Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Το taxis μαθαίνει ότι πληρώθηκε ο ΦΕΜ όταν η τράπεζα στείλει τα απαραίτητα στοιχεία.

Και το ότι ενημερώθηκε το taxis φαίνεται όταν υπάρχει η βεβαίωση και η δήλωση έχει αριθμό πρωτοκόλλου...

Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε το ΦΕΜ αποτελει δοση βεβαιωμενου χρεους?  AΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ . ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ .

 

Για ποιο λογο τοτε οι δοσεις στο εκκαθαριστικο ειναι μια, καθε δυο μηνες και η ημερομηνια εφαπαξ εξοφλησης, δεν ειναι την ιδια μερα την εκκαθαρισης μεχρι 3μμ???  ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΦΛΟΥΝΤΑΙ ΕΜΠΟΡΘΕΣΜΑ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ . πχ η ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (ΣΥΝΟΛΙΚΑ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ . ΣΠΑΝΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΕΣΟΥΝ (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΙΑΡΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΥΠΟΒΟΛΗΣ  , ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΕΩΣ 2010 )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε Σωτηρη αλλα κανεις σαν παπαγαλακι τωρα.

 

Υποβαλλω τη δηλωση του ΦΕΜ σημερα 12/9/2014 στις 08.00πμ.

ΠΡΕΠΕΙ να την πληρωσω ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3μμ, ΣΗΜΕΡΑ 12/9/2014.

 

Το βλεπεις λογικο αυτο????

 

Αν δεν την πληρωσω την ιδια μερα, τρεχουν τοκοι.

 

ΠΟΣΟ δυσκολο θα ηταν το περιθωριο πληρωμης να ειναι εστω 5 ρημαδες μερες??

Μπορεις να μου πεις που θα ηταν το προβλημα??

 

Τη στιγμη που υποβαλλω τη δηλωση, σημαινει οτι εχω και τα λεφτα να πληρωσω το ΦΕΜ.

Αν δεν το πληρωσω και δεν βεβαιωθει η πληρωμη, τοτε δεν μπορω να παρω τη βεβαιωση για να τη χρησιμοποιησω στη Δημοσια Αρχη.

 

Θελω λοιπον, να κατσω το Σαββατο να περασω τα ΦΕΜ, και τη Δευτερα να παω στην Τραπεζα να τα πληρωσω.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κανω.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε Σωτηρη αλλα κανεις σαν παπαγαλακι τωρα.

 

Υποβαλλω τη δηλωση του ΦΕΜ σημερα 12/9/2014 στις 08.00πμ.

ΠΡΕΠΕΙ να την πληρωσω ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 3μμ, ΣΗΜΕΡΑ 12/9/2014.

 

Το βλεπεις λογικο αυτο????  ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΟΓΙΚΟ ΟΣΟ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΔΙΝΑΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ?

 

Αν δεν την πληρωσω την ιδια μερα, τρεχουν τοκοι.

 

ΠΟΣΟ δυσκολο θα ηταν το περιθωριο πληρωμης να ειναι εστω 5 ρημαδες μερες??

Μπορεις να μου πεις που θα ηταν το προβλημα??

 

Τη στιγμη που υποβαλλω τη δηλωση, σημαινει οτι εχω και τα λεφτα να πληρωσω το ΦΕΜ.  ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ (ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ). ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ .

Αν δεν το πληρωσω και δεν βεβαιωθει η πληρωμη, τοτε δεν μπορω να παρω τη βεβαιωση για να τη χρησιμοποιησω στη Δημοσια Αρχη.

 

Θελω λοιπον, να κατσω το Σαββατο να περασω τα ΦΕΜ, και τη Δευτερα να παω στην Τραπεζα να τα πληρωσω.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη, αλλο το ταμειο της ΔΟΥ, αλλο η ηλεκτρονικη υποβολλη.

Θελω ρε παιδι μου να υποβαλλω το Σαββατο και να πληρωσω τη Δευτερα!!

Θα τρεξουν τοικοι δυο ημερων.

ΓΙΑΤΙ?

 

Ποιος ο λογος να μη δωσουν στον πολιτη τη δυνατοτητα αυτη?
 

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΣ ΕΣΥ (ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ). ΠΟΛΛΟΙ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ .

 

 

 

Και σου ξαναγραφω.
 

 

Αν δεν το πληρωσω και δεν βεβαιωθει η πληρωμη, τοτε δεν μπορω να παρω τη βεβαιωση για να τη χρησιμοποιησω στη Δημοσια Αρχη

 

Και σου απανταω.

Ας δωσουν 5 μερες περιθωριο να πληρωθει "το βεβαιωμενο χρεος", οπως λες.

Αν δεν πληρωθει, ας τρεχουν τοκοι απο την ημερομηνια υποβολλης.

 

Βρισκεις λογικοτερο να "φαινεται" οτι εχεις χρεωθει τοκους, επειδη αργησε να ενημερωθει το συστημα και να τους διαγραφουν μετα την ενημερωση???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό το δεν μπορώ να υποβάλω το βράδυ (πριν τις 12:00) και να πάω να πληρώσω το πρωί είναι από τα κωμικοτραγικά της υπόθεσης. Και δηλαδή έστω ότι υποβάλει κάποιος το πρωί, πάει τράπεζα και του σκάει τηλέφωνο για επείγουσα υποχρέωση. Θα τρέξουν τόκοι  :shock:  :shock:  :shock: .

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τη λειτουργία της εφαρμογής

 

Θέλω να πληρώσω ΦΕΜ για ένα ΠΕΑ

1. Μπορώ να δηλώσω ότι η ΑΠΥ είναι κομμένη στις 21/08/2014;

2. Γιατί τα πεδία Ονοματεπώνυμο και ΔΟΥ στην καρτέλα του Ιδιοκτήτη είναι κλειδωμένα( δεν είναι δυνατό να γράψω κάτι)

3. Συμπληρώνω και το πεδίο της Αξίας Έργου αλλά και το υποκείμενο πεδίο Συμβατική αμοιβή του μηχανικού – αρχιτέκτονα για μελέτη;

 

Εαν τα έχετε αντιμετωπίσει αυτά τα προβλήματα κάποιος άλλος ας βοηθήσει,

επίσης μετά μέσω WinBank πληρώνεται η οφειλή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έχει πολυ-συζητηθεί.... αν ψάξεις στο forum θα βρεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.

Ρίξε και μια ματιά στο συνημμένο... που είναι λίγα από το παραπάνω σχόλιό μου.

ΦΕΜ-ΠΕΑ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις όσον αφορά τη λειτουργία της εφαρμογής

 

Θέλω να πληρώσω ΦΕΜ για ένα ΠΕΑ

1. Μπορώ να δηλώσω ότι η ΑΠΥ είναι κομμένη στις 21/08/2014;

2. Γιατί τα πεδία Ονοματεπώνυμο και ΔΟΥ στην καρτέλα του Ιδιοκτήτη είναι κλειδωμένα( δεν είναι δυνατό να γράψω κάτι)

3. Συμπληρώνω και το πεδίο της Αξίας Έργου αλλά και το υποκείμενο πεδίο Συμβατική αμοιβή του μηχανικού – αρχιτέκτονα για μελέτη;

 

Εαν τα έχετε αντιμετωπίσει αυτά τα προβλήματα κάποιος άλλος ας βοηθήσει,

επίσης μετά μέσω WinBank πληρώνεται η οφειλή;

 

Ευχαριστώ

 

 

Το θέμα έχει πολυ-συζητηθεί.... αν ψάξεις στο forum θα βρεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς.

Ρίξε και μια ματιά στο συνημμένο... που είναι λίγα από το παραπάνω σχόλιό μου.

 

Δε σε καταλαβαίνω, τι έχει συζητηθεί και αφορά την περίπτωση μου;

Υποψη ότι δεν αναρωτιέμαι αν θα πληρώσω ΦΕΜ ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει, όποτε θα τα ξαναθέσω αναλυτικότερα ίσως τα ερωτήματα τα οποία αφορούν τη λειτουργία της εφαρμογής στο TaxisNet

 

 

1. Μπορώ να κάνω την υποβολή ΣΗΜΕΡΑ και η ημερομηνία που αναγράφεται στο πεδίο ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ της εφαρμογής να είναι 22/09/2014;

2. Γιατί τα πεδία Ονοματεπώνυμο και ΔΟΥ στην καρτέλα του Ιδιοκτήτη είναι κλειδωμένα (δεν είναι δυνατό να γράψω κάτι)

3. Συμπληρώνω και το πεδίο της Αξίας Έργου αλλά και το υποκείμενο πεδίο Συμβατική αμοιβή του μηχανικού – αρχιτέκτονα για μελέτη;

Ευχαριστώ

Edited by thanos ant
Link to comment
Share on other sites

ναι. μοναδικη περιπτωση...

1. ναι μπορεις

2. συμπληρωσε το αφμ και θα καταλαβεις

3. αν θελεις. ναι

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.