Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Καλημέρα,

Το σύστημα εκδίδει την βεβαίωση ΦΕΜ την επόμενη μέρα ανεξάρτητα αν έχει πληρωθεί ή όχι? Ή πρώτα "βλέπει" την πληρωμή και μετά βγαίνει η βεβαίωση?

Κατέθεσα και πλήρωσα χτες ΦΕΜ, σήμερα κατέβασα τη βεβαίωση, αλλά φαίνεται στην προσωποποιημένη πληροφόρηση ότι δεν έχω πληρώσει και έχουν βεβαιωθεί τόκοι. Υποθέτω ότι δεν έχει ενημερωθεί το taxisnet, αλλά έχει συμβεί σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, nh88 said:

Καλημέρα,

Το σύστημα εκδίδει την βεβαίωση ΦΕΜ την επόμενη μέρα ανεξάρτητα αν έχει πληρωθεί ή όχι? Ή πρώτα "βλέπει" την πληρωμή και μετά βγαίνει η βεβαίωση?

Κατέθεσα και πλήρωσα χτες ΦΕΜ, σήμερα κατέβασα τη βεβαίωση, αλλά φαίνεται στην προσωποποιημένη πληροφόρηση ότι δεν έχω πληρώσει και έχουν βεβαιωθεί τόκοι. Υποθέτω ότι δεν έχει ενημερωθεί το taxisnet, αλλά έχει συμβεί σε κανέναν?

Παίρνεις κανονικά τη βεβαίωση και ας μην εχει πληρωθεί το ποσό. Αφού βεβαιώθηκε το ποσο αναγκαστικά θα πληρωθεί καποια στιγμή.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να εξηγήσει αναλυτικά τα βήματα στο περιβάλλον του taxisnet για την έκδοση ΦΕΜ για ρύθμιση αυθαιρέτων; Πρόκειται να κόψω δύο αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Μία με την προσωρινή υποβολή και μία με την οριστική υποβολή. Θα πρέπει να εκδώσω ΦΕΜ και για τις δύο αμέσως μόλις κόψω την απόδειξη στον πελάτη; Πρέπει να γράψω κάτι πάνω στην απόδειξη;  Σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες είναι δύο και έχουμε κάνει κοινό συμφωνητικό για την αμοιβή μου θα αναγραφούν και οι δύο στην απόδειξη και στο σύστημα για το ΦΕΜ;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Καταλαβαίνετε είμαι καινούργια πολύ στο χώρο!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Vasiliki P said:

Καλημέρα σας,

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να εξηγήσει αναλυτικά τα βήματα στο περιβάλλον του taxisnet για την έκδοση ΦΕΜ για ρύθμιση αυθαιρέτων; Πρόκειται να κόψω δύο αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Μία με την προσωρινή υποβολή και μία με την οριστική υποβολή. Θα πρέπει να εκδώσω ΦΕΜ και για τις δύο αμέσως μόλις κόψω την απόδειξη στον πελάτη; Πρέπει να γράψω κάτι πάνω στην απόδειξη;  Σε περίπτωση που οι ιδιοκτήτες είναι δύο και έχουμε κάνει κοινό συμφωνητικό για την αμοιβή μου θα αναγραφούν και οι δύο στην απόδειξη και στο σύστημα για το ΦΕΜ;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας...

Καταλαβαίνετε είμαι καινούργια πολύ στο χώρο!

Καταρχάς να σου πω ότι το ΦΕΜ είναι υποχρεωτικό από  το 1ο €.

Η παρακράτηση μεταξύ επιτηδευματιών είναι για ΤΠΥ άνω των 300€.

ΤΠΥ άνω των 500€, θα πρέπει  να εξοφλείται μέσω  τράπεζας και όχι με μετρητά.

ΑΠΥ άνω των 1500€, θα  πρέπει να εξοφλείται μέσω τράπεζας και όχι με μετρητά.  (Εάν έχει αλλάξει αυτό, ας με διορθώσει κάποιος συνάδερφος).

Πάμε τώρα σε αυτό που ρωτάς:

Θα πας στο taxisnet και θα βρεις στις  εφαρμογές αυτό: "Δήλωση απόδοσης προκαταβλητεόυ φόρου στις αμοιβές Αρχιτεκτόνων & Μηχανικών".

Μετά  πατάς "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ  ΔΗΛΩΣΕΩΝ" και μετά "ΥΠΟΒΟΛΗ".

Στο πεδίου του ΑΦΜ γράφεις το ΑΦΜ του ιδιοκτήτη και παραδίπλα το ποσοστό του.

Μετά πας στη  σελίδα 2.

Αξία έργου εγώ βάζω την αμοιβή μου. Παλαιότερα στις  αρχές, έβαζα την ελάχιστη τιμή που έβγαζα από το  σύστημα  του ΤΕΕ. Αυτό, προσωπικά, το έχω αφήσει χρόνους!!

Το ίδιο ποσό στη  μελέτη και μηδέν στην επίβλεψη και στο τοπογραφικό  κλπ.

Τα  ίδια και παρακάτω.

Ξανά ΑΦΜ και ποσοστό.

Μετά: Διεύθυνση, ΔΟΥ, περιγραφή, αξία (αμοιβή) και τετραγωνικά μέτρα.

Μετά πατάς υποβολή, βγαίνει η πληρωμή που είναι το  10% της αμοιβής σου, το πληρώνεις την ίδια μέρα και μετά την επόμενη ξαναμπαίνεις και εκεί στην αρχή πατάς "ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ" και μετά πας  στη δήλωσή σου και πατάς "ΠΡΟΒΟΛΗ-ΒΕΒΑΙΩΣΗ".

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, OLINAPAL said:

Εγώ στο αξία έργου βάζω τον προϋπολογισμό των αμοιβών ΤΕΕ. Πιστεύετε είναι λάθος?

Όχι. Αντιθέτως, πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό. Απλά επειδή το συγκεκριμένο πεδίο του ΦΕΜ είναι τυπικό κ πλέον έχουν καταργηθεί νόμιμες αμοιβές κ κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ κ ΤΣΜΕΔΕ, έχω σταματήσει να υπολογίζει τις αμοιβές ΤΕΕ. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι ένα πεδίο χωρίς καμιά σημασία, θεωρώ πως αξία έργου είναι ο συμβατικός προϋπολογισμός (κρατήσεων), ή/και ο αναλυτικός.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα. Πάω να υποβάλλω ΦΕΜ και μου βγάζει αυτό:

Error 404--Not Found

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πρωί δούλευε κανονικά, αλλά όταν πήγα να μπω από το μεσημέρι και μετά έβγαζε το παραπάνω μήνυμα και δεν λειτουργούσε. 

Μάλλον εγώ το χάλασα ... Δεν είναι φτιαγμένο φαίνεται, να μπορεί να σηκώσει πάνω από μια δήλωση τη μέρα. 🤣

Μου τα' λεγε ο υπουργός, αλλά εγώ δεν άκουγα...

edit: Το βελτίωσαν....

image.thumb.png.4cbb93aeffca7e92d923454f9fad354c.png

 

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.