Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασιακό αντικείμενο ελεγκτών δόμησης


Sisyphus

Recommended Posts

Καλή χρονιά να χουμε.

 

Τα τελευταία χρόνια η ανέγερση νέων οικοδομών έχει μειωθεί δραματικά. Σε όλες τις διαδικασίες που χρειάζεται μηχανικός επικρατεί η πρακτική του περιορισμού του ρόλου του ελεγκτή. Ουσιαστικά το ρόλο αυτό αναλαμβάνει ο ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός.

 

Οι περισσότεροι είχαμε διαπιστώσει το φόρτο εργασίας των πολεοδομιών κατά την τακτοποίηση των ημιυπαιθρίων. Όμως τώρα η τακτοποίηση των αυθαιρέτων γίνεται ηλεκτρονικά. Ακόμα και για πιο απλές διαδικασίες όπως έκδοση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης οι μηχανικοί της πολεοδομίας έχουν απεμπλακεί αφού αρκεί η βεβαίωση του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού.

 

Το ερώτημά μου είναι απλό. Ποιο είναι το αντικείμενο των μηχανικών της πολεοδομίας;

 

Δεν ξέρω αν οι νέες ονομασίες όπως υπηρεσία δόμησης είναι πιο εντυπωσιακές από τις προηγούμενες ή βοηθούν σε κάτι. Αυτό που ξέρω είναι ότι ο φόρτος εργασίας για την πολεοδομία είναι σημαντικά μειωμένος.

 

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η πρώτη φράση των υπαλλήλων (αφού πουν καλημέρα) είναι «να απευθυνθείτε σε ιδιώτη μηχανικό» πριν προλάβει να ολοκληρώσει το ερώτημά του ο μη μηχανικός πολίτης.

 

Το δεύτερο και τελευταίο ερώτημά μου είναι γιατί χρειάζεται να πληρώνονται άνθρωποι για να επαναλαμβάνουν μονότονα κάτι που θα μπορούσε να γραφτεί σε μία κόλλα χαρτί και να κολληθεί στην πόρτα;

Link to comment
Share on other sites

Έγκριση και άδεια δόμησης.

Όροι δόμησης.

Χρήσεις γης.

Στοιχεια οικοδομικών γραμμών.

Αυθαίρετα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το νόημα είναι ότι ο φόρτος εργασίας τους έχει μειωθεί κατά πολύ. Νέες οικοδομές υπάρχουν ελάχιστες και για τα αυθαίρετα όσο ισχύει κάποιος νόμος τακτοποίησης δεν υπάρχει ιδιαίτερη δουλεια γι αυτούς. Με βάση την απάντησή σου μάλλον περισσεύει αρκετός κόσμος. 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει σκοπό το σαφή προσδιορισμό του αντικειμένου του ελεγκτή δόμησης. Ο φόρτος εργασίας είναι σχετικός με το ερώτημα. 

Φυσικά και δεν ξεκίνησα ένα θέμα για να θίξω τους δημοσίους υπαλλήλους. Δεν φταίνε αυτοί για τις αποφάσεις άλλων.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Sisyphus ξεμπλεξε τα μπλεγμενα.Αλλοιως πως θελεις να δοθει μια απαντηση;

Δωσε ξεκαθαρα και με πληροτητα το ερωτημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα διατυπώθηκε σαφέστατα στην πρώτη δημοσίευση. Μάλιστα είναι και με bold χαρακτήρες και συμβαδίζει απόλυτα με τον τίτλο που επέλεξα.

Link to comment
Share on other sites

Συνδυαζοντας τα #1,#3 και #5 δεν καταλαβα τιποτα.

Αν θελεις να το συζητησουμε ευχαριστως ,αλλα θεσε ενα -ενα ερωτημα με μια δικη σου προταση.

Λες ας πουμε οτι "το θεμα εχει σκοπο το σαφη προσδιορισμο του αντικειμενου του ελεγκτη δομησης " Εδω εννοεις οτι θα επρεπε με αυτο το αντικειμενο να ασχολουνται οι υπαλληλοι και οχι οι ιδιωτες ; κ.λ.π

Συμπληρωνοντας τον Faethon 11 ,μετα την υπαγωγη των πολεοδομιων στους δημους, η τεχνικη υπηρεσια ειναι μια και οι υπαλληλοι των πολεοδομιων ασχολουνται και με αλλα θεματα των τεχνικων υπηρεσιων (οπως π.χ στον δικο μου δημο με τα δημοσια εργα).

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

@Sisyphus

 

Εύλογη η απορία σου, δεν είναι δα και μυστικό ότι το αντικείμενο (ακόμη και αυτό του ελέγχου) σιγά-σιγά μεταφέρεται στους ιδιώτες στη βάση "λιγότερο κράτος, λιγότερα έξοδα (υποτίθεται)" και αυτό δεν αφορά μόνο τους μηχανικούς (βλ. παιδεία, υγεία, απορρίμματα κλπ. κλπ.)

 

Το ερώτημα όμως που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι:

"ποιο θα είναι το αντικείμενο μέλλον των ελ. επαγγελμ. μηχανικών"

 

Το πρώτο μέρος της απάντησης το έδωσες ήδη: πολύ μικρό λόγω δραματικής μείωσης της οικοδομικής δραστηριότητας.

Το δεύτερο μέρος, παίζεται τώρα και είναι η πλήρης μεταβίβαση του, στους ιδιώτες μηχανικούς.

Το τρίτο μέρος είναι η συγκέντρωσή του σε κάποιους λίγους, μεγάλους, εκλεκτούς (και λίγο-πολύ γνωστούς...)

 

Υ.Γ. εγώ ήδη την έχω στήσει έξω από την εταιρεία του Μπομπολ@ έτσι ώστε να πιάσω σειρά... όταν θα αρχίσει τις προσλήψεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.