Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

 

Πληρωνεις ΦΠΑ κλπ κανονικα και σου σκαει στο κεφαλι ενα τριχιλιαρο φορου εισοδηματος με 55% προκαταβολη επομενου ετους, διακανονισμενο σε....2 ισοποσες δοσεις...

Τι σε κανει να πιστευεις πως ειναι διαχειρισιμο ποσον για καποιον που απλα δεν εχει?

Ξερεις τι θα πει ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?

 

Ξερεις πως ειναι να εισαι χρονια στο επαγγελμα και να μην εχεις στην ακρη τιποτα?

 

Μην τρελαθουμε τελειως, που ερχεται ο καθε Υπουργος Οικονομικων, αιρετος και αναλωσιμος και νομοθετει εις βαρος της μεγαλυτερης μεριδας της αγορας επειδη δε θελει να κουνησει απο τη θεση τους τα κρατικοδιαιτα συνδικαλιστικα κοπροσκυλα που εχει αυτος και οι προγενεστεροι του βολεψει εκει για να μην εχει πολιτικο κοστος στις επομενες εκλογες...

 

 

 

Και τι διαφορά υπάρχει σε κάποιον να εξοφλήσει τον φόρο εισοδήματος και μετά να χρωστάει τον ΦΠΑ Πάλι χρωστάει και πάλι θα τους έρθει ειδοποιητήριο από την ΔΟΥ ότι οφείλει Ίσως ότι θα μετατοπίσει το πρόβλημά του χρονικά ένα μήνα αλλά κλέβοντας ένα ποσό που δε ν του ανήκει Μόνο αυτούς που έχουν κόψει την απόδειξη και δεν έχουν πληρωθεί δικαιολογώ αλλά κακώς έκοψαν απόδειξη χωρίς να πληρωθούν (αν και δυστυχώς πολλές φορές αναγκαζόμαστε να το κάνουμε , ειδικά σε τιμολόγια επί πιστώσει  ) Για μένα είτε κλέβεις με το όπλο παρατεταμένο στο δρόμο , είτε παρακρατώντας το ΦΠΑ είναι το ίδιο Αν θέλεις πολλές φορές που άκουσα ειδήσεις με τέτοιες περιπτώσεις απελπισμένων ληστών πχ για θέματα υγείας τους λυπήθηκα τους κατάλαβα , αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα 

 

Στη περιοχή που δίδαξε ο Σωκράτης , δεν χωρά να επιλέγει πολίτης την παρανομία και όχι την πολιτική διεκδίκηση μέσω των εργαλείων που προσφέρει η δημοκρατία ακόμα και αν έχει ατέλειες για την αποκατάσταση των αδικιών που ίσως να πλήττει και τον ίδιο Αλλιώς καλύτερα να επιστρέψουμε στην ζούγκλα ή στις σπηλιές  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι εγω εχω εισπραξει [Καθαρη Αμοιβη - 3%*Καθαρη Αμοιβη + ΦΠΑ].

Αρα ΑΥΤΟΣ πρεπει να αποδωσει το 3% που μου εχει παρακρατησει!!

 

Μάλλον δεν θα το πληρώσει ποτέ τώρα...

 

Το μόνο κίνητρο για να το πληρώσει είναι για να μπορεί να δικαιολογήσει το τιμολόγιο σου σαν έξοδο στα βιβλία του.

(Λογιστής μου έχει πει ότι ΤΠΥ χωρίς να συνοδεύεται από την παρακράτηση δεν επιτρέπεται να μπει στα έξοδα!)

 

Τώρα με το πρόστιμο που είναι να φάει ίσως και να μην το συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.... το επόμενο βήμα είναι η τιμωρία δια τουφεκισμού για " έσχατη οικονομική προδοσία".

ΔΕ πα να ..μηθούν λέω γω!!

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

το  ΦΠΑ  το  εισεπραξες  INZANGI  για  να  το  καταβαλεις  εκει  που  ανηκει  δηλαδη  στο κρατος

δεν  ειναι  ΔΙΚΟ  ΣΟΥ.  

 η  καταβολη  ΦΠΑ   δεν  ειναι  θεμα  ηθικης  ταξης  αλλα  ορθης  εφαρμογης  της  νομοθεσιας  ,  και  ειναι  το  μονο 

σημειο  οπου  τα  προστιμα  θα  πρεπει  να  ειναι   μεγαλα  και  αναλογικα  με  το  ποσο  της  φοροκλοπης  .

,  το   ΦΠΑ  θα  πρεπει  να  καταβαλεται  την  ημερα  καταθεσης  της  αμοιβης  στην  τραπεζα  ,  η  την  ημερα  που 

εκδιδονται  τα  παραστατικα  στοιχεια  ,  τα  οποια  να  σου  οτι  θα  επρεπε  να  ειναι  ηλεκτρονικα  εδω  και  μια 

δεκαετια  ωστε  να  σταματησει  αυτο  το   οθωμανικο  αλισβερισι      μεταξυ  κρατους  ,  πολιτων  .

βεβαιως  το  23 %  ειναι  μεγαλο  αλλα  αυτο  ειναι  αλλο  θεμα  και  εχει  να  κανει  με  την  αντιληψη 

των  υπηκοων  της  καθε χωρας  που  το  εχει  επιβαλλει  αλλα  και   σε  καθε  χωρα  αλλαζει  αναλογα  με  την   συμμετοχη  των  πολιτων  και  τα  μεσα  επιβολης  του ,  εδω  στην  ελλαδα  οπου  υπαρχουν  μαγκες  που 

το  κλεβουν  ειναι  23 %   ,  αλλου  ειναι  18 %  η  ακομα  και  15 %   ,  αλλα  βεβαιως    ολα  αυτα συμβαινουν 

σε   δυτικοευρωπαικα  κρατη με  ισχυρους  θεσμους   και  οχι 

σε  χωρικες  ενοτητες    οπου  ισχυει  ο  κλεψας  του  κλεψαντος σαν  την  ελληνικη  χωρικη  ενοτητα .  

το  γεγονος  οτι  δεν  μπορουμε  να  συμφωνησουμε  για  το  αν  θα  πρεπει  να  αποδιδουμε   το  ΦΠΑ  η  οχι 

αποδεικνυει  με  τον  πιο  τραγικο  τροπο  την  κατασταση  και  την  συνχυση  στην  οποια  βρισκεται  ο κοσμος  

ο  ΦΠΑ  μπορει  να  μειωθει   και  στο  15 %  αν  το  πληρωνουμε   ολοι  , η  αν  τους το  επιβαλουν 

να  το  πληρωνουν  με  τους  τροπους  που  προανεφερα  ,  αλλα  δεν  ισχυει  κατι  τετοιο .

Edited by loser
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Για ο ΦΠΑ είμαι και εγώ κάθετος.

Ο ελεύθερος επαγγελματίας είναι απλά ο μεσολαβητής μεταξύ του κράτους και του αγοραστή (πελάτη μας).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία κατεύθυνση πήρε η συζήτηση. Σε χώρες όπως η Αγγλία σου χαρίζουν το ΦΠΑ, εαν έχεις επιχείρηση με τζίρο μέχρι 20.000.

Πληρώστε λοιπόν τα γ...τικα του Δημοσίου, οι υπήκοοι, χωρίς να αναρωτηθείτε ΓΙΑΤΙ έξω από την Κώσταινα ισχύει αυτό το καθεστώς.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί είναι που κάνω χιλιόμετρα κάθε μήνα για  υπηρεσίες που αφορούν την εφορία (κρατήσεις προκαταβλητέος φόρος κλπ) Δεν λέω ωραία η φύση κατά την διαδρομή από την Κάρυστο στην Κύμη αλλά και συνέχεια να με τρώνε οι δρόμοι και τα έξοδα , πάει πολύ Ελπίζω αυτά που διάβασα με το e- παράβολο να επεκταθεί παντού στις ΔΟΥ 

 

Φίλε George, αυτό επιτέλους το έφτιαξαν. Υπάρχει πλέον στο TaxisNET εφαρμογή για την υποβολή των ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.