Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Δυστηχώς το taxis net δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Έκοψα στις 9/1/2014 ΦΕΜ και την ίδια μέρα πήγα στην τράπεζα και το πλήρωσα εφόσον έλεγε ότι λήγει την ίδια μέρα. Μετά απο 6 μέρες και απο το taxisnet στην καρτέλα προσωπική πληροφόριση / ανεξόφλητες οφειλές φαίνεται ανεξόφλητο και έχουν μπεί και προσαυξήσεις. Ούτε η τράπεζα μπορει να εξηγήσει το γιατί ούτε η εφορία..... Το έχει ελέγξει κανείς άλλος? η μόνο σε μένα συμβαίνει?

Ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί και σε μένα με κατετιθεμένο & πληρωμένο ΦΕΜ στις 07/01/14..Το ίδιο θα συμβεί και με το ΦΠΑ που υποβάλλουμε μέχρι τις 20. Τύπωσα το έντυπο, πήγα στην τράπεζα και δεμ μου το πέρασε στον κωδικό του ΦΠΑ αλλά στις Οφειλές Εκτός Ρϋθμισης γιατί τέτοια ταυτότητα πληρωμής βγήκε από το σύστημα. Στο τέλος μου φαίνεται θα τρέχουμε στις εφορίες για να μας σβήνουν και καλά τα ανεξόφλητα. Ας ελπίσουμε ότι θα γίνει αυτόματα....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

δεδομένου ότι το ηλεκτρονικό σύστημα εξ όσων καταλαβαίνω έχει πρόβλημα,

μπορούμε να πάμε να κάνουμε ΦΕΜ στην ΔΟΥ όπως ξέραμε;

Κόβουν διπλότυπα;

 

Δεν μπορείς πλέον στις εφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό!

Πάρτε στο τηλέφωνο 15515 ή στο 210-4802000 (taxisnet) και θα το διευθετήσουν αμέσως!

 

Εγώ είχα πληρώσει ΦΕΜ μέσω e-banking στις 9 του μήνα, τους πήρα προχθές στις 14 του μήνα και τους είπα ότι έχω πρόβλημα γιατί δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα και φαίνομαι χρεωστικός και επομένως δεν μπορώ να εκτυπώσω φορολογική ενημερότητα και ενώ κόπηκε η γραμμή την ώρα που μιλούσαμε, εν τούτοις μετά από μισή ώρα το είχαν τακτοποιήσει και χωρίς να έχω επιβάρυνση των τόκων που έδειχνε.

 

οπότε όποιος βιάζεται να πάρει φορολογική ενημερότητα ας τους πάρει τηλέφωνο και θα το διευθετήσουν. Σ' εμένα τουλάχιστον ήταν και πολύ ευγενικοί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό!

Πάρτε στο τηλέφωνο 15515 ή στο 210-4802000 (taxisnet) και θα το διευθετήσουν αμέσως!

 

Εγώ είχα πληρώσει ΦΕΜ μέσω e-banking στις 9 του μήνα, τους πήρα προχθές στις 14 του μήνα και τους είπα ότι έχω πρόβλημα γιατί δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα και φαίνομαι χρεωστικός και επομένως δεν μπορώ να εκτυπώσω φορολογική ενημερότητα και ενώ κόπηκε η γραμμή την ώρα που μιλούσαμε, εν τούτοις μετά από μισή ώρα το είχαν τακτοποιήσει και χωρίς να έχω επιβάρυνση των τόκων που έδειχνε.

 

οπότε όποιος βιάζεται να πάρει φορολογική ενημερότητα ας τους πάρει τηλέφωνο και θα το διευθετήσουν. Σ' εμένα τουλάχιστον ήταν και πολύ ευγενικοί.

 

Ευγενικοί είναι , τηλέφωνο πως θα πιάσουμε ? Και αντε και πιάσαμε γιατί νομίζεις ότι χωρίς παραστατικό θα διευθετησουν το θεμα ? Που θα ξέρουν ότι όντως πλήρωσες , εφόσον η τράπεζα δεν ενημερώνει τη στιγμή της πληρωμής το taxis , αλλά η ενημέρωση γίνεται σε δεύετρο  χρόνο και ακριβώς λόγω αυτου του μη καθορισμένου εκ των προτέρων δεύτερου χρόνου , εμφανίζονται τα όποια προβλήματα. 

Link to comment
Share on other sites

SOTIRIS,

για το πρώτο (τηλέφωνο πως θα πιάσουμε) δεν έχω απάντηση. Εγώ πάντως έπιασα.

 

για το δεύτερο, υποθέτω ότι το πρόβλημα δεν αφορά στις τράπεζες αλλά στο πρόγραμμα του taxisnet. Αυτό το λέω εκ του αποτελέσματος.

Εγώ δεν τους έδωσα κανένα παραστατικό κι όμως μετά από μισή ώρα είχαν ενημερώσει την καρτέλα μου (5 Φ.Ε.Μ. πληρωμής).

Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα τα δεδομένα των τραπεζών φθάνουν σε αυτούς σε κάποια βάση δεδομένων αλλά δεν έχουν αυτοματοποιήσει ακόμη την διαδικασία ώστε να ενημερώνεται το taxis. 

Έτσι υποθέτω ότι έλεγξε ο υπάλληλος -χειροκίνητα- σ' αυτήν την βάση, είδε ότι είχα πληρώσει και τακτοποίησε την καρτέλα μου.

Αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ ότι το έκανε απλώς επειδή με εμπιστεύθηκε, που του είπα ότι είχα πληρώσει  :smile: !

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλλει από τη ΔΟΥ φεμ στις 8/1/14 .και φαίνεται στο taxis η συναλλαγή με χαρακτηρισμό της δήλωσης ως "οριστική".

Προσπαθώντας να υποβάλλω νέα δήλωση δεν υπάρχει η δυνατότητα ,γιατί δεν εμφανίζεται η επιλογή "υποβολή νέας δήλωσης ", όπως αναφέρουν  οι οδηγίες . Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να προχωρήσω?

Link to comment
Share on other sites

1. ΦΕΜ εχει προθεσμια ποσο διαστημα ΜΕΤΑ την  ΑΠΥ? 15 ημερες?

2 .αν δεν πληρωθει μεσα στη προθεσμια τι προσαυξηση παιρνει?

3. σε ΑΠΥ   ΜΑΡΤΙΟΥ13  αν πληρωσω ΦΕΜ σημερα  ,στην ηλεκτρονικη του υποβολη πιοος υπολογιζει την προσαυξηση?συμφερει να το πληρωσω η το κανω γαργαρα?ποιες οι συνεπειες?

4. ο λογιστης μου λεει οτι αν πληρωθει σημερα κ αφορα ΑΠΥ του 13  μπορει να το βαλει στους προκαταβλητεους του 13,ισχυει αυτο?

5. στις αδειες λειτουργιας κοβουμε ΑΠΥ η  ΤΠΥ?συνηθως μας ζητανε ΑΠΥ σαν ιδιωτες  οι πελατες μου  κ λογικα ισως διοτι δεν εχει συσταθει ακομη επιχειρηση.

6. μεσω τραπεζας συναλλαγη με ιδιωτη ειναι στα 500ε  η στα 1500ε?

 

Εκτός από τις ερωτήσεις του φίλου που καλό θα ήταν να απαντηθούν από κάποιον γνώστη, θα ήθελα να προσθέσω μια ακόμη με την ευκαιρία του online ΦΕΜ:

Για υπηρεσίες μηχανικού σε ιδιώτες (τοπογραφικά, χαράξεις, αυτοψίες, τεχνικές εκθέσεις κλπ) για τις οποίες θα κόψουμε ΑΠΥ (θεωρημένη ή αθεώρητη από φέτος), χρειάζεται καταβολή ΦΕΜ; Προσωπικά μέχρι σήμερα δεν είχα καταβάλει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω υποβάλλει από τη ΔΟΥ φεμ στις 8/1/14 .και φαίνεται στο taxis η συναλλαγή με χαρακτηρισμό της δήλωσης ως "οριστική".

Προσπαθώντας να υποβάλλω νέα δήλωση δεν υπάρχει η δυνατότητα ,γιατί δεν εμφανίζεται η επιλογή "υποβολή νέας δήλωσης ", όπως αναφέρουν  οι οδηγίες . Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να προχωρήσω?

Εφαρμόζεις την επιλογή ''υποβολή δήλωσης'' και προχωράς...

Link to comment
Share on other sites

1. ΦΕΜ υποχρεούμαστε να καταβάλλουμε μέχρι πριν την θεώρηση των μελετών ή σχεδίων από δημόσια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.