Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Μακάρι να ήταν μόνο το ΦΠΑ, γιατί η υποχρέωση καταβολής του γεννάται με την ύπαρξη αντικειμένου.

 

Έχω δουλεία  = κόβω απόδειξη = πληρώνω το ΦΠΑ (άμα τα έχω κρατήσει στην άκρη). Άν δεν έχω δουλειά δεν κόβω απόδειξη και δέν έχω υποχρέωση καταβολής ΦΠΑ...

λίγο απλοικό το παράδειγμα αλλά δίνει την ουσία του πράγματος.

 

Τί γίνεται όμως όταν δέν έχεις πολύ  δουλειά και την βγάζεις όπως όπως και τυχαίνει να έισαι παντρεμένος με δύο παιδιά? Γιά ποιό ποσό θα φορολογηθείς στο τέλος του 2013? Πραγματικό ή Τεκμαρτό? Γιατί κανείς απο εμάς και γενικότερα όλους τους Ελέυθερους Επαγγελματίες δεν αναρωτάται? Στα κανάλια δέ μιλούν γιά τον φόρο ακινήτων και άλλα όμως γι' αυτό τίποτα.

 

Έκανα ένα παράδειγμα με τον λογιστή μου, ειμαι παντρεμένος με δύο παιδιά, ιδιόκτητη κατοικία μικρότερη των 120 τ.μ. και δύο αυτοκίνητα, επίσης και η γυναίκα μου είναι ελέυθερη επαγγελματίας. Τέλος πάντων μου βγάζει ένα τεκμήριο διαβίωσης 19550 € και αν ισχύσει η φορολογία επί του τεκμαρτού εισοδήματος και ας υποθέσουμε ότι το 2013 είχαμε 0€ εισόδημα τότε έχουμε:

 

19550 χ 26% = 5083€  Φόρο

5083 χ 55% = 2795,65 Προκαταβολή φόρου

650 χ 2 = 1300 € Τέλος επιτηδεύματος και για τους δύο

19550 χ 2% = 391 € Ειδική εισφόρά αλληλεγγύης

 

Σύνολο 9569,65 € χωρίς να έχω εισπράξει ένα ευρώ. Γιατί πιστεύω οτι πολύ δεν το έχουν πάρει χαμπάρι, επαναλαμβάνω...?

 

Εδώ είμαστε και όταν αρχίσουμε να φωνάζουμε γι' αυτό θα είναι ή μαλλον είναι πλέον πολύ αργά. Τα κανάλια εξυπηρετώντας το κράτος θα στρέψουν όλους τους μισθωτούς και συνταξιούχους εναντίον μας αποκαλώντας μας φοροφυγάδες, κλέφτες κ.α.

 

Διαίρει και βασίλευε...

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από την τελευταία παράγραφο του ergon...Ολα είναι ένα καλοστημένο παιχνίδι που στηρίζεται στη χειραγώγηση της κοινωνίας και είναι πάντα βολικό για το κράτος...

Ενα πολύ μεγάλο μέρος της κοινωνίας είναι απαίδευτοι, αμόρφωτοι, με λίγα λόγια δεν μπορούν να αντιληφθούν τα πράγματα ή δεν τους ενδιαφέρει στην τελική..

Για ένα μεγάλο μέρος μισθωτών ο όρος "ελεύθερος επαγγελματίας" είναι συνώνυμος του φοροφυγά, του λεφτά, του επιχειρηματία...." Χμμμ, έχουν φάει αυτοί...Λαμόγια....δεν έχουν ανάγκη...καλά τους κάνουν μας κατέστρεψαν"

Από την αντίθετη οι μισθωτοί για μέρος ε.ε είναι..."....βολεμένοι....τι ανάγκη έχουν βρέξει χιονίσει η καραβάνα θα γεμίσει...δώρα, επιδόματα....καλά τους κάνουν και τα κόβουν...μας κατέστρεψαν"

Βολική αυτή η σύγκρουση για το κράτος...Πάντα φταίει η κοινωνία...

Ανεργία πάει για 30% και μισθοί νέων 500 ευρώ....Δεν πειράζει νέοι είναι ας μεταναστεύσουν...Βολικό, μειώνεται και η ανεργία....Οσοι μένουν 500 ευρώ...νέοι είναι θα μάθουν..Πάλι βολικό..

Κόψε συντάξεις....Δεν μπορεί αρκετοί θα μας χαιρετήσουν, αφού ούτε περίθαλψη δεν θα έχουν σε λίγο...Βολικό, μειώνονται οι καταβολές συντάξεων...

Να μας την κάνει η κοινωνία και να ξεσηκωθεί εναντίων μας...? Με τίποτα. Εχουν τα προβλήματά τους, άσε που στην ιστορία δεν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο, παρά μόνο σε περιόδους πολέμων και αυτό..... 

Βάλε λίγο Γκέμπελς στα κανάλια, προπαγάνδα, τρομοκρατία του χάους.....και πάλι θα μας ψηφίσουν... 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

+10000..συμφωνω  αλλα  απορω πως δεν εχουν κατάλαβει οι ΕΕ μηχανικοι, τι τους περιμενει........

 

σε εισοδημα 10000 ,  θα πληρωνεις 5000 φορο.....το καταλάβατε;;;;;όχι στο μελλον , όχι αν ερθουν οι ΄΄βάρβαροι ΄΄, αλλα σε 3 μηνες ...για αυτό απορω ....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κατηγορήσω εννοείται κανέναν που για να ζήσει την οικογένεια του παρανομεί.

 

Μεταξύ μας όμως:

υπάρχουν αυτοί που πραγματικά έχουν ανάγκη

και αυτοί που δεν χαλάνε την βολή τους και έρχονται σε κατάσταση ανάγκης.

 

Το έχω γράψει και άλλη φορά.

Υπάρχει κάποιος που να μην του αρέσουν τα γούστα;

ΚΑΝΕΝΑΣ.

Άλλος όμως κάνει χριστούγεννα στο Κοζάνη και ο άλλος στη Λωζάνη.

Ο Κοζάνης από εδώ θα το πάει, από εκεί θα το φέρει θα πληρώσει τις υποχρεώσεις του.

Τις υπέρογκες υποχρεώσεις του.

Ο Λωζάνης όμως δεν έχει κανένα δικαίωμα να γκρινιάζει.

 

Αυτός που ΔΕΝ έχει πραγματικά... respect σε ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ για να ζήσει την οικογένεια του.

Να το πάρει μαύρο το ΦΠΑ, γιατί άμα απλά δεν το αποδώσει, μια μέρα θα τον σκίσουν.

 

Οι Λωζάνηδες όμως είναι πολλοί.

Για αυτούς λοιπόν λέω:

εισπράττεις ρε λαμόγιο  ΦΠΑ και δεν το αποδίδεις και μου κλαίγεσαι ότι δε σου φτάνουν;;;

Ο ΦΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΕΣΟΔΟ.

Υποχρέωση έχουμε να το βάλουμε στην άκρη και να αποδώσουμε.

Απλά πράγματα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό θα πρέπει το κράτος να αφήσει την τακτική του τσουβαλιάσματος και να εξετάσει κατά περίσταση....

Κάντε ρε καραγκιόζηδες μία υπηρεσία που θα περνάει από κόσκινο τον κάθε έναν. Γιατί δεν μπορούν? Η μήπως δεν φαίνεται ποιος έχει και τα τρώει, ποιος έχει ανάγκη, ποιος ζορίζεται κτλ...Τα πάντα φαίνονται αν θέλουν. Αλλά δεν θέλουν. Οι λόγοι γνωστοί...Οι "μεγάλοι" είναι το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Και θα θα γίνει με τα τιμολόγια που δεν θα εισπράττονται αλλά θα πρέπει να αποδοθεί ο ΦΠΑ; Δημόσιο, εξοικονομω,πιστολιες..

Το επί πιστώσει θα παίζει κανένα ρόλο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Aνάμεσα σε όλες τις ανωμαλίες, πρόσεξα κάπου στα γραφόμενα σας, πως για να ισχύει κάποιο τιμολόγιο ώς έξοδο, πρέπει να εξοφλείται μέσω τραπέζης για ποσό περί των 500ε;

 

Δηλαδή θα πάω εγώ να αγοράσω απ'το Χ πλαίσιο ένα λαπτοπ και θα τους πω, τυλίξτε το, δώστε μου ιβαν να σας βάλω τα 500ε και έρχομαι να το πάρω...

 

Ελα λίγο.

 

Υ.Γ. για τον ΦΠΑ συμφωνώ 100% με το συνάδελφο 2 πόστ πάνω. Πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουμε πως ειναι ΕΣΟΔΟ άμεσο του κράτους. Το παίρνουμε και το αποδίδουμε. Αναλόγως τα εξοδα μας, μένει ή οχι στη τσέπη.

Δε μπορώ να ακούω απο επιστήμονες κιόλα, οτι "εκοψα 1230ε τιμολόγιο και τα 500 πάνε στο κράτος". Μα τα 230 Δ Ε Ν ήταν ποτέ δικά σου...Και άν φυσικά μπαίνεις στη παγίδα και ξοδεύεις το ΦΠΑ και στο τέλος του τριμήνου το ψάχνεις...κλάφτα χαράλαμπε.

Προσωπικά κοιτάω πάντα να πληρώνω ΦΠΑ, για να μην δίνω δικαιώματα...Σίγουρα κάποιες φορές είμαι πιστωτικός πολύ κι γι'αυτο φταίνε πως ξοδεύουμε χρήματα για τα έργα και τα τιμολογούμε κάνα τρίμηνο μετά.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

ποιος μιλησε για φπα;;;;;;μπορεις να μην πληρωσεις φπα , κομμενο από τιμολογιο;;;;;

 

εγω μιλαω για ΦΟΡΟ....στα 10000 καθαρο εισοδημα  πληρωνεις 5000 σαν ΕΕ πλεον.....μηχανικοι . με μπλοκακια που δουλευουν σε  εταιρειες , και κανουν και καμια ιδιωτικη άλλη μικροδουλειά  , αλλα φορολογούνται  περιπου ως μισθωτοι δεν εχουν θεμα.....

 

ο  μεσος ΕΕ  μηχανικος όμως πλεον εχει.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Επιταγή...

 

Kι απο πότε ισχύει δαύτο;

 

Διότι αν ισχύει καιρό και επειδή δεν έχω ενημερωθεί απ'το λογιστή (του οποίου είναι η δουλειά...) κάλλιστα θα τον βάλω να τα πληρώσει αυτός.

Με καίνε οι ημερομηνίες, διότι έχω αρκετά τιμολόγια άνω των 500 που εχω πληρώσει με μετρητά. Λόγω του οτι οι έμποροι είναι τσομπάνηδες και δεν εχουν ebanking ή βαριούνται να πάνε στη τράπεζα ή ή ή.

 

Και μάλιστα απο ένα προμηθευτή μου που ψωνίζω με πίστωση του δίνω κάθε τόσο 500-1000ε, και ξοφλώ σιγά σιγά. Δε ξοφλώ δηλ συγκεκριμμένο τιμολόγιο πώλησης του.

Εχω πάρει για παράδειγμα υλικα 1000ε επι πιστώσει. Μετά απο μια βδομάδα άλλα 1000ε. Πληρώνω 1200ε, χρωστάω 800ε

Πως λοιπόν σε αυτή τη περίπτωση "εξοφλώ" πλήρως ένα τιμολόγιο;;;

 

Περίεργα πράγματα.

 

edit: κάτι βρήκα: Οι διατάξεις των άρθρων 22 και 23 ισχύουν για δαπάνες που αφορούν φορολογικές περιόδους που κλείνουν μετά την 30ή Ιουνίου 2014.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.