Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Πάντως αυτή η ιστορία με το 1000ρικο πρόστιμο σε περίπτωση που δεν υποβάλλεις εγκαίρως τη δήλωση ΦΠΑ μου φαίνεται εντελώς παράλογη... Έστω ότι έχεις κανονίσει να την υποβάλλεις αύριο (τελευταία μέρα), τα έχεις όλα έτοιμα και μένει μόνο να πατήσεις το κουμπί της οριστικής υποβολής. Σε χτυπάει αυτοκίνητο και βρίσκεσαι στο νοσοκομείο για 2 μέρες! Θα έχεις και το χιλιάρικο λοιπόν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις δυο ταυτοτητε; πληρωμης φπα το ρωτησα και εγω στο ταξης και στην τραπεζα και μου παν πως δεν υπαρχει προβλημα αφου η ταυτοτητα πληρωμης αντιστοιχει μονο στο φπα και απο την στιγμη που εγινε δεκτη η πληρωμη τα χρηματα θα πανε στο φπα ειτε με τη μια ειτε με ην αλλη ταυτοτητα πληρωμης

θελει δυο τρεις ημερες για να δουν αυτοι την πληρωμη και περισσοτερο για εμας

η ολη ιστορια εγινε για να μην σου δινουν ενημεροτητα μεχρι να ενημερωθει το συστημα

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα,όπως πάντα, είναι ότι μπλέξανε τα μπ@@@α τους.

 

Και αυτό, όπως πάντα, είναι κακό για τους συνεπείς και βέβαια πολύ καλό για τα λαμόγια.

 

Υ.Γ. Επιφυλάσομαι να σας ενημερώσω πώς γίνεται το πολυδιαφημισμένο κλείσιμο μια εταιρίας σε μία στάση.

       Μάλλον όμως θα το βάλω στα ανέκδοτα.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ποιες δυο-τρεις μέρες ρε παιδιά. Μια πληρωμή Φ.Μ.Υ. έκανα στις 07/01/2014 μέσω web banking (την ίδια μέρα με την βεβαίωση της οφειλής) και μέχρι αυτή την ώρα μου την εμφανίζει στα "Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης", παρόλο που στις πληρωμές της τράπεζας μου εμφανίζει πως το ποσό δεσμεύτηκε αυθημερόν. Και έχεις τους λεχρίτες να σου γράφουν στην "βοήθεια" πως <<Ενδέχεται να εμφανίζονται ως ανείσπρακτες οφειλές και όσες έχετε πρόσφατα πληρώσει στην τράπεζα ή με Γραμμάτιο Είσπραξης σε άλλη Δ.Ο.Υ. από αυτή της οφειλής και δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της πίστωσης. Απαιτούνται δυο (2) εργάσιμες μέρες από την ημερομηνία πληρωμής στην τράπεζα>>.

Άχρηστοι και επικίνδυνοι αλήτες είναι και μην ακούσω να μου λέτε για προβλήματα που σύντομα θα ξεπεραστούν.

Ας ήταν έστω και μια μόνο μέρα που αυτό το κράτος να μην με εξωθούσε να ρίχνω μπινελίκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ας ήταν έστω και μια μόνο μέρα που αυτό το κράτος να μην με εξωθούσε να ρίχνω μπινελίκια!!!

 

Το παράξενο θα ήταν να είσαι μόνο εσύ να ρίχνεις μπινελίκια...

 

Πάντως εγω ανήκω σ' αυτούς που τους τα ρίχνει κάθε μέρα (όχι μόνο για τις ηλεκτρονικές συναλλαγές).......... και όχι μόνο μπινελίκια :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορικά για όσους πληρωσαν ΦΠΑ από την ταυτότητα οφειλής που εκδίδεται απο την καρτέλα του ΦΠΑ του Taxis και πλήρωσαν με αυτή και τους εμφανίζεται άλλη ταυτότητα πληρωμης στις οφειλές τους.

post-2272-0-25030300-1389954893_thumb.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει διπλασιες μερες και τιποτα ακομα.....

 

μια εβδομαδα  καθυστερηση ενημερωσης σε ηλεκτρονικες συναλαγες...., απορω τι μηχανήματα εχουν,..... δεκατιας 80 και 90.;;;.τ.....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Πληροφορικά για όσους πληρωσαν ΦΠΑ από την ταυτότητα οφειλής που εκδίδεται απο την καρτέλα του ΦΠΑ του Taxis και πλήρωσαν με αυτή και τους εμφανίζεται άλλη ταυτότητα πληρωμης στις οφειλές τους.

+1 για την πληροφόρηση

για να προσέχω να μην έχω πάνω από 5000 ΦΠΑ για απόδοση μη μου κάνουν και καμιά κατάσχεση μέχρι να πληροφορηθούν ότι το πλήρωσα... :mrgreen:

 

edit

savas76

τα μηχανήματα καινούρια είναι, οι υπάλληλοι που πρέπει να κάνουν το κλικ είναι της δεκαετίας '80-'90....

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.