ή χωρου)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.