Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διώροφη διπλοκατοικία με υπόγειο


Elena B

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Έχω αναλάβει μια διώροφο κατοικία με υπόγειο και στέγη, 200τμ συνολικά, που περιλαμβάνει 2 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες με μεσοτοιχία. (Δύο μεζονέτες από 100τμ.) Πρέπει να καταθέσω δύο μελέτες παθητικής πυροπροστασίας?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη είναι μία και περιλαμβάνει το συνολο των κτισμάτων της αδείας. Προφανώς κάθε ανεξάρτητη κατοικία υπολογίζεται χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάω μια μελέτη πυροπροστασίας ενός συνάδελφου ο οποίος έχει κάνει δύο εκθέσεις. Μία για το ισόγειο και τον όροφο (κατοικία) και μια ξεχωριστή για το υπόγειο(αποθήκες)! Δεν βρίσκω όμως πουθενά στο ΠΔ 71/88 να λέει κάτι τέτοιο. Είμαι πολύ καινούρια στο θέμα και τα έχω χάσει λίγο. Μου διαφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

όχι οι αποθήκες είναι βοηθητικός χώρος της κατοικίας δεν χρειαζόταν κανονικά ξεχωριστή αναφορά (απλά αλλάζει ο συντελεστής υπολογισμού του θεωρητικού πληθυσμού)

 

τεσπά εσύ στην δική σου περίπτωση κάνεις μία μελέτη. (εξετάζεις κάθε διαμέρισμα χωριστά εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.