Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


GEORGE MICHEAL

Recommended Posts

Εισαι ωραίος george!, φαντάζομαι όταν οριστικοποιηθεί μπορει να γίνει κατάθεση στην πολεοδομία, αλλα γιατι και να μην γίνει με το απόκομμα της τράπεζας

 

Διότι είναι κομπλεξικοί στις πολεοδομίες...

 

Δε τους φτάνει η ταυτότητα πληρωμής με το αποδεικτό πληρωμής, πρεπει να δούνε και τη βεβαίωση του ΦΕΜ. Εξακολουθούν ναναι ζώα.

Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχα και για τα αυθαιρετα ανεβάζουμε στο σύστημα το αποδεικτικό της ηλεκτρονικης πληρωμής?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσπαθώ να πληρώσω ένα ΦΕΜ και μου βγάζει αυτό το μηνυμα:

 

"Σας ζητάμε συγνώμη!
Δε μπορούμε να εμφανίσουμε την ιστοσελίδα που ζητήσατε (Κωδικός σφάλματος 500)

  Κάποιο πρόβλημα σχετικό με τη διεύθυνση (URL) ή τον εξυπηρετητή δικτύου εμποδίζει την εμφάνιση της ιστοσελίδας. Σας παρακαλούμε να προσπαθήσετε αργότερα. Σας ευχαριστούμε"
<TAXISnet>

 

Έχει κανεις άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

 

edit: Αφορά νομικό πρόσωπο, μήπως γι αυτό?

 

edit2 : Λύθηκε

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μηπως εχει αλλαξει ακτι στην σελιδα της ΓΓΠΣ? Θελω να πληρωσω ενα ΦΕΜ και δεν βρισκω το που να μπω , πλεον!

Link to comment
Share on other sites

... ή από εδώ απευθείας ή αφού μπεις με τους κωδικούς σου στην εφαρμογή του taxis δες παρακάτω.

post-2272-0-46369600-1497983171_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συνάδερφοι καλησπέρα! 

αν και διαβασα τα παραπανω θελω να ξεκαθαρίσω καποια πραγματα στο μυαλο μου , γιατι δεν εχω ασχοληθει πολλες φορες με την εκδοση αδειών...

 

λοιπόν βγάζω μια αδεια αλλαγής χρήσης τωρα για εναν πελάτη μου, 

και μέσω προγραμματος μου ετοίμασε τα φορολογικα τα τσμεδε και τα λοιπα ενας φίλος μηχανικός, 

 

η ερώτηση μου είναι η εξής : εχω το φύλλο των φορολογικών και εχει πληρωμή προς ΔΟΥ 516 ευρώ 

αυτό το ποσό μπορώ να πω στον πελάτη μου να μπεί στη δου η στην εθνική και να το πληρώσει ηλεκτρονικά? θα πρέπει να δηλώσει κάπου αιτιολογία?

πως γίνεται η διαδικασία?

 

επίσης τα τσμεδε του ιδιοκτήτη και του μηχανικού πληρώνονται και αυτά μέσω του συστηματος της εθνικής simple pay? η και κατευθείαν μεσω e-banking?

 

 

μπορει και η αμοιβή του μηχανικού να πληρωθεί και αυτη απευθειας απο λογαριασμο του πελατη σε λογαριασμο του μηχανικού χωρις να χρειαζεται το ειδικό εντυπο?

 

απο τα παραπάνω θα πρεπει να κρατησω προφανως αποδεικτικά για να καταθέσω μαζι με την αδεια... τα αποδεικτικά αυτα αποστελονται ηλεκτρονικά αμεσως μόλις γινει η πληρωμή?

 

για τα φεμ νομιζω εχω κανει την διαδικασια αλλη μια φορα....

ευχαριστώ πολύ 

Edited by nounou
Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ γίνεται ηλεκτρονικά μέσα από το taxis

 

Η αμοιβή μηχανικών μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά. Υπάρχει επιλογή στο internet banking της εθνικής να κάνεις κανονικά καταθετήριο για πληρωμή αμοιβής μηχανικού

 

Τα υπόλοιπα δυστυχώς επιτόπου. Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι που δεν ξέρω ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι.

 

ΕΜΠ (το ΤΣΜΕΔΕ καταργήθηκε) στην τράπεζα

 

Τα της εφορίας στην εφορία

 

Προσοχή, ένα ποσοστό των φορολογικών (ανάλογα την περιοχή) αφορά το Δήμο και καταβάλλεται στο ταμείο του Δήμου

 

Επίσης πρέπει να έχεις πληρώσει την προκαταβολή στο ΙΚΑ

 

Όλα τα αποδεικτικά των παραπάνω πληρωμών τα πας στην ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι η εισφορά υπέρ Δήμου καμιά φορά πληρώνεται στην ΔΟΥ, αλλιώς στο ταμείο του Δήμου. Ρώτα την ΥΔΟΜ για το συγκεκριμένο Δήμο

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Και δεν ξέρω πως θα καταφέρεις να ΜΗΝ πληρώσεις ΤΣΜΕΔΕ στην Εθνική ή στην Αττικής... Μέχρι πρότεινως δε μου το έκαναν οι ταμίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.