Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτίμηση θερμίδων (ΚW) θερμανσης κατοικιας απο αποτελεσμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ


statik

Recommended Posts

Καλη χρονια !

Θελω να βγαλω την απαίτηση ενος σπιτιου / διαμερίσματος για Θερμανση σε KW δηλαδη πχ αν αγορασεις εναν λεβηρα ή Α/Θ ποσα ΚW πρεπει να ειναι.

Εχω κάνει με το προγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ την μελετη όπου ολες οι μετρησεις ειναι σε KWh/m2 και αυτο με μπερδευει.

Πειτε μου αν μπορω μεσω των αποτελεσματων του ΤΕΕ-ΚΕΝΑκ να βγαλω τις απαιτησεις του σπιτιου σε KW. Aν γινεται που ακριβως θα το δω και αν πρεπει να διαρεσω και με τα m2 του θερμενομενου χωρου.

Π.Χ αποτελεσματα:

Υπαρχον κτιριο , κατ.Ζ , για θερμανση 210 KWh/m2 , ψύξη 30KWh/m2, συνολο 240KWh/m2, Συνλ επιδ.214, ογκος 700

Mpορω να βγαλω ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που ζητάς εξάγεται μέσα απο τους υπολογισμούς θερμικών απωλειών του κτηρίου/διαμερίσματος (σύμφωνα με τα δεδομένα του ΚΕΝΑΚ) και όχι μέσω της εκτίμησης του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, η οποία προέρχεται απο τα κλιματολογικά δεδομενα που είναι περασμένα στον αλγόριθμο του προγράμματος και ανάλογα με την κλιματική ζώνη που βρίσκεται το κτήριο

 

Καμμία σχέση το ένα με το άλλο

Link to comment
Share on other sites

Με εμπειρικό τρόπο και κατά προσέγγιση γίνεται αν υπολογίσεις το Pgen της κατοικίας. (Σύγκριση ισχύος υπερδιαστασιολόγησης)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, λεω να υπολογισω τπ Pgen

Pgen=A x Um x ΔT x 2.5

 

Oπου Α: Συνολικη επιφανεια εκτεθημενη στον εξωτερικο αερα (τοιχοι,ανοιγματα,πυλοτες,οροφες)

Um : συντ/της θερμοδιαπερατοτητας της επιφανειας Α.

         ερωτηση: αυτης που θα υπολογισω αναλυτικα U ή η μεγιστη απο πινακες συμφωνα με την κλιματικη ζωνη Umax , οπου U<Umax

         Λογικα το σωστο ειναι το αναλυτικο για να βρω τις πραγματικες αναγκες συμφωνα με την μονωση που εχω στο σπιτι. Μπορω να το δω καπου στα αποτελεσματα στο ΤΕΕ_ΚΕΝΑΚ αφου τα εχω υπολογισει ολα αναλυτικα?

ΔΤ: η διαφορά της θερμοκρασίας για τη διαστασιολόγηση του συστήματος:

.

Link to comment
Share on other sites

Με το τύπο της υπερδιαστασιολογησης κάνεις μια προσέγγιση των απωλειών αλλά δεν βρίσκεις τις πραγματικές απώλειες του κτηρίου

 

Γιατί δεν ζητάς βοήθεια απο το συνεργάτη μηχανολόγο σου ?

Link to comment
Share on other sites

 

Με το τύπο της υπερδιαστασιολογησης κάνεις μια προσέγγιση των απωλειών αλλά δεν βρίσκεις τις πραγματικές απώλειες του κτηρίου

 

Εστω και μια προσεγγιση κατι ειναι σε συγκριση με το τιποτα

 

 

Γιατί δεν ζητάς βοήθεια απο το συνεργάτη μηχανολόγο σου ?

 

Για τον απολουστατο λογω επειδη δεν εχω.... Ολα μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Παλιά (δεν λέω για τώρα γιατί έχει πέσει η οικοδομή), όταν έβγαζες οικ. άδειες δεν συνεργαζόσουνα με μηχανολόγο ?

 

Τέλος πάντων κάνε όπως κρίνεις εσύ...

Link to comment
Share on other sites

statik

Είναι τελείως λάθος ο τρόπος που προσεγγίζεις το θέμα των θερμικών απωλειών.

Προτιμότερο είναι να διαβάσεις και να μάθεις από την αρχή τον τρόπο υπολογισμού τους.

 

Με τη λογική που προσεγγίζεις το θέμα θα πέσεις πολύ έξω.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι απλα...........εφόσον εχω υπολογίσει ΟΛΑ τα U  , την θερμοδιαπερατοτητα του κελυφους, δεν μπορω να βγαλω τις απωλεις σε θερμιδες? Εστω και προσεγγιστικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.