Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Ειναι πληρως ανεφαρμοστα ολα αυτα που γραφονται

Ελπιζω να μην ειναι αληθεια γιατι ακομα και ενα μικρο παιδακι μπορει να καταλαβει πως δεν ειναι μετρα αυτα τα οποια θα παταξουν τη φοροδιαφυγη

 

Ο εκφοβισμος και οχι η διαλλακτικοτητα δεν προκειται να οδηγησουν στην επιλυση μιας χρονιας νοσηρης καταστασης, ειδικα στις ημερες μας που οι περισσοτεροι δεν πληρωνουν φορους, ΦΠΑ κλπ οχι απο συνειδηση αλλα επειδη απλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ να δωσουν...

 

Ποσοι απο μας εχουν κανει μιση δηλωση ΦΠΑ η δεν εχουν δωσει καποια δηλωση ΦΠΑ καποια στιγμη γιατι προτιμησανε να τον χρησιμοποιησουν για τρεχουσες βιοποριστικες αναγκες της οικογενειας τους?

Παρα πολλοι...

 

Δηλαδη τωρα τι? Για καθε εκπροθεσμη δηλωση θα τρωμε χιλιαρικο στο κεφαλι?

Κι αν εγω για 2 χρονια χρησιμοποιουσα τον ελαχιστο ΦΠΑ μου για να δωσω γαλα στο παιδι μου και οχι για να ταισω τη βιλα του Στουρναρα, τωρα του χρωσταω 8000€?

Απο που κι ως που ρε παιδια?

 

Θα τρελαθουμε τελειως?

 

Στο τελος στην Ελλαδα θα μεινουν μονο Πολιτικοι και συνταξιουχοι και αυτοι μεχρι να πεθανουν για να κυβερνανε οι πολιτικοι τους εαυτους τους....

  • Upvote 5
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

παλι καλα που δεν θα εχουν και εκτελεστικα αποσπασματα να σε στηνουν στα 9 μετρα,αφου πρωτα φυσικα σε βιασουν και καμια δεκαρια αραπαδες.

 

μια απορια εχω ομως,μια μικρη επιστροφη φορου που εχω και ενω το εκκαθαριστικο εχει ερθει απο τελη αυγουστου,που βρισκεται? θεωρητικα θα επρεπε να την εχω παρει αρκετο καιρο,θα μου δωσουν το ποσο με 100% προσαυξηση?

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Προς τι η αρνητικη ψηφος στο post μου...?

Να υποθεσω πως καποιος θεωρει δικαιο αυτο που προωθειται? :confused:

 

 

Τουλαχιστον ας ελπισουμε πως αυτο το "μετρο" αν ειναι να εφαρμοστει (ω μη γεννοιτο) θα εφαρμοστει για τις δηλωσεις που θα πραγματοποιηθουν απο το 2014 κι επειτα....

Και οχι για δηλωσεις που ειτε ξεχαστηκαν ειτε πραγματοποιηθηκαν λειψες σε προγενεστερα ετη

Δεν εχει λογικη η εφαρμογη ενος φορολογικου μετρου απο τη μια μερα στην αλλη χωρις να δοθει καποια περιοδος στο κοινο ωστε να ρυθμισει ληξιπροθεσμες οφειλες και απο τη μια μερα στην αλλη να ξυπνησει με μερικες χιλιαδες ευρω χρεη στο κεφαλι....

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι ποινές και τα τιαύτα δεν με απασχολούν ή αν το ΦΠΑ θα είναι τρίμηνο ή μηνιαίο αφού είμαι ανεξάρτητα ποινών τυπικός και λεφτά που δεν μου ανήκουν όπως ο ΦΠΑ πχ τα αποδίδω αμέσως, ενώ είμαι συνεπής σε όλα Αυτό που με ενοχλεί είναι που κάνω χιλιόμετρα κάθε μήνα για  υπηρεσίες που αφορούν την εφορία (κρατήσεις προκαταβλητέος φόρος κλπ) Δεν λέω ωραία η φύση κατά την διαδρομή από την Κάρυστο στην Κύμη αλλά και συνέχεια να με τρώνε οι δρόμοι και τα έξοδα , πάει πολύ Ελπίζω αυτά που διάβασα με το e- παράβολο να επεκταθεί παντού στις ΔΟΥ 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παραγγείλει τσιγκινο σωβρακακι με μεταλλικό ...κόφτη. Και μέχρι να έρθει πάω τοίχο-τοίχο...

Στείλε μου τα στοιχεία του ράπτη σου να παραγγείλω και εγώ, θα μου χρειαστεί. Αν δεν πάρω σύντομα ένα τότε θα κοιμάμαι μόνο μπρούμυτα, για να καθίσω δεν το συζητάμε καν.

Μέχρι τώρα είμαι τυπικός αλλά με τον ρυθμό που μας φορτώνουν με νέους νόμους και φόρους είναι θέμα χρόνου να μου ξεφύγει κάτι και να γίνει μια στραβή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

george   ελπιζω  να  γινει   αυτο  εντος   2014  διοτι  προσφατα 

που  πηγα  εφορια  για  κατι  προκαταβολες  φορου  εφαγα   4  ωρες  και  ειναι  μια 

πολυ  μικρη  εφαρμογη  απο  τα  πληρ  συστηματα   ωστε  να  πληρωνονται  ολα 

ηλεκτρονικα   στην  τραπεζα .

αυτα  πληρωνουμε   στην  ελλαδα  την  ανυπαρξια  κρατικων  δομων  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση είναι να συμβάλλουμε όλοι μας ούτως ώστε να τους ξεφορτωθούμε πολύ γρήγορα!!! να τους στείλουμε όλους στον αγύριστο!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

..Επειδή είμαι ακομη μεσα στο πνευμα των γιορτων, κατι σαν ¨μαθητευομενοι μαγοι¨μου μοιαζουν ολοι αυτοι του επιτελειου του υπουργειου οικονομικων......Θεωρώ οτι κατι δεν εχω καταλάβει σωστα σ αυτα που διαβαζω και ευχομαι σε όλους μας καλο ΣαββατοκυριακοΔευτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.